Tomografia głowy – cel badania, wskazania

Tomografia głowy to badanie radiologiczne mózgu z wykorzystaniem promieniowania rentegowskiego. Tomografia głowy jest badaniem, które jest zlecane najczęściej przy podejrzeniu poważniejszych schorzeń. W poważniejszych stanach lekarz zleca również rezonans magnetyczny głowy. Jakie są przesłanki do wykonania badania i jak ono przebiega?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Tomografia głowy – cel badania

Warto na wstępie podkreślić, iż tomografia głowy nie należy do badań o naturze inwazyjnej. Przed przeprowadzeniem badania podaje się pacjentowi dożylny środek cieniujący (czyli kontrast) w celu uzyskania lepszej widoczności w zakresie ukazania wszelkich nieprawidłowości. Tomografia komputerowa głowy pozwala zdiagnozować choroby istniejące w obrębie naszej głowy, czyli w częściach zwanych: mózgowie, twarzoczaszka, zatoki przynosowe. Całą diagnostykę można podzielić na schorzenia dotyczące: mózgowia, czyli diagnostyka udarów mózgu, krwotoków mózgowych, guzów mózgu, urazów; twarzoczaszki, na przykład guzy, stany zapalne, urazy; zatok przynosowych – ostre i przewlekłe zapalenia, nowotwory.

Tomografia komputerowa głowy jest wskazana przy ciągłych bólach głowy
Tomografia komputerowa głowy jest wskazana przy ciągłych bólach głowy

Tomografia głowy pozwala uzyskać rekonstrukcje trójwymiarowe. Zaliczyć można do nich VR (Volume Rendering) lub MPVR, czyli Wielopłaszczyznowe Rekonstrukcje Objętościowe. Ocenie podlegają następujace struktury: tkanka nerwowa z wyszczególnieniem istoty białej i szarej, przestrzenie zawierające płyn, układ mózgowo-rdzeniowy – układ komorowy i układ zbiorników pajęczynówki. Tomografia głowy przydaje się szczególnie w stanach nagłych obejmujących urazy, udary niedokrwienne. Tym sposobem można szybko sprofilować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Tomografia głowy przydaje się również w diagnostyce krwotoków podpajęczynówkowych (SAH).

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera
6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera [7 zdjęć]

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo...

zobacz galerię

W jaki sposób przebiega tomografia głowy? Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania, zawsze jednak powinien być na czczo – ta procedura związana jest z koniecznością podania dożylnie wspomnianego powyżej środka kontrastującego. Tomografia głowy trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeśli pacjent obawia się zabiegu, można mu podać środki uspokajające lub znieczulenie ogólne. Osoba z podejrzeniem choroby leży na ruchomym stole, który wsuwany jest do wnętrza aparatu nazwanego gantrą. Dookoła ciała porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania podczas tomografii głowy jest dosyć duża, dlatego też badania nie można za często powtarzać. W czasie procesu badawczego trzeba leżeć nieruchomo. Specjalny intercom pozwala na komunikację pomiędzy pacjentem a lekarzem przeprowadzającym badanie.

To też warto wiedzieć

2. Tomografia głowy – wskazania

Wśród wskazań do przeprowadzenia tomografii głowy można wyróżnić: ostry krwotok wewnątrzczaszkowy, przewlekły krwotok wewnątrzczaszkowy, ostry udar niedokrwienny, ostry udar krwotoczny, udary przewlekłe, padaczkę, guzy mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, stany zapalne okolicy czaszki, ropień mózgu, wodogłowie, ciała obce, zmiany kostne, malformacje naczyniowe, zapalenie opon mózgowych, procesy rozrostowe itp.

Istnieje kilka czynników, przez które nie można przeprowadzić omawianego badania. Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii głowy może być ciąża, alergie na środki kontrastowe, skłonność do krwawień (czyli skaza krwotoczna).

Następny artykuł: Leczenie operacyjne padaczki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy