Trwa ładowanie...

Ostrzega, że w płucach jest guz. Objaw zgłosiło 75 proc. chorych

Avatar placeholder
01.06.2024 12:34
Ból ramienia to częsty objaw raka płuc
Ból ramienia to częsty objaw raka płuc (Getty Images)

Rak płuc to wciąż najczęściej diagnozowany na świecie nowotwór. Wykrycie choroby na wczesnym etapie jest trudne ze względu na mało specyficzne objawy. Większość pacjentów zgłasza się do specjalisty, gdy jest za późno.

spis treści

1. Podstępny nowotwór

Każdego roku ponad 22 tys. Polaków słyszy diagnozę. Rak płuc stanowi ogromne wyzwanie dla onkologów, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. W początkowym stadium guz rozwija się bezobjawowo.

Rak płuc zwykle diagnozowany jest przypadkiem, gdy nowotwór zajmuje okoliczne narządy i daje o sobie znać w agresywny sposób. Na tym etapie choroba jest zwykle na tyle zaawansowana, że pacjenci nie kwalifikują się do operacji.

Zobacz film: "Palce pałeczkowate są objawem choroby"

Kluczowa jest wczesna diagnoza, a więc zwrócenie uwagi na subtelne objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu w organizmie. Jakich objawów nie powinniśmy ignorować?

2. Najczęstsze objawy raka płuc

Rosnący w płucach guz na wczesnym etapie może dawać objawy, które łatwo pomylić z infekcją dróg oddechowych. Jeśli symptomy powracają pomimo antybiotykoterapii, jest to sygnał, by wykonać badania obrazowe.

Pacjenci z nowotworem płuc najczęściej zgłaszają:

  • kaszel - ten objaw pojawia się aż u 45-75 proc. chorych. Jeśli kaszel nie ustępuje przez 2-3 tygodnie lub zmienia się jego charakter, powinien to być pierwszy sygnał alarmowy. Ponadto 1/3 chorych skarży się na odkrztuszanie wydzieliny;
  • świszczący oddech i duszności - na kłopoty z oddychaniem skarży się 30-50 proc. pacjentów z rakiem płuc. Choć przyczyn duszności i świszczącego oddechu może być wiele, większość z nich wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej;
  • krwioplucie - odkrztuszanie krwi to poważny objaw, który pojawia się u 19-29 proc. chorych na nowotwór płuc. Bez względu na przyczynę, problem koniecznie należy zgłosić lekarzowi;
  • ból w klatce piersiowej lub barkach - szacuje się, że ten objaw występuje u 25-50 proc. osób zmagających się z rakiem płuc. Winny może być guz naciskający na ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłup;
  • chrypka - choć to dość powszechna dolegliwość, warto zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie, szczególnie jeśli towarzyszą jej inne niepokojące objawy;
  • zmęczenie i utrata wagi - brak energii i drastyczny spadek wagi bez wyraźnej przyczyny to najczęstsze objawy nowotworów. Problem zgłasza ponad 50 proc. pacjentów.

Specjaliści zwracają także uwagę na opadanie powieki i zanik potliwości po jednej stronie twarzy. Naciskający na nerw guz może powodować uszkodzenie w obrębie szyi lub twarzy.

U niektórych pacjentów może też dojść do zespołu żyły głównej górnej, objawiającego się obrzękiem i zaczerwienieniem twarzy oraz kończyn górnych. 85-95 proc. ZŻGG występuje u pacjentów z rakiem płuc.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze