Trwa ładowanie...

Tizanor - co to jest, jak działa, przeciwwskazania i skutki uboczne

Urazy mięśni i stawów mogą poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Często poza rehailitacją konieczne jest także wdrożenie innych metod leczenia objawowego. Jednym ze środków wspomagających pracę mięśni jest Tizanor. Zobacz, kiedy i jak go stosować, a także przeczytaj o możliwych skutkach ubocznych.

spis treści

1. Czym jest Tizanor

Tizanor to lek w formie tabletek. Dostępny jest tylko na receptę. Jego działanie polega na oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku wszelkiego rodzaju urazów, a także schorzeń rdzenia kręgowego i ostrych skurczach mięśni.

Zobacz film: "Trening, który szybko rzeźbi sylwetkę. Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy?"

Substancją czynną leku jest tyzanidyna. Działa bezpośrednio na neurony w mięśniach, stymulując ich pracę. Jej ogromną zaletą jest fakt, iż błyskawicznie się wchłania, dzięki czemu działanie leku można odczuć już po godzinie od jego zażycia.

2. Dawkowanie leku Tizanor

Lek jest wydawany na receptę, a jego stosowanie musi być ściśle określone przez lekarza, który nam go przepisze. Dawkę ustala się na podstawie opisywanych dolegliwości i ich intensywności. Zwykle podaje się 2 mg leku 3-4 razy w ciągu dnia. Jeśli przez ten czas problem się nie zmniejszy, można zwiększyć dawkę, jednak maksymalne dzienne spożycie leku to 24 mg.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Środki ostrożności i interakcje z innymi lekami

Należy pamiętać, że podczas stosowania leku Tizanor nie należy spożywać alkoholu. Należy także poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach. Może się zdarzyć, że część z nich będzie zaburzać jego wchłanianie (np. inhibitory pompy protonowej przeznaczone do leczenia wrzodów, zgagi i nadżere układu pokarmowego). Leku nie należy także łączyć z lekami zawierającymi fluwoksaminę i cyprofloksacyna.

Nie należy przekraczać dziennej dawki leku. Przedawkowanie tyzanidyny może skutkować pojawieniem się nudności i wymiotów. Lek przyjęty w nadmiarze może także wywołać niedociśnienie tętnicze.

3.1. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, Tizanor może wywołać pewne skutki uboczne. U niektórych pacjentów po zastosowaniu tego środka pojawiają się bóle głowy, nadmierna sennośći, nerwowość, zaburzenia apetytu i rytmu serca, a także osłabienie mięśni i wysypki skórne.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Tizanor

Leku nie powinny przyjmować osoby, któe są uczulone na którykolwiek składnik leku, a także pacjenci borykający się z nadciśnieniem, chorobami serca lub nerek.

Przeciwwskazaniem jest także ciąża i kamienie piersią - lek może mieć negatywny wpływ na dziecko.

Osoby, które zawowodo zajmują się prowadzeniem pojazdów mechanicznych, powinny poprosić lekarza o zwolnienie, jeśli chcą przyjmować ten lek. Może on zaburzać prędkość reakcji i uniemożliwiać prowadzenie pojazdów.

Leku nie powinno się stosować u osób bardzo młodych i u seniorów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza