Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Trąd - czym jest, jak się objawia i jak można go leczyć

Trąd (tzw. lepra) to jedna z chorób zakaźnych skóry. Jest znana człowiekowi od wielu wieków, w dawnych czasach była chorobą, która nie dawała dużych szans na przeżycie. Na szczęście dziś trąd można skutecznie leczyć. Rozwija się bardzo powoli – od pół roku do 40 lat. Określany jest mianem przewlekłej ziarniniakowatości, gdyż u chorego z czasem pojawiają się guzki i guzkowate krosty na skórze i nerwach.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest trąd i jak powstaje

Trąd jest chorobą zakaźną, dość powszechnie występującą w niektórych krajach, w klimacie umiarkowanym, tropikalnym i podzwrotnikowym. Szacuje się, że około 100 przypadków choroby każdego roku diagnozuje się w Stanach Zjednoczonych (m.in. w Kalifornii i na Hawajach). Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi, u których nie podjęto leczenia. Osoby, które są długotrwale leczone, już nie zarażają trądem.

Mężczyzna chory na trąd
Mężczyzna chory na trąd

W pierwszym etapie choroby na skórze zaczynają ukazywać się plamy. W dalszej kolejności następuje utrata...

zobacz galerię

Trąd jest wywoływany przez bakterie znaną pod nazwą Mycobacterium leprae. Choroba nie jest bardzo zaraźliwa, rozwija się przez długi czas, nie powodując żadnych symptomów, dlatego ciężko ocenić w początkowym stadium trądu, czy do zarażenia doszło. Dzieci są bardziej podatne na zarażenie niż dorośli.

Trąd występuje w dwóch postaciach:

  • trąd lepromatyczny (lepra lepromatose tuberosa) – choroba ma intensywniejszy przebieg i łączą się z nią gorsze rokowania;
  • trąd tuberkuloidowy (lepra tuberculoides) – łagodniejsza forma, mniej zaraźliwa.

Obie postacie trądu ostatecznie powodują uszkodzenie nerwów w kończynach dolnych i górnych, co powoduje utratę czucia i osłabienie mięśni. Ludzie długotrwale chorujący na leprę mogą utracić władzę w rękach i nogach.

2. Objawy trądu

Trąd do choroba obejmująca skórę, a jej podstawowymi objawami są:

  • szpecące owrzodzenia na powierzchni skóry, jaśniejsze od jej normalnego kolorytu, nie gojące się przez długi czas – mogą nie znikać przez wiele tygodni lub miesięcy, zmiany te są niewrażliwe na ból, ciepło, dotyk;
  • uszkodzenie układu nerwowego, drętwienie mięśni, brak czucia w rękach, nogach;
  • osłabienie.

3. Diagnostyka i leczenie trądu

Na rozpoznanie trądu składa się badanie skórne, diagnozujące, na jaką postać trądu choruje pacjent, a także biopsja skóry (pobierany jest mały fragment owrzodzonej skóry). Ze względu na fakt, iż większość przypadków trądu występuje w krajach, gdzie lokalna ludność nie ma dostępu do opieki medycznej na wysokim poziomie, często diagnoza trądu opiera się na podstawie jego objawów klinicznych.

Leczenie trądu jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zdiagnozuje się chorobę. Daje to większe szanse na wyzdrowienie oraz ogranicza rozprzestrzenianie się choroby. Istnieją leki, które uważa się za skuteczne w leczeniu trądu. Stosuje się kilka rodzajów antybiotyków. Oprócz antybiotyków pacjentowi podaje się leki przeciwzapalne. Choroba jak dotąd nie wymknęła się spod kontroli człowieka, jednak istnieje obawa, że może pojawić się szczep bakterii Mycobacterium leprae, który uodporni się na dotychczasowo stosowaną terapię farmakologiczną.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza