Małpia ospa w Europie. Ten kraj jako pierwszy wprowadza obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych
Belgia jest pierwszym krajem, który wprowadził obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą. Dotychczas w tym kraju wykryto cztery przypadki infekcji wirusem.
1. Małpia ospa w Europie. Belgia wprowadza obowiązkową kwarantannę
Już cztery przypadki zakażenia małpią ospą odnotowano w Belgii. Mikrobiolog i badacz kierujący krajowym laboratorium referencyjnym ds. COVID-19, Emmanuel André, napisał na Twitterze, że ten ostatni przypadek zakażenia zidentyfikowano u pacjenta w Walonii. Mężczyzna brał udział w festiwalu, który odbył się w maju w Antwerpii.
"Ten pacjent jest leczony w Walonii i jest powiązany z wydarzeniem w Antwerpii, podczas którego zarażono dwie inne osoby" - czytamy we wpisie.
Jak podaje dziennik Le Soir, 20 maja Flamandzka Agencja ds. Zdrowia zwołała zebranie, na którym podjęła decyzję o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla osób z potwierdzonym zakażeniem. Ma ona trwać nie dłużej niż 21 dni i obejmować tylko chorych. Stosowanie jej dla tzw. "kontaktów wysokiego ryzyka" zostało na razie całkowicie wyeliminowane.
Natomiast władze Belgii apelują do osób, które miały bliski kontakt z zakażonym, aby zachowały czujność i uważnie obserwowały swój stan zdrowia. Szczególną uwagę powinny zwrócić wystąpienie charakterystycznych objawów, takich jak: gorączka, osłabienie organizmu, ból mięśni i stawów oraz pęcherzykowata wysypka.
Okres wylęgania się choroby trwa około 12 dni, a później może wystąpić obrzęk węzłów chłonnych oraz wysypka obejmująca twarz i ciało. Plamy na skórze ostatecznie tworzą strupy, które później odpadają. Objawy małpiej ospy mogą się utrzymywać od dwóch do czterech tygodni.
Zobacz także: Małpia ospa. Kolejne kraje potwierdzają wykrycie zakażeń. Do tej pory potwierdzono 80 przypadków w 14 krajach
2. Jak można zarazić się małpią ospą?
W opinii belgijskich ekspertów z Instytutu Medycyny Tropikalnej ryzyko wystąpienia epidemii jest niskie. Jak wyjaśnił dr Amesh Adalja, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, małpia ospa rzadko jest przenoszona na ludzi. Do zarażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi chorego i ze zmianami skórnymi w postaci wysypki. Można się nią zakazić również przez kaszel i kichanie.
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.