Trwa ładowanie...

Tobrex – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 23:24
Tobrex – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Tobrex – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tobrex są to krople do oczu, które mogą być stosowane zarówno i dorosłych jak i dzieci. Krople są antybiotykiem, który stosuje się miejscowo do leczenia zakażeń bakteryjnych oczu. Lek Tobrex jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Tobrex – charakterystyka

Substancją czynną, która tworzy krople Tobrex jest tobramycyna. Jest to naturalny antybiotyk, wytwarzany przez promieniowiec. Tobramycyna działa bakteriobójczo i jest skuteczna wobec wielu szczepów bakterii. Jest wchłaniana przez organizm w minimalnym stopniu.

2. Tobrex - dawkowanie

Tobrex występuje w formie maści oraz kropli do oczu. Lek Tobrex aplikuje się do worka spojówkowego. Dawkę oraz częstotliwość kuracji ustala lekarz. Zwyczajowo w chorobach o łagodnym przebiegu stosuje się po 1-2 kropli do worka spojówkowego co 4 godziny. Przy ostrych stanach zapalnych stosuje się 1-2 kropli do worka spojówkowego co godzinę, aż do uzyskania poprawy.

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa

zobacz galerię
Zobacz film: "Zapalenie brzegów powiek"

Kuracja lekiem Tobrex trwa zazwyczaj 7-10 dni. Krople Tobrex mogą być stosowane u dzieci powyżej 1 roku życia w takich samych dawkach jak dla dorosłych. Stosowanie leku Tobrex u młodszych dzieci ustala lekarz prowadzący. W razie zakroplenia większej ilości leku Tobrex oko należy przepłukać letnią wodą.

Cena kropli Tobrex to ok. 30 zł. Cena maści Tobrex to ok. 25 zł.

3. Tobrex – wskazania

Wskazaniem do stosowania kropli Tobrex jest miejscowe leczenie zakażenia oka oraz jego przydatków, wywołanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę. Do schorzeń, przy których stosuje się Tobrex należą: zapalenie spojówek, zapalenie krawędzi powiek i woreczka łzowego, a także zapalenie rogówki i owrzodzenie rogówki.

4. Tobrex – przeciwwskazania

Przeciwwskazanie do stosowania leku Tobrex to uczulenie na antybiotyki aminoglikozydowe. Lek nie powinien być stosowany zbyt długo, aby bakterie się na niego nie uodporniły.

5. Tobrex – skutki uboczne

Działania niepożądane w stosowaniu leku Tobrex to: miejscowe pieczenie, zaczerwienie powiek, nadwrażliwość oczu, przekrwienie spojówek. Te objawy wpływają na odstawienie leku Tobrex.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze