Pierwsze objawy raka. Większość pacjentów wskazuje te symptomy
Postęp medycyny powoduje, że pacjenci chorujący na nowotwory mają zdecydowanie lepsze rokowania, część chorych udaje się całkowicie wyleczyć. Eksperci powtarzają, że istotny jest czas wykrycia choroby. W wywiadach lekarskich pacjenci często wskazują na pewne objawy, które pojawiły się na długo przed zdiagnozowaniem raka.
Oto #TopWP. Przypominamy najlepsze materiały ostatnich miesięcy.
1. Nowotwór a nocne poty
Dane brytyjskie wskazują, że połowa pacjentów z nowotworami żyje obecnie co najmniej 10 lat od diagnozy, dla porównania - pół wieku temu 10 lat przeżywał zaledwie jeden na czterech. Rośnie też wiedza na temat objawów choroby. Eksperci zwracają uwagę na trzy charakterystyczne zmiany, które zawsze powinny być traktowane jak czerwone flagi alarmowe.
- Pierwsza czerwona flaga to tzw. gorączka o nieznanej przyczynie, czyli FUO. Z reguły gorączka występuje w przebiegu infekcji. W uproszczeniu jest to objaw sugerujący walkę organizmu z patogenem. Natomiast, jeżeli mamy podwyższoną ciepłotę ciała (od 37 do 37,9 stopni) albo gorączkę (od 38 stopni wzwyż), która utrzymuje się stosunkowo długo albo nawraca i nie jest wywołana infekcją, to symptom ten może mieć podłoże nowotworowe - opowiadał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.
- Oczywiście przyczyn tego stanu jest znacznie więcej. Dolegliwość może być np. związana ze stosowanymi lekami, może występować w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej, artropatii zapalnych albo zakażeń atypowych - zaznacza.
Niepokojąca jest również nadmierna potliwość, zwłaszcza w nocy. Tzw. nocne poty są zgłaszane m.in. w przypadku białaczki, chłoniaka, guza chromochłonnego nadnerczy, raka jajnika, ale też w niektórych nowotworach wątroby.
2. Niewyjaśniona utrata wagi
Wiele osób marzy, by zrzucić zbędne kilogramy bez dużego wysiłku. Jeśli jednak nie zmieniłeś diety, nie ćwiczysz, a nagle waga zaczyna systematycznie spadać, to może być bardzo niepokojący sygnał związany z rozwojem choroby.
Niewyjaśniona utrata wagi jest jednym z częstych symptomów towarzyszących schorzeniom onkologicznych, zwłaszcza w przypadku raka płuc i trzustki.
3. Zespół przewlekłego zmęczenia
Przepracowanie, niedobór snu, przesilenie związane ze zmianą pór roku często powodują, że towarzyszy nam ciągłe zmęczenie. Jeśli jednak problem utrzymuje się przez kilka tygodni, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
To może być m.in. wynik niedoborów witamin czy minerałów w organizmie. Jednak przyczyna może być też znacznie poważniejsza i związana z podłożem nowotworowym. Uczucie wyczerpania jest często spotykane m.in. u pacjentów cierpiących na raka piersi lub prostaty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.