Trwa ładowanie...

Małpia ospa w Europie. Ten kraj jako pierwszy wprowadza obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych

Avatar placeholder
23.05.2022 14:19
Belgia wprowadza obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą
Belgia wprowadza obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą (Getty Images)

Belgia jest pierwszym krajem, który wprowadził obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą. Dotychczas w tym kraju wykryto cztery przypadki infekcji wirusem.

spis treści

1. Małpia ospa w Europie. Belgia wprowadza obowiązkową kwarantannę

Już cztery przypadki zakażenia małpią ospą odnotowano w Belgii. Mikrobiolog i badacz kierujący krajowym laboratorium referencyjnym ds. COVID-19, Emmanuel André, napisał na Twitterze, że ten ostatni przypadek zakażenia zidentyfikowano u pacjenta w Walonii. Mężczyzna brał udział w festiwalu, który odbył się w maju w Antwerpii.

"Ten pacjent jest leczony w Walonii i jest powiązany z wydarzeniem w Antwerpii, podczas którego zarażono dwie inne osoby" - czytamy we wpisie.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Jak podaje dziennik Le Soir, 20 maja Flamandzka Agencja ds. Zdrowia zwołała zebranie, na którym podjęła decyzję o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla osób z potwierdzonym zakażeniem. Ma ona trwać nie dłużej niż 21 dni i obejmować tylko chorych. Stosowanie jej dla tzw. "kontaktów wysokiego ryzyka" zostało na razie całkowicie wyeliminowane.

Natomiast władze Belgii apelują do osób, które miały bliski kontakt z zakażonym, aby zachowały czujność i uważnie obserwowały swój stan zdrowia. Szczególną uwagę powinny zwrócić wystąpienie charakterystycznych objawów, takich jak: gorączka, osłabienie organizmu, ból mięśni i stawów oraz pęcherzykowata wysypka.

Okres wylęgania się choroby trwa około 12 dni, a później może wystąpić obrzęk węzłów chłonnych oraz wysypka obejmująca twarz i ciało. Plamy na skórze ostatecznie tworzą strupy, które później odpadają. Objawy małpiej ospy mogą się utrzymywać od dwóch do czterech tygodni.

Zobacz także: Małpia ospa. Kolejne kraje potwierdzają wykrycie zakażeń. Do tej pory potwierdzono 80 przypadków w 14 krajach

2. Jak można zarazić się małpią ospą?

W opinii belgijskich ekspertów z Instytutu Medycyny Tropikalnej ryzyko wystąpienia epidemii jest niskie. Jak wyjaśnił dr Amesh Adalja, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, małpia ospa rzadko jest przenoszona na ludzi. Do zarażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi chorego i ze zmianami skórnymi w postaci wysypki. Można się nią zakazić również przez kaszel i kichanie.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze