Trwa ładowanie...

To może dziać się tuż przed śmiercią. Naukowcy znaleźli dowód

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 11.01.2023 13:33
Mózg pracuje jeszcze po śmierci
Mózg pracuje jeszcze po śmierci (Adobe Stock)

Czy w momencie śmierci faktycznie całe życie przelatuje nam przed oczami? Mogą to sugerować wyniki badań, podczas których udało się zarejestrować konkretną aktywność mózgu. Naukowcy odkryli rytmiczne wzorce fal mózgowych, podobne do tych pojawiających się podczas snu, wspomnień czy medytacji. Co to może oznaczać?

spis treści

1. Mózg jeszcze pracuje

Co się dzieje w głowie człowieka, który właśnie umiera? Naukowcom wciąż nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, choć pewien kierunek w rozwiązaniu tej fascynującej zagadki mogą dać wyniki badań opublikowanych na łamach "Frontiers in Aging Neuroscience".

To efekt analizy danych, które udało się zarejestrować badaczom z Uniwersytetu w Tartu w Estonii.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Badanie EEG pokazuje aktywność fal mózgowych
Badanie EEG pokazuje aktywność fal mózgowych (Getty Images)

Estońscy naukowcy monitorowali pracę mózgu u 87-letniego pacjenta z epilepsją. Podczas badania EEG mężczyzna zmarł, ale urządzenie nadal pracowało. Udało się zarejestrować aktywność mózgu przed, w czasie i po śmierci.

Pozyskane w ten sposób dane przeanalizowali naukowcy m.in. z University of Louisville w USA. Odkryli rytmiczne wzorce fal mózgowych, podobne do tych, które są generowane, gdy śnimy, wspominamy lub medytujemy.

- Zmierzyliśmy 900 sekund aktywności mózgu w momencie śmierci i położyliśmy szczególny nacisk na zbadanie, co wydarzyło się w czasie 30 sekund przed i 30 sekund po tym, jak serce przestało bić - tłumaczył dr Ajmal Zemmar, neurochirurg z University of Louisville, który kierował badaniem.

2. "Całe życie przed oczami"

- Zaobserwowaliśmy zmiany w określonym paśmie oscylacji neuronowych, tak zwanych oscylacjach gamma, ale także w innych, takich jak oscylacje delta, theta, alfa i beta - wskazał dr Zemmar.

- Poprzez generowanie oscylacji związanych z odzyskiwaniem pamięci, mózg może odtwarzać ostatnie wspomnienia ważnych wydarzeń życiowych tuż przed śmiercią, podobne do tych zgłaszanych podczas NDE (ang. near-death experience, odczucia osoby, która była blisko śmierci lub doświadczyła śmierci klinicznej - przyp.red.) – zwraca uwagę Zimmer.

Dodał, że badania podważają dotychczasową wiedzą na temat tego, kiedy kończy się życie, a co za tym idzie "generują ważne kolejne pytania, takie jak te związane z terminem dawstwa narządów".

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze