Trwa ładowanie...

Terapia uzależnień - na czym polega i jakie uzależnienia leczy?

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 14.08.2024 17:47
Terapia uzależnień jest stosowana między innymi w przypadku alkoholizmu i narkomanii.
Terapia uzależnień jest stosowana między innymi w przypadku alkoholizmu i narkomanii. (Adobe Stock)

Terapia uzależnień to forma pomocy dla osób zmagających się z alkoholizmem, narkomanią, pracoholizmem czy zakupoholizmem. Głównym jej celem jest wyzwolenie od czynnika uzależniającego - fizycznego, psychicznego, społecznego lub behawioralnego. W trakcie leczenia pacjent zdobywa wiedzę na temat nałogu i jego skutków, a także uczy się, w jaki sposób na nowo odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Na czym polega terapia uzależnień?

spis treści

1. Co to jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień to proces terapeutyczny oferowany pacjentom zmagającym się z szeroko pojętym uzależnieniem w wymiarze fizycznym, psychicznym, społecznym lub behawioralnym.

Leczenie uzależnień jest procesem długotrwałym, który może trwać nawet kilka lat. Oczekiwanym rezultatem zakończonej terapii jest wyzwolenie pacjenta od czynnika, nad którym nie ma kontroli. W efekcie czego nie praktykuje on już konkretnych zachowań i nie sięga po substancje psychoaktywne.

2. Terapia uzależnień - jakie uzależnienia leczy?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Leczeniu za pomocą terapii podlega każde uzależnienie, które ma negatywny wpływ na życie - niszczy relacje międzyludzkie, skutkuje problemami finansowymi lub prawnymi, negatywnie wpływa na zdrowie czy prowadzi do zaniedbywania obowiązków zawodowych. Uzależnienia leczone za pomocą terapii to:

Terapia uzależnień ma wysoką skuteczność w leczeniu wielu różnych nałogów, ponieważ jest dostosowywana indywidualnie w zależności od zaawansowania problemu i typu uzależnienia. Może różnić się czasem trwania, stosowanymi metodami i częstotliwością spotkań z terapeutą.

3. Wskazania do rozpoczęcia terapii uzależnień

Objawy, które wskazują na potrzebę rozpoczęcia leczenia dla uzależnionych to:

  • silny przymus spożywania substancji lub wykonywania czynności, na przykład grania w gry,
  • wzrost tolerancji na przyjmowane środki,
  • usprawiedliwianie problemu i nieustanne szukanie wymówek,
  • planowanie dnia, w taki sposób, by móc zaspokoić głód,
  • objawy odstawienne po zaprzestaniu spożywania substancji,
  • brak źródeł satysfakcji poza czynnikiem uzależniającym,
  • brak kontroli nad własnym zachowaniem
  • nastrój uzależniony od możliwości zaspokojenia nałogu,
  • stopniowa dezorganizacja życia codziennego.

4. Na czym polega terapia uzależnień?

Terapia ma wyzwolić od uzależniającego czynnika. Po przebyciu leczenia pacjent nie powinien sięgać po środki psychoaktywne lub kontynuować danych zachowań, a przynajmniej zmniejszyć ich częstotliwość.

Jednocześnie powinno dojść do zredukowania skutków nałogu i ułatwienia pacjentowi powrotu do normalnego funkcjonowania. Terapia uzależnień w większości przypadków składa się z trzech głównych etapów:

  • detoksykacja (w przypadku uzależnienia od środków psychoaktywnych),
  • terapia podstawowa,
  • terapia pogłębiona.

Podstawa terapia uzależnień to przede wszystkim psychoterapia skupiona na zmianie sposobu myślenia, szkodliwych zachowań, rytuałów i przyzwyczajeń (tzw. reprogramming). Ważna jest także modyfikacja postępowania w obliczu czynników wyzwalających silną potrzebę sięgnięcia po substancję uzależniającą.

Pogłębiona terapia uzależnień to kolejny etap, który określany jest również jako terapia nawrotów. Występuje w formie spotkań indywidualnych i grupowych, jej głównym celem jest okazanie wsparcia osobom, które pokonały nałóg, ale wciąż zmagają się z pokusami.

W przebiegu leczenia uzależnień stosowana jest także psychoedukacja, trening umiejętności i terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Zdarza się również, że przez pewien czas psychoterapia łączona jest z leczeniem farmakologicznym, szczególnie wtedy, gdy pacjent cierpi na poważne zaburzenia nastroju.

Zwykle również w trakcie detoksu konieczne jest wdrożenie leków, które redukują objawy fizycznego uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Terapia uzależnień może zawierać również leczenie hipnozą, co umacnia motywację do wygrania z nałogiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze