Trwa ładowanie...

Tizanor - co to jest, jak działa, przeciwwskazania i skutki uboczne

 Kinga Olchowy
13.06.2023 13:04
Tizanor pomaga łagodzić napięcie mięśniowe
Tizanor pomaga łagodzić napięcie mięśniowe (iStock)

Urazy mięśni i stawów mogą poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Często poza rehailitacją konieczne jest także wdrożenie innych metod leczenia objawowego. Jednym ze środków wspomagających pracę mięśni jest Tizanor. Zobacz, kiedy i jak go stosować, a także przeczytaj o możliwych skutkach ubocznych.

spis treści

1. Czym jest Tizanor

Tizanor to lek w formie tabletek. Dostępny jest tylko na receptę. Jego działanie polega na oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku wszelkiego rodzaju urazów, a także schorzeń rdzenia kręgowego i ostrych skurczach mięśni.

Substancją czynną leku jest tyzanidyna. Działa bezpośrednio na neurony w mięśniach, stymulując ich pracę. Jej ogromną zaletą jest fakt, iż błyskawicznie się wchłania, dzięki czemu działanie leku można odczuć już po godzinie od jego zażycia.

2. Dawkowanie leku Tizanor

Zobacz film: "Trening, który szybko rzeźbią sylwetkę. Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy"

Lek jest wydawany na receptę, a jego stosowanie musi być ściśle określone przez lekarza, który nam go przepisze. Dawkę ustala się na podstawie opisywanych dolegliwości i ich intensywności. Zwykle podaje się 2 mg leku 3-4 razy w ciągu dnia. Jeśli przez ten czas problem się nie zmniejszy, można zwiększyć dawkę, jednak maksymalne dzienne spożycie leku to 24 mg.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Środki ostrożności i interakcje z innymi lekami

Należy pamiętać, że podczas stosowania leku Tizanor nie należy spożywać alkoholu. Należy także poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach. Może się zdarzyć, że część z nich będzie zaburzać jego wchłanianie (np. inhibitory pompy protonowej przeznaczone do leczenia wrzodów, zgagi i nadżere układu pokarmowego). Leku nie należy także łączyć z lekami zawierającymi fluwoksaminę i cyprofloksacynę.

Nie należy przekraczać dziennej dawki leku. Przedawkowanie tyzanidyny może skutkować pojawieniem się nudności i wymiotów. Lek przyjęty w nadmiarze może także wywołać niedociśnienie tętnicze.

3.1. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, Tizanor może wywołać pewne skutki uboczne. U niektórych pacjentów po zastosowaniu tego środka pojawiają się bóle głowy, nadmierna sennośći, nerwowość, zaburzenia apetytu i rytmu serca, a także osłabienie mięśni i wysypki skórne.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Tizanor

Leku nie powinny przyjmować osoby, któe są uczulone na którykolwiek składnik leku, a także pacjenci borykający się z nadciśnieniem, chorobami serca lub nerek.

Przeciwwskazaniem jest także ciąża i kamienie piersią - lek może mieć negatywny wpływ na dziecko.

Osoby, które zawowodo zajmują się prowadzeniem pojazdów mechanicznych, powinny poprosić lekarza o zwolnienie, jeśli chcą przyjmować ten lek. Może on zaburzać prędkość reakcji i uniemożliwiać prowadzenie pojazdów.

Leku nie powinno się stosować u osób bardzo młodych i u seniorów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze