Trwa ładowanie...

Termometry – rodzaje. Które termometry są najdokładniejsze?

Termometr służcy do pomiaru temperatury ciała jest zwykle w każdym domu. Obecnie jednak ich wybór jest bardzo duży, a nie ogranicza się tylko do termometru rtęciowego. Który z termometrów jest najbardziej odpowiedni? Jaki stosować u dzieci, a jaki u dorosłych?

spis treści

1. Termometry rtęciowe

Dla naszych babć sprawa była prosta – w apteczce znaleźć można było wyłącznie termometr rtęciowy. Miał on swoje wady, bo czas pomiaru wynosił ok. 5 minut, a ze względu na szklaną obudowę, łatwo go było zbić. A rozbity termometr rtęciowy to duże zagrożenie. Wiele osób jednak do dziś uważa, że był bardzo dokładny. Dyrektywa unijna z 2007 r. zakazała jednak ich produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na organizm człowieka i środowisko naturalne. Zatrucia rtęcią może prowadzić nawet do śmierci.

Zobacz film: "Jaki termometr warto wybrać?"

To warto wiedzieć:

2. Termometry elektroniczne

Dziś to termometr elektroniczny należy do najpopularniejszych. Jego stosowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest też bardzo praktyczny, a samo odczytanie wyniku zajmuje kilka sekund. Wiele z jego modeli jest wodoodpornych i posiada duży wyświetlacz, co jest dużą zaletą dla osób starszych i słabo widzących.

Termometr elektroniczny bardzo szybko pokazuje nam temperaturę ciała. Wystarczy kilkadziesiąt sekund i pomiar jest gotowy. W przypadku termometrów elektronicznych zaleca się wykonywać pomiar zawsze w tym samym miejscu, np. pod pachą, w ustach lub doodbytniczo.

W przypadku mierzenia temperatury u dzieci, dobrze jest wybrać termometr elektroniczny z elastyczną końcówką.

W aptece można je kupić już za niecałe 20 zł. Ze względu na swoją niską cenę termometry elektroniczne mogą być słabo wykonane i szybko się psuć.

3. Termometry bezdotykowe

Termometr bezdotykowy, znany też jako termometr na podczerwień, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu. Nie potrzebuje kontaktu z ciałem, by wykonać pomiar. Wystarczy zbliżyć termometr do czoła na odległość kilkunastu centymetrów i nacisnąć przycisk. Wynik otrzymamy od razu.

Ze względu na higienę oraz dokładność termometry bezdotykowe są coraz częściej wykorzystywane w szpitalach. Polecane są też rodzicom małych dzieci, które częściej niż dorośli miewają gorączki. Niektóre termometry bezdotykowe posiadają również dodatkowe funkcje, np. mierzenia temperatury powietrza, wody czy napojów.

Termometr elektroniczny bezdotykowy kosztuje, w zależności od modelu, od 150 do 300 zł.

4. Termometr w smoczku

Smoczek z termometrem to nowość wśród artykułów dla małych dzieci. Pojawił się na rynku kilka lat temu. W teorii wydawał się być produktem idealnym – jest mały, poręczny, i co najważniejsze, łatwo nim dokonać pomiaru. Niestety, ten bywa niemiarodajny, zwłaszcza jeśli w ciągu ostatnich 30 minut dziecko cokolwiek jadło lub piło. Niektóre dzieci ponadto zupełnie nie tolerują smoczka, z czasem też z niego wyrastają, a to sprawia, że trzeba szybko kupić nowy termometr dla dziecka.

Mycie termometra w smoczku nastręcza wielu trudności. Urządzenie trzeba rozebrać na części, umyć i złożyć ponownie. Nie jest to zbyt wygodne.

Smoczek z termometrem opinie ma różne. Przeważają jednak głosy, sugerujące inne rozwiązania dla najmłodszych.

Sposoby na obniżenie gorączki bez leków
Sposoby na obniżenie gorączki bez leków [9 zdjęć]

Kiedy dopada nas choroba, robimy wszystko, by jak najszybciej poczuć się lepiej. Zwykle od razu sięgamy

zobacz galerię

5. Termometr paskowy

W aptekach kupić można również termometr paskowy. Pomiar nim wykonany najczęściej nie jest dokładny, a jedynie szacunkowy. Pasek przykleja się nad łukiem brwiowym.

Odczyt polega na analizie koloru paska, więc jest tylko przybliżony. Kolor porównuje się ze wzornikiem. Może się zdarzyć, że zabarwienie będzie trudne do oceny. Cena termometru w pasku to ok. 10 zł.

6. Termometr szklany bezrtęciowy

Termometry szklane bezrtęciowe popularność zdobyły po wycofaniu z użytku termometrów rtęciowych. Mają podobny wygląd i sposób działania. Rtęć w takich termometrach zastąpiono bezpieczniejszymi substancjami, m.in. alkoholem.

Termometr bezrtęciowy nie nadaje się do pomiaru temperatury u dzieci. Jest szklany, przez co bardziej delikatny i łatwiej go uszkodzić. Na pomiar trzeba też czekać dłużej niż w przypadku innych termometrów, bo nawet 5 minut. Pomiar termometrem bezrtęciowym nie jest tak dokładny jak termometrem elektronicznym.

7. Jaki termometr kupić?

Nie da się zaprzeczyć, że termometr powinien znajdować się w każdej domowej apteczce, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci. A to jaki rodzaj i model wybierzemy, uzależnione jest od naszych preferencji. Dorośli decydują się najczęściej na korzystanie z termometrów elektronicznych, z kolei rodzice niemowląt kupują termometry bezdotykowe. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto ustalić wady i zalety danego produktu, i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla swojej rodziny model.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Termometr rtęciowy jest najpopularniejszy wśród osób dorosłych.
Termometr rtęciowy jest najpopularniejszy wśród osób dorosłych. (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza