Trwa ładowanie...

Ten ból to znak, że wątroba jest wyniszczona. Nie lekceważ

Schorzenia wątroby powodują rozciąganie unerwionej torebki wątrobowej. To powoduje dolegliwości w rejonie prawego podżebrza
Schorzenia wątroby powodują rozciąganie unerwionej torebki wątrobowej. To powoduje dolegliwości w rejonie prawego podżebrza (Getty Images)

Eksperci podkreślają, że rozpoznanie i leczenie schorzeń wątroby utrudnia brak charakterystycznych dolegliwości. W przeciwieństwie do żołądka czy trzustki, ból może nie występować nawet przy ostrych stanach zapalnych. Co powinno nas zaniepokoić? Jakie dolegliwości mogą sygnalizować problemy z wątrobą?

spis treści

1. Jak rozpoznać chorobę wątroby?

W przebiegu chorób wątroby mogą występować bóle brzucha. Nie boli sama wątroba, ale dolegliwości pojawiają się pod wpływem ucisku niedomagającej wątroby na sąsiednie organy.

U części pacjentów pojawiają się tępe pobolewania w prawym lub lewym podżebrzu, czyli w okolicach zgięć jelita grubego oraz skurcze w dole brzucha. Dość charakterystyczne jest to, że tego typu dolegliwości pojawiają się z reguły kilka godzin po zjedzeniu tłustego posiłku.

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"
Problemy z wątrobą mogą powodować uczucie rozpierania wewnątrz brzucha, kłucie lub skurcze
Problemy z wątrobą mogą powodować uczucie rozpierania wewnątrz brzucha, kłucie lub skurcze (Getty Images)

Lekarze wskazują, że alarmującym objawem są częste wzdęcia, posmak goryczy w ustach i odbijanie. Większość pacjentów bagatelizuje problem lub "łagodzi" dolegliwości na własną rękę za pomocą suplementów czy ziół. W konsekwencji dochodzi o uszkodzenia organu.

Objawy chorej wątroby:

  • nadmierna męczliwość,
  • pojawienie się rumieni na dłoniach i stopach oraz licznych pajączków naczyniowych, rzadziej wybroczyn czy wręcz siniaków na skórze,
  • zmiana koloru moczu lub stolca,
  • gniecenie, pobolewanie w prawym podżebrzu,
  • obrzęki rąk lub nóg.

2. W ten sposób pomożesz wątrobie

Do schorzeń wątroby w zdecydowanej większości przypadków doprowadza nadużywanie alkoholu i leków, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, palenie papierosów. W związku z tym, dzięki zmianom tych nawyków jesteśmy w stanie pomóc w regeneracji tego kluczowego organu.

Jednym ze sposobów na wsparcie wątroby jest koktajl marchwiowo-buraczany, który jest prawdziwą bombą witamin i błonnika. Do przygotowania napoju potrzebny jest ugotowany lub upieczony burak, dwie surowe marchewki i mandarynka lub pół pomarańczy. Całość trzeba zblendować, a następnie przed wypiciem rozcieńczyć, dodając szklankę wody. Koktajl najlepiej pić codziennie przez siedem dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze