Trwa ładowanie...

Ten nowotwór łatwo pomylić ze zwykłym krwiakiem. Leczenie może skończyć się amputacją

 Katarzyna Prus
01.08.2022 19:38
Czerniak paznokcia nie zawsze daje typowe objawy, dlatego łatwo go pomylić np. z infekcją grzybiczą
Czerniak paznokcia nie zawsze daje typowe objawy, dlatego łatwo go pomylić np. z infekcją grzybiczą (Getty Images)

Czerniak paznokcia to rzadki typ nowotworu, ale może zaatakować już nawet po 40. roku życia. Wczesna diagnoza to większa szansa na całkowite wyleczenie. Problem w tym, że objawy łatwo pomylić np. z krwiakiem po urazie lub infekcją grzybiczą. - Niestety początkowe objawy mogą być nietypowe, przez co chory może nawet nie zdawać sobie sprawy z rozwijającej się choroby - ostrzega Bartosz Woźniak, dermatolog.

spis treści

1. Czerniak paznokcia - nietypowe objawy

Czerniak paznokcia to rzadka odmiana czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry. Rocznie w Polsce ten typ nowotworu rozwija się u mniej niż 3 proc. pacjentów, u których jest diagnozowany czerniak.

Charakterystyczny objaw czerniaka paznokcia to ciemny prążek
Charakterystyczny objaw czerniaka paznokcia to ciemny prążek (Getty Images)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- Ta odmiana najczęściej atakuje macierz paznokcia, czyli rozwija się od samego początku paznokcia. Charakterystyczny objaw to nieregularny brązowy, szary lub czarny prążek, o grubości powyżej trzech-czterech mm, który można zauważyć na płytce paznokciowej. Niestety początkowe objawy mogą być nietypowe, przez co chory może nie zdawać sobie sprawy z rozwijającej się choroby - ostrzega Bartosz Woźniak, dermatolog.

- Czerniaka paznokcia można łatwo pomylić np. z infekcją grzybiczą czy krwiakiem po urazie. Dlatego zawsze jeśli zauważymy niepokojącą zmianę na paznokciu, powinniśmy się od razu skonsultować ze specjalistą - dermatologiem lub onkologiem, który zajmuje się takimi przypadkami. Czerniak paznokcia jest na tyle rzadki, że nie każdy lekarz czuje się pewnie w diagnozowaniu zmian w tym obszarze, ze względu na brak praktyki w tym zakresie - tłumaczy dermatolog.

2. Jak rozpoznać czerniaka paznokcia?

Jak wyjaśnia dermatolog, ten typ nowotworu może atakować zarówno paznokcie u rąk, jak i u nóg. - Najczęściej ten nowotwór dotyczy kciuka i dużego palca u stopy. Jeśli więc zmiany pojawią się konkretnie na tych palcach, powinniśmy być na nie szczególnie wyczuleni - tłumaczy dr Woźniak.

Tłumaczy, że w rozpoznaniu objawów można stosować regułę CUBED lub ABCDE. To pierwsze litery konkretnych cech nowotworu w języku angielskim.

CUBED: C - znamię o innym niż skóra kolorze (coloured), U - niepewna diagnoza (uncertain), B - krwawiąca zmiana (bleeding), E - powiększanie się zmiany (enlargement), * D - opóźnienie w gojeniu (delay).

ABCDE: A - asymetria (asymmetry), B - nieregularne brzegi zmiany (border), C - kolor (colour), D - rozmiar (diameter), * E - rozrastanie się zmiany i wychodzenie poza obręb paznokcia (evolution).

Czerniak paznokcia dotyka w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn, nawet już po 40. roku życia. A jakie są czynniki ryzyka? - Wśród nich wymienia się przede wszystkim czynniki genetyczne i występowanie czerniaka w rodzinie. Niektórzy naukowcy próbują doszukiwać się też przyczyny w doznanych urazach mechanicznych, ale nadal takie powiązanie nie zostało jednoznacznie udowodnione - zaznacza dermatolog. Dodaje, że inaczej niż pozostałe odmiany czerniaka, ta nie wykazuje silnego związku z ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

3. Wczesna diagnoza to większe szanse na wyleczenie

Dodaje, że na zachorowanie znacznie bardziej są narażone osoby z ciemną skórą. Dlatego znacznie częściej występuje on w przypadku Latynosów (ok. 20 proc. zdiagnozowanych czerniaków) czy czarnoskórych (ok. 75 proc.).

Jak wygląda leczenie czerniaka paznokcia? - Im szybciej postawiona diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie, która we wczesnym stadium przekracza 90 proc. Niestety wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym. Korzyścią dla pacjenta jest jednak to, że potem nie ma już żadnego dodatkowego leczenia - wyjaśnia dermatolog.

Inaczej jest w przypadku nowotworu w kolejnych stadiach rozwoju, kiedy dochodzi już do destrukcji płytki paznokciowej oraz głębszego nacieku nowotworu w elementy aparatu paznokciowego. Zabieg chirurgiczny jest wówczas bardziej inwazyjny (konieczna jest amputacja pewnej części palca) a dodatkowo konieczna jest radio-, chemio- lub immunoterapia. Spadają też szanse na wyleczenie do ok. 45-50 proc.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze