Trwa ładowanie...

To nie wina kręgosłupa. Taki ból pleców może zwiastować raka

 Karolina Rozmus
12.04.2024 11:05
Ból pleców może ostrzegać o raku
Ból pleców może ostrzegać o raku (Getty Images)

Statystyki wskazują, że ponad 85 proc. Polaków narzeka na ból pleców. To wina nieodpowiedniej postawy, siedzącego trybu życia, a także skutek zużywania się stawów z biegiem lat. Niekiedy jednak ból pleców może wskazywać na poważne schorzenia niemające związku z kręgosłupem.

spis treści

1. Może być objawem raka. Jeden sygnał alarmowy

Rak szyjki macicy to szósty co do częstości nowotwór u kobiet w Polsce. Każdego roku diagnozowany jest średnio u trzech tysięcy Polek. Aż 1700 z nich umiera, mimo że ten typ raka może być wyleczalny w 99 proc., pod warunkiem, że zdiagnozowany jest wcześnie. Pojawienie się dolegliwości bólowych w plecach, w odcinku lędźwiowo-krzyżowym może być objawem nowotworu, wówczas jednak najczęściej oznacza to zaawansowaną chorobę.

Za pojawienie się bólu w tej okolicy odpowiadają nacieki na okoliczne struktury i przerzuty nowotworowe. Poza bólem dolnego odcinka pleców pacjentka może uskarżać się na ból miednicy mniejszej oraz podbrzusza. Gdy dolegliwości utrzymują się, pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować.

Rak szyjki macicy może objawiać się bólem pleców
Rak szyjki macicy może objawiać się bólem pleców (Getty Images)
Zobacz film: "Rak szyjki macicy atakuje młode kobiety. Możesz być w grupie ryzyka"

Wśród innych objawów, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy, wymienia się również nieprawidłowe krwawienia, np. po stosunku czy między miesiączkami, zaparcia, problem z oddawaniem moczu czy też nieustanne parcie na pęcherz.

2. Dlaczego plecy bolą?

Przyczyn bólu pleców jest jednak znacznie więcej. Może towarzyszyć chorobom zwyrodnieniowym, reumatycznym czy zapalnym kręgosłupa. Często mówi się o bólu posturalnym, który jest skutkiem nieprawidłowej pozycji ciała, np. podczas pracy przy komputerze. Nienaturalnie pochylona głowa czy zgarbione plecy i wysunięte do przodu barki mogą w konsekwencji prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego i przeciążenia kręgosłupa, które skutkują bólem w odcinku lędźwiowym czy szyjnym.

Z wiekiem z kolei rośnie ryzyko zwyrodnień kręgosłupa, które mogą prowadzić np. do bolesnej dyskopatii, potocznie nazywaną wypadaniem dysku. Na ból pleców i poważne problem z narządem ruchu narażone są również osoby chore na osteoporozę.

Do rzadszych schorzeń, które maskują się bólem pleców, należą:

  • tętniak aorty brzusznej lub rozwarstwienie aorty,
  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej lub kręgowej,
  • zapalenie osierdzia,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • zapalenie prostaty, pęcherza, a nawet nerek,
  • endometrioza,
  • zapalenie płuc,
  • choroby przewodu pokarmowego: zapalenie woreczka żółciowego, trzustki lub wyrostka robaczkowego,
  • ostre zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze