Trwa ładowanie...

Tomografia głowy – na czym polega i kiedy się ją wykonuje

Tomografia głowy to badanie radiologiczne mózgu z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Wykonuje się je na specjalne zlecenie lekarza, najczęściej neurologa. Tomograf pozwala zobaczyć wszelkie nieprawidłowości, których nie wykazały pozostałe badania diagnostyczne. Jakie są przesłanki do wykonania badania i jak ono przebiega?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest tomografia głowy

Tomografia komputerowa głowy pozwala zdiagnozować choroby istniejące w obrębie naszej głowy. Tomografia komputerowa zajmuję się diagnostyką udarów mózgu, krwotoków mózgowych, guzów mózgu oraz urazów głowy.

Tomografia komputerowa głowy jest wskazana przy ciągłych bólach głowy
Tomografia komputerowa głowy jest wskazana przy ciągłych bólach głowy

Tomografia pozwala uzyskać rekonstrukcje trójwymiarowe. Zaliczyć można do nich VR (Volume Rendering) lub MPVR, czyli Wielopłaszczyznowe Rekonstrukcje Objętościowe. Ocenie podlegają następujące struktury: tkanka nerwowa z wyszczególnieniem istoty białej i szarej, przestrzenie zawierające płyn, układ mózgowo-rdzeniowy – układ komorowy i układ zbiorników pajęczynówki. Tomografia komputerowa głowy przydaje się szczególnie w stanach nagłych obejmujących urazy czy udary niedokrwienne. Tym sposobem można szybko sprofilować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Tomografia głowy przydaje się również w diagnostyce krwotoków podpajęczynówkowych (SAH).

2. Jak przebiega tomografia głowy

Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania, zawsze jednak powinien być na czczo – ta procedura związana jest z koniecznością podania dożylnie środka kontrastującego. Tomografia głowy trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeśli pacjent obawia się zabiegu, można mu podać środki uspokajające lub znieczulenie ogólne. Osoba z podejrzeniem choroby leży na ruchomym stole, który wsuwany jest do wnętrza aparatu nazwanego gantry. Dookoła ciała porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania podczas tomografii głowy jest dosyć duża, dlatego też badania nie można za często powtarzać. W czasie badania trzeba leżeć nieruchomo. Specjalny intercom pozwala na komunikację pomiędzy pacjentem a osobom przeprowadzającą badanie.

To też warto wiedzieć

3. Wskazania do wykonania tomografii głowy

Wśród wskazań do przeprowadzenia tomografii głowy można wyróżnić: ostry krwotok wewnątrzczaszkowy, przewlekły krwotok wewnątrzczaszkowy, ostry udar niedokrwienny, ostry udar krwotoczny, udary przewlekłe, padaczkę, urazy czaszkowo-mózgowe, stany zapalne okolicy czaszki, ropień mózgu, wodogłowie, ciała obce, zmiany kostne, malformacje naczyniowe, zapalenie opon mózgowych, procesy rozrostowe itp. Tomografię można zlecić bezpośrednio z SOR-u, jeśli pacjent trafi do szpitala z silnym wstrząsem lub drgawkami.

Istnieje kilka czynników, przez które nie można przeprowadzić omawianego badania. Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii głowy może być ciąża, alergie na środki kontrastowe, skłonność do krwawień (czyli skaza krwotoczna).

Następny artykuł: Leczenie operacyjne padaczki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.