Test Western Blot – wskazania, przygotowanie, przebieg, cena
Test Western Blot jest metodą wykorzystywaną w diagnostyce zakażeń bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych. Procedurę najczęściej wykorzystuje się do wykrywania boreliozy, jednak może być także pomocna w potwierdzaniu innych zakażeń. Jakie są wskazania do testu Western Blot? Jak przebiega badanie?
- 1. Co to jest test Western Blot?
- 2. Wskazania do testu Western Blot
- 3. Test Western Blot – przygotowanie i przebieg badania
- 4. Czy test Western Blot jest używany w diagnostyce medycznej na szeroką skalę?
- 5. Jakie są najnowsze postępy w dziedzinie technik Western Blot i jak wpływają na jego zastosowanie?
1. Co to jest test Western Blot?
Test Western Blot to metoda stosowana w biologii molekularnej do detekcji różnego rodzaju białek. Jej mechanizm opiera się na reakcji antygen-przeciwciało. Procedura umożliwia wykrywanie przeciwciał, wytwarzanych przez organizm w walce z bakteriami, wirusami, czy pasożytami.
Test Western Blot najczęściej stanowi drugi etap diagnostyki i traktowany jest jako badanie potwierdzające. Stosuje się go do potwierdzenia dodatniego lub wątpliwego wyniku zakażenia w przypadku testów przesiewowych, których specyficzność jest mniejsza niż 100 proc. Znacznie zwiększa on wiarygodność diagnozy.
Metoda Western Blot składa się z kilku etapów, które najogólniej podzielić można na elektroforezę białek, transfer białek z żelu na membranę, użycie przeciwciał i detekcję.
2. Wskazania do testu Western Blot
Test Western Blot najczęściej wykorzystywany jest jako kolejne badanie w diagnostyce boreliozy. Borelioza, czyli choroba z Lyme, wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia, które przenoszone są na człowieka przez kleszcze. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, stawowych, czy sercowych.
Pierwszy etap w diagnostyce boreliozy obejmuje test ELISA. Dopiero, jeśli wynik tego badania pierwszego wyboru jest dodatni lub wątpliwy, stosuje się test potwierdzenia, czyli Western Blot. Czułość testu jest bardzo wysoka. Ponadto jest on również badaniem bardziej specyficznym.
Western Blot pozwala jednak nie tylko na diagnostykę boreliozy. Metoda może być wykorzystana także w rozpoznawaniu innych chorób, m.in.:
- wirusowe zapalenie wątroby typu C,
- opryszczka,
- gruźlica,
- niektóre choroby pasożytnicze (np. wągrzyca wywołana przez larwy tasiemca uzbrojonego).
Test stosowany jest także w diagnostyce zakażenia wirusem HIV. Wykorzystuje się Western Blot do rozwiązania problemu, jakim jest nieokreślony wynik testu przesiewowego. Ponadto stosuje się go także, gdy wynik testu przesiewowego jest pozytywny (dla wykluczenia fałszywie dodatniego wyniku). Western Blot ostatecznie potwierdza, więc zakażenie wirusem HIV.
3. Test Western Blot – przygotowanie i przebieg badania
Test Western Blot nie wymaga od pacjenta dużego przygotowania. W przypadku boreliozy ważne jest jednak, aby badanie zostało przeprowadzone w odpowiednim czasie (przynajmniej 4 tygodnie od ukąszenia kleszcza), gdyż jeśli zostanie wykonane zbyt wcześnie, może dać wynik fałszywie ujemny. Badanie najlepiej wykonać w godzinach porannych.
Test Western Blot wykonywany jest na bazie surowicy krwi pacjenta, którą najczęściej pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym.
Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium. Zależy także od zastosowanych technik i protokołów. Wyniki testu Western Blot średnio dostępne są jednak w ciągu kilku dni roboczych.
Należy także pamiętać, że istnieją czynniki, które mogą wpływać na ich wiarygodność. Dlatego też zaleca się, by wyniki testu Western Blot interpretował lekarz.
Ile kosztuje test Western Blot?
Cena badania zależna jest od indywidualnego cennika placówki. Średnio jednak za test Western Blot należy zapłacić ok. 200 zł.
4. Czy test Western Blot jest używany w diagnostyce medycznej na szeroką skalę?
Test Western Blot najczęściej nie jest metodą pierwszego wyboru w diagnostyce chorób, a łączony jest z innymi technikami diagnostycznymi.
Najszerzej używany jest przede wszystkim w potwierdzaniu diagnozy boreliozy. W tym przypadku stosuje się go, jako uzupełnienie wykonywanego wcześniej testu ELISA.
5. Jakie są najnowsze postępy w dziedzinie technik Western Blot i jak wpływają na jego zastosowanie?
Techniki Western Blot z uwagi na czułość i dokładność znajdują szerokie zastosowanie w identyfikacji i ilościowym określaniu białek. Stosuje się je nie tylko w diagnostyce medycznej, ale także w badaniach naukowych oraz przemyśle biotechnologicznym.
Postępy w dziedzinie technik Western Blot pozwalają, chociażby stosować je w ocenie jakości oczyszczania białka i produkcji rekombinowanych białek po klonowaniu genów.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.