Trwa ładowanie...

Tomasz Komenda miał raka. Zaatakował go jeden z najbardziej zabójczych nowotworów

 Karolina Rozmus
21.02.2024 16:55
Tomasz Komenda zmarł w wieku 46 lat
Tomasz Komenda zmarł w wieku 46 lat (East News)

Tomasz Komenda, który niesłusznie został skazany za gwałt na 15-latce, wyszedł po 18 latach z więzienia i zyskał wielomilionowe odszkodowanie. Od tamtej pory przez długi czas był na świeczniku. 21 lutego media poinformowały, że 46-latek zmarł. Na co chorował i co mogło być przyczyną śmierci Komendy?

spis treści

1. Nie żyje Tomasz Komenda

O śmierci Tomasza Komendy poinformował Grzegorz Głuszak, dziennikarz "Uwagi!" i "Superwizjera" TVN. Od lat zajmował się sprawą niesłusznie skazanego mężczyzny i miał z nim stały kontakt od momentu wyjścia Komendy z więzienia. Przypomnijmy, że w wieku 23 lat Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki.

Został warunkowo zwolniony w połowie marca 2018 roku po 18 latach spędzonych za kratami. Niedługo później, 16 maja, został uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

Zobacz film: "Rak płuc - zabójca numer 1"

- Wydawało się, że historia znajdzie swój szczęśliwy finał. Związał się z dziewczyną, ma dziecko, ale niestety przegrał z chorobą. To bardzo smutna wiadomość dla nas wszystkich - powiedział Głuszak na antenie TVN24.

Nie żyje Tomasz Komenda
Nie żyje Tomasz Komenda (East News)

2. Na co chorował Tomasz Komenda?

Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat przyczyny śmierci Komendy, wiadomo jednak, że mężczyzna zmagał się z rakiem płuc. Głuszak w ubiegłym roku w rozmowie z "Newsweekiem" przekazał, że 46-latek ma chorobę nowotworową i przechodzi radioterapię.

- Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję, z tym że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam. Ciekawe, kiedy zrzucę w końcu ten krzyż, już należałoby mi się trochę spokoju – mówił sam Komenda latem zeszłego roku w rozmowie z Ewą Wilczyńską, dziennikarką "Gazety Wyborczej".

Według agendy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), International Agency for Research on Cancer (IARC) rak płuc należy do najczęściej występujących i najbardziej zabójczych nowotworów. Co roku z jego powodu w Polsce umiera ok. 23 tys. osób. Bardzo często diagnozowany jest na zaawansowanym stadium - tylko 20 proc. chorych słyszy diagnozę na wczesnym etapie choroby. Przeżycia pięcioletnie w przypadku raka płuc wynoszą zaledwie 14,4 proc.

Do objawów, które mogą wskazywać na nowotwór, należą m.in.:

  • duszności,
  • krwioplucie,
  • przewlekły kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia połykania (dysfagia),
  • nawracające zapalenia płuc.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze