Trwa ładowanie...

Termofor eksplodował. 45-latka trafiła na OIOM przez popularny błąd

 Katarzyna Prus
30.10.2022 10:45
Termofor wypełniony wrzącą wodą może być niebezpieczny
Termofor wypełniony wrzącą wodą może być niebezpieczny (Getty images, Facebook)

Helen Cowell z Walii chciała się pozbyć uporczywego bólu pleców. Nie przypuszczała, że domowy okład z termoforu wypełnionego wrzącą wodą skończy się tragedią. Zamiast uśmierzyć ból, gumowy worek eksplodował. 45-latka trafiła do szpitala z poważnymi poparzeniami. Okazało się, że popełniła popularny błąd. Dr John Davies z OIOMu, na który trafiła, powiedział, że ośrodek oparzeń co roku przyjmuje 20-30 pacjentów z oparzeniami po nagrzewaniu termoforem.

spis treści

1. Przez domowy okład trafiła do szpitala

Okład z termoforu to bardzo prosty i popularny domowy sposób na ból brzucha czy pleców. Wystarczy wypełnić gumowy worek gorącą wodą i przyłożyć do bolącego miejsca. Niestety przez jeden błąd może dojść do dramatu.

Nie należy nalewać wrzątku do termoforu. To może skończyć się poparzeniem
Nie należy nalewać wrzątku do termoforu. To może skończyć się poparzeniem (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Przekonała się o tym 45-letnia Helen Cowell. Kobieta nalała do termoforu gorącej wody i szczelnie zakręciła korek. Chwilę później worek pękł i wylał się z niego wrzątek, który ją dotkliwie poparzył. Walijka trafiła na intensywną terapię.

W drodze do szpitala dosłownie wyła z bólu. Musiała leżeć w aucie na brzuchu, bo miała poparzone nogi i pośladki.

"Ludzie mówią, że dopóki nie zagotujesz wody, to nie poczujesz ciepła - nieważne, ile razy to powtórzą, apeluję, żeby tego nie robić" – powiedziała w rozmowie z BBC.

2. Popularny błąd

45-latka przeżyła koszmar. Ma blizny na nogach, łydkach i pośladkach. Miała też prolemy z chodzeniem, bo doszło do uszkodzenia nerwów i musiała używać balkonika. Wypadek odbił się też na jej psychice. Cały czas boi się gorącej wody. Z tego powodu przez prawie trzy miesiące nie odważyła się zrobić kawy i herbaty. Ma obawy przed gorącą kąpielą, bierze tylko letni prysznic.

Dr John Davies twierdzi, że ośrodek oparzeń co roku przyjmuje 20-30 pacjentów z oparzeniami po nagrzewaniu termoforem
Dr John Davies twierdzi, że ośrodek oparzeń co roku przyjmuje 20-30 pacjentów z oparzeniami po nagrzewaniu termoforem (Facebook)

Dlaczego termofor, który miał ogrzać bolące plecy eksplodował? Okazuje się, że Walijka popełniła bardzo popularny błąd. Medycy z Welsh Centre for Burns & Plastic Surgery przyznają, że takie wypadki wcale nie są rzadkością i na izbie przyjęć ciągle pojawiają się pacjenci poparzeni wodą z pękniętego termoforu.

Dlatego apelują, żeby nigdy nie wlewać do gumowego worka wrzącej wody. Należy go powoli napełnić ciepłą wodą, do 2/3 objętości i upewnić się, że nadmiar powietrza został usunięty przed zakręceniem korka. Nie należy siadać, ani wywierać nadmiernego nacisku na wypełniony wodą termofor. W przeciwnym razie może się skończyć groźnym wypadkiem, jak w przypadku Cowell.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze