Przejdź na WP

Tętno spoczynkowe – charakterystyka, pomiar, prawidłowy puls, wysokie i niskie

Tętno spoczynkowe, u zdrowego człowieka waha się w granicach od 60 do 80 uderzeń na minutę. Tętno spoczynkowe można zbadać z żyły powierzchniowej, znajdującej się na szyi czy przedramieniu. Tętno spoczynkowe zależne jest od kilku czynników. Zbyt wysokie tętno spoczynkowe może wskazywać na zmiany zachodzące w organizmie. Jaki puls spoczynkowy powinna mieć osoba uprawiająca sport?

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

spis treści

1. Tętno spoczynkowe – charakterystyka

Tętnem nazywamy ruch tętnic, który zależny jest od skurczów naszego serca. Tętno jest również zależne od grubości ścian tętniczych. Tętno spoczynkowe natomiast to tętno, które powinno być badane po około 10 – minutowym odpoczynku, a najlepiej badać je po przebudzeniu się.

Tętno spoczynkowe można mierzyć kilkoma sposobami, po pierwsze można je wyczuć z głównych tętnic, znajdujących się na nadgarstku, szyi czy udzie. Po drugie do mierzenia tętna spoczynkowego służą specjalne urządzenia - pulsoksymetry. Trzecim sposób mierzenia tętna spoczynkowego, to badanie ciśnieniomierzem elektrycznym, dzięki niemu dowiemy się także, ile wynosi nasze ciśnienie krwi.

2. Tętno spoczynkowe – pomiar

Aby dokładnie określić, ile wynosi nasze tętno spoczynkowe, należy wiedzieć jak precyzyjnie wykonać pomiar. Do jednej z głównych tętnic przykładamy koniec palca wskazującego i środkowego i mocniej przyciskamy punkt, w taki sposób, aby poczuć puls.

Nietypowe objawy nadciśnienia
Nietypowe objawy nadciśnienia [6 zdjęć]

Nadciśnienie nie wywołuje silnych i jednoznacznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane....

zobacz galerię

Pomiar tętna spoczynkowego to liczba drgań tętnicy, jaka wyjdzie nam podczas minutowego pomiaru – uciskania tętnicy. Najlepsze do pomiaru są profesjonalne przyrządy, dlatego dobrze jest się w taki zaopatrzyć. Są niedrogie, a zawsze dowiemy się, czy nasze ciśnienie i puls nie są za wysokie albo za niskie.

3. Tętno spoczynkowe – prawidłowy puls

Prawidłowe tętno spoczynkowe jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek badanej osoby. W związku z tym optymalne tętno spoczynkowe przedstawia się następująco:

  • zdrowa osoba dorosła – od 60 do 100 uderzeń na minutę;
  • tętno u dzieci do pierwszego miesiąca życia – od 100 do 180 uderzeń na minutę;
  • tętno u dzieci do 1. roku życia – 130 uderzeń na minutę;
  • tętno u dzieci – od 70 do 100 uderzeń na minutę;
  • tętno u osób starszych – około 60 uderzeń na minutę.

Inaczej przedstawia się pomiar tętna spoczynkowego u osób uprawiających regularnie sport. U nich tętno spoczynkowe może wynosić jedynie około 50 uderzeń na minutę.

4. Tętno spoczynkowe – wysokie i niskie

Tętno spoczynkowe może być za wysokie, ale także za niskie. Jeżeli mierzone tętno spoczynkowe jest o wiele wyższe niż dana norma, to może to być objawem tachykardii, czyli zbyt szybkiego bicia serca spowodowanego chorobą lub stresem. Oprócz tachykardii wyższe tętno występuje u osób, które:

ZOBACZ TAKŻE:

Jeżeli skurcze serca występują za rzadko, to mogą świadczyć o bradykardii. Podczas niskiego tętna spoczynkowego mogą występować omdlenia lub utraty przytomności. Bradykardię mogą powodować choroby, takie jak: niedokrwienie serca, hiperglikemia czy niedoczynność tarczycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy