Trwa ładowanie...

To problem niemal 10 mln Polaków. Tymczasem w wielu aptekach brakuje leków

Ministerstwo zdrowia reaguje na brak dostaw środka na nadciśnienie. Wydano zgodę na dopuszczenie do obrotu leków sprowadzanych z innych rynków
Ministerstwo zdrowia reaguje na brak dostaw środka na nadciśnienie. Wydano zgodę na dopuszczenie do obrotu leków sprowadzanych z innych rynków (East News)

Pacjenci narzekają na problem z realizacją recept na popularny lek na nadciśnienie, który nie ma zamienników. To kolejny z długiej listy środków, których brakuje w wielu aptekach. Problem potwierdza ministerstwo zdrowia i reaguje.

spis treści

1. Brakuje leków na nadciśnienie

Problemy z dostępem do leku na nadciśnienie Atenolol (substancja czynna Atenololum) trwają od wielu miesięcy, a co gorsza środek nie posiada dostępnego zamiennika. Ministerstwo zdrowia wyjaśnia, że podmiot odpowiedzialny firma Sanofi-Aventis zaprzestała wprowadzania leku do obrotu na terytorium Polski, a od nowego roku wygasła też ważność ich pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.

W opublikowanym komunikacie resort zapewnia, że wkrótce problem zostanie rozwiązany. "Powyższy produkt nie posiada dopuszczonych do obrotu w Polsce odpowiedników. W celu zapewnienia dostępności produktów leczniczych z powyższą substancją, Minister Zdrowia wydał zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków" – informuje resort zdrowia.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o fali pogrypowych powikłań. W tym roku jest ich więcej"
Lek na nadciśnienie ma być sprowadzany z innych państw
Lek na nadciśnienie ma być sprowadzany z innych państw (Getty Images)

Trwa sprowadzanie leków z substancją atenololum do Polski. Poniżej lista środków, które mają być dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne:

  • InPharm (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg);
  • Allpharm Sp. z o.o. sp. k. (produkt: Atenolol CF 50 mg, tabletki powlekane po 50 mg);
  • DELFARMA Sp. z o.o. (produkt: Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
  • MEDEZIN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Aminol, tabletki po 50 mg, UTL-25, tabletki po 25 mg);
  • MEDINN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
  • PharmaVitae Sp. z o.o. sp.k. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol Sanofi 25, tabletki po 25 mg, Atenolol Sanofi 50, tabletki po 50 mg; Atenolol LPH 50 mg, tabletki po 50 mg oraz Atenolol 25 mg, tabletki po 25 mg).

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazuje, że pacjenci, którzy stosowali wcześniej Atenolol, powinni skonsultować się z lekarzem, który "podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze