Trwa ładowanie...

Torbiel rzekoma trzustki - przyczyny, objawy, leczenie

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 02.12.2021 14:47
Torbiel rzekoma trzustki to rodzaj patologicznej zmiany w obrębie tego narządu
Torbiel rzekoma trzustki to rodzaj patologicznej zmiany w obrębie tego narządu (AdobeStock)

Torbiel rzekoma trzustki to rodzaj patologicznej zmiany w obrębie tego narządu. Pojawia się jako zbiornik wypełniony płynem lub sokiem trzustkowym. Leczenie opiera się na usunięciu płynu wraz z torbielą i może być przeprowadzone kilkoma metodami. Na czym polega torbiel rzekoma trzustki?

spis treści

1. Czym jest torbiel rzekoma trzustki?

Torbielą trzustki nazywa się patologiczny zbiornik ograniczony tkanką łączną. Pojawiają się w przebiegu ostrego zapalenia trzustki. Wyróżnia się torbiel prawdziwą oraz rzekomą.

W przypadku torbieli rzekomych nie występuje wyściółka nabłonkowa. Mogą one pojawiać się na trzustce pojedynczo lub w większych grupach.

1.1. Przyczyny

Zobacz film: "5 produktów, które szkodzą trzustce"

Zbiorniki, zwane torbielami, powstają na skutek przerwania ciągłości tzw. przewodów trzustkowych. Najczęściej pojawiają się w ciągu 48 godzin od rozwinięcia się stanu zapalnego związanego z ostrym zapaleniem trzustki.

Torbiele wywołane są nadmiernym, patologicznym gromadzeniem się soku trzustkowego lub płynu o dużej aktywności amylazy – jednego z enzymów trawiennych.

2. Objawy torbieli rzekomych trzustki

Jeśli w okolicach trzustki tworzą się torbiele wypełnione płynem, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Najczęściej objawami są:

  • ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu
  • szybka utrata masy ciała
  • nudności i wymioty
  • odczuwanie oporu w nadbrzuszu.

Aby potwierdzić lub wykluczyć obecność torbieli, należy wykonać badania diagnostyczne. Podobne objawy mogą towarzyszyć wielu innym schorzeniom trzustki, żołądka lub wątroby.

3. Diagnostyka torbieli rzekomych trzustki

W celu sprawdzenia, czy objawy pojawiły się na skutek obecności torbieli, konieczne jest wykonanie badania USG jamy brzusznej. Czasem lekarze zalecają także tomografię komputerową, która jest uważana za najdokładniejszą metodę diagnostyczną, jeśli chodzi o torbiele trzustki.

Kiedy istnieje podejrzenie, że leczenie torbieli będzie wymagało działań endoskopowych, lekarz może zalecić wykonanie badania ECPW, czyli endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej.

4. Leczenie torbieli rzekomych trzustki

Najczęściej torbiele znikają samoistnie po ustąpieniu objawów ostrego stanu zapalnego. Zwykle trwa to około czterech tygodni. Jeśli jednak ich obecność w organizmie przedłuża się, a płyn nie wchłania, należy podjąć leczenie.

Zignorowana torbiel rzekoma trzustki może prowadzić do pojawienia się powikłań, wśród których wyróżnia się:

  • krwawiące żylaki ł przełyku albo żołądka
  • tętniaki rzekome
  • pęknięcie torbieli do jamy otrzewnej
  • zastój żółci w wątrobie
  • niedrożność dwunastnicy
  • zakażenie torbieli

Powikłania pojawiają się u ok. 10% pacjentów, którym zalecono obserwowanie zmiany.

4.1. Drenaż torbieli trzustki

Jeśli objawy torbieli są bardzo uciążliwe dla pacjenta lub istnieje ryzyko powikłań, najczęściej stosuje się drenaż zmiany. Jest to zabieg inwazyjny, ale skuteczny i bezpieczny dla pacjenta.

Torbiel nakłuwa się i przy pomocy obrazu USG usuwa się cały płyn. Sten, czyli plastikowe lub metalowe rurki, umieszcza się w przewodzie trzustkowym lub bezpośrednio w torbieli.

Drenaż daje niemal 100% szans na pełne wyleczenie torbieli rzekomych oraz prawdziwych trzustki.

4.2. Operacyjne leczenie torbieli rzekomych

Jeśli torbiel rzekoma zlokalizowana jest w ogonie trzustkowym lub istnieją inne przesłanki, można usunąć torbiel operacyjnie.

Bardzo często lekarze decydują się na chirurgiczny drenaż wewnętrzny. Wówczas zmianę zespala się albo z tylną ścianą żołądka, albo z tzw. pętlą jelitową.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze