Trwa ładowanie...

Trądzikowa mapa twarzy – przyczyny i rodzaje niedoskonałości skóry

Avatar placeholder
16.03.2021 15:11
Trądzikowa mapa twarzy wskazuje na konkretne problemy zdrowotne.
Trądzikowa mapa twarzy wskazuje na konkretne problemy zdrowotne. (123rf)

Trądzikowa mapa twarzy pozwala ustalić przyczynę pojawiania się zmian skórnych na poszczególnych częściach twarzy. Jak to działa? Lokalizacja trądziku sugeruje różne problemy zdrowotne, a pryszcze czy krosty z ropną wydzieliną wskazują konkretny rejon, który dotknął problem. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest trądzikowa mapa twarzy?

Trądzikowa mapa twarzy, która powstała na gruncie medycyny chińskiej, może wiele powiedzieć o stanie zdrowie. Opiera się na założeniu, że istnieje zależność pomiędzy wyglądem skóry a pracą poszczególnych narządów wewnętrznych.

W myśl tej idei twarz jest mapą tego, co dzieje się wewnątrz organizmu, a pryszcze wskazują konkretny rejon, który dotknął problem.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Trądzik pojawia się nie tylko w okresie dojrzewania. Problem z cerą ma wiele osób w różnym wieku, a zaskórniki, krosty i grudki zapalne, potocznie nazywane pryszczami, bardzo często pojawiają się na twarzach dorosłych. Objawy trądziku lokalizują się najczęściej w obrębie skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej.

Najczęściej pojawiające się zmiany skórne to:

  • zaskórniki: czarne lub żółte kropki, najczęściej pojawiające się na nosie i policzkach, a także czole. To zablokowana pod skórą wydzielina gruczołów łojowych,
  • krostki: wypukłe, nadkażone zaskórniki z białym punkcikiem i zaczerwienieniem wokół,
  • grudki: wypukłe i czerwone zmiany,
  • guzy: duże, wypukłe, bardzo czerwone, zawierające ropę. Są zakorzenione w głębokich warstwach skóry.

2. Co mówi trądzikowa mapa twarzy?

Jak twarz komunikuje problemy ze zdrowiem? Pomocna jest trądzikowa mapa twarzy. I tak:

Wypryski na czole mogą wskazywać na problemy z układem trawiennym. Są spowodowane źle zbilansowaną dietą i problemami w obrębie jelita cienkiego i wątroby. Trądzik w dolnej części czoła może wskazywać na nadmierny stres, zbyt małą ilość snu lub odwodnienie organizmu.

Wypryski między brwiami lub w brwiach to sygnał o nadmiarze toksyn lub zbyt dużym obciążeniu dietą, lekami czy alkoholem. Może mieć to związek ze spożywaniem zbyt tłustej żywności oraz piciem zbyt dużej ilości alkoholu.

Do przyczyn powstawania wyprysków na nosie należy stres, zbyt wysoki cukier oraz nietolerancje pokarmowe. Zmiany w tym obszarze wskazują również na kłopoty z sercem, ciśnieniem krwi, cholesterolem oraz poziomem witamin B.

Zmiany wokół oczu i uszu mogą zwiastować problemy zdrowotne w obrębie układu moczowego. Pojedyncze zmiany sugerują infekcje układu moczowego. Z kolei cienie pod oczami oraz wokół oczu to oznaka odwodnienia. Zmiany na trądzikowej mapie twarzy zlokalizowane w okolicach uszu są wskazówką, by odstawić napoje gazowane, kawę, alkohol i sól.

Pryszcze na policzkach mogą wskazywać na alergie i nietolerancje pokarmowe. Zaczerwieniona skóra i krostki w tej partii twarzy mogą świadczyć o reakcji alergicznej na nabiał lub zboża.

Górna część policzków wypryskami może sygnalizować nadmiar spożywanego nabiału, zaś dolna – problemami w obrębie płuc. Może mieć to związek z toksynami, które dostają się do organizmu wskutek palenia papierosów lub zanieczyszczenie powietrza.

Pryszcze na brodzie i żuchwie mogą wskazywać na problemy hormonalne, stres, nadmiar toksyn i kłopoty z nerkami, ale także na zaburzenia snu, niedostateczne nawodnienie i nadmierne spożywanie fast foodów. Mogą być one także związane z braniem leków antykoncepcyjnych.

3. Trądzikowa mapa twarzy a nauka

Czy trądzikowa mapa twarzy znajduje potwierdzenie w faktach naukowych? Jeśli chodzi o trądzik, to okazuje się, że niekonieczne. Dermatolodzy wśród przyczyn trądziku wymieniają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz stres.

Na podstawie lokalizacji zmian skórnych i ich charakteru wyróżnia się za to typy trądziku. I tak wypryski na czole, nosie i brodzie, czyli w tzw. strefie T, to typowy objaw trądziku pospolitego: zaskórnikowego, grudkowego oraz krostkowego, które zaliczają się do tzw. trądziku młodzieńczego.

O ile trądzik u młodzieży występuje głównie w strefie T, o tyle u dorosłych na brodzie lub policzkach. U osób dojrzałych diagnozuje się trądzik późny, nazywany także trądzikiem dorosłych oraz trądzik różowaty (pojawia się na policzkach). Dermatolodzy wyróżniają dwie postaci trądziku późnego: trądzik zapalny i trądzik retencyjny.

Ponieważ trądzikowa mapa twarzy nie zastąpi profesjonalnej diagnozy, którą może postawić wyłącznie dermatolog, gdy zmiany na skórze nie znikają bądź się nasilają, należy zasięgnąć porady lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze