Tomasz Komenda miał raka. Zaatakował go jeden z najbardziej zabójczych nowotworów
Tomasz Komenda, który niesłusznie został skazany za gwałt na 15-latce, wyszedł po 18 latach z więzienia i zyskał wielomilionowe odszkodowanie. Od tamtej pory przez długi czas był na świeczniku. 21 lutego media poinformowały, że 46-latek zmarł. Na co chorował i co mogło być przyczyną śmierci Komendy?
1. Nie żyje Tomasz Komenda
O śmierci Tomasza Komendy poinformował Grzegorz Głuszak, dziennikarz "Uwagi!" i "Superwizjera" TVN. Od lat zajmował się sprawą niesłusznie skazanego mężczyzny i miał z nim stały kontakt od momentu wyjścia Komendy z więzienia. Przypomnijmy, że w wieku 23 lat Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki.
Został warunkowo zwolniony w połowie marca 2018 roku po 18 latach spędzonych za kratami. Niedługo później, 16 maja, został uniewinniony przez Sąd Najwyższy.
- Wydawało się, że historia znajdzie swój szczęśliwy finał. Związał się z dziewczyną, ma dziecko, ale niestety przegrał z chorobą. To bardzo smutna wiadomość dla nas wszystkich - powiedział Głuszak na antenie TVN24.
2. Na co chorował Tomasz Komenda?
Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat przyczyny śmierci Komendy, wiadomo jednak, że mężczyzna zmagał się z rakiem płuc. Głuszak w ubiegłym roku w rozmowie z "Newsweekiem" przekazał, że 46-latek ma chorobę nowotworową i przechodzi radioterapię.
- Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję, z tym że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam. Ciekawe, kiedy zrzucę w końcu ten krzyż, już należałoby mi się trochę spokoju – mówił sam Komenda latem zeszłego roku w rozmowie z Ewą Wilczyńską, dziennikarką "Gazety Wyborczej".
Według agendy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), International Agency for Research on Cancer (IARC) rak płuc należy do najczęściej występujących i najbardziej zabójczych nowotworów. Co roku z jego powodu w Polsce umiera ok. 23 tys. osób. Bardzo często diagnozowany jest na zaawansowanym stadium - tylko 20 proc. chorych słyszy diagnozę na wczesnym etapie choroby. Przeżycia pięcioletnie w przypadku raka płuc wynoszą zaledwie 14,4 proc.
Do objawów, które mogą wskazywać na nowotwór, należą m.in.:
- duszności,
- krwioplucie,
- przewlekły kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia połykania (dysfagia),
- nawracające zapalenia płuc.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.