Trwa ładowanie...

Tramadol – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Tramadol to środek przeciwbólowy stosowany w przypadku dolegliwości bólowych o silnym i przewlekłym charakterze. Tramadol redukuje uczucie bólu poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Lek ten jest wydawany wyłącznie po okazaniu recepty.

spis treści

1. Co to jest Tramadol?

Tramadol to wpływający na ośrodkowy układ nerwowy syntetyczny opioidowy preparat przeciwbólowy. Przyjmowany doustnie dobrze wchłania się w przewodzie pokarmowym. Działanie Tramadolu rozpoczyna się po około dwudziestu minutach od przyjęcia i utrzymuje się około trzy godziny. Tramadol jest metabolizowany jest w wątrobie a wydalany w większości przez nerki.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania Tramadolu

Wskazania do stosowania Tramadolu to przede wszystkim ból o silnym i przewlekłym charakterze. Lek ten stosuje się bardzo często w celu uśmierzenia bólu pooperacyjnego, pourazowego oraz w terapii chorób nowotworowych. Wykorzystuje się go także w analgezji i premedykacji.

3. Zastosowanie leku

Istnieją sytuacje, w których mimo wskazań nie można zastosować preparatu Tramadol. Jedną z nich jest uczulenie na którykolwiek składnik leku lub inne preparaty opioidowe. Przeciwskazaniem do zastosowania leku Tramadol są również:

  • zatrucie alkoholem,
  • zatrucie środkami nasennymi,
  • zatrucie lekami psychotropowymi,
  • zatrucie lekami przeciwbólowymi,
  • uzależnienie od opioidów,
  • przyjmowanie w ciągu ostatnich czternastu dni inhibitorów MAO.

Szczególne środki ostrożności należy zachować w przypadku osób cierpiących na: niewydolność nerek (ciężka niewydolność nerek jest uznawana za przeciwskazanie do stosowania leku), niewydolność wątroby, padaczkę oraz w przypadku chorych z zaburzeniami świadomości o nieokreślonym podłożu, z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, w sytuacji dużego ryzyka pojawienia się zaburzeń pracy układu oddechowego.

Leku Tramadol nie powinno się stosowania u osób do dwunastego roku życia.

Należy również pamiętać o tym, że alkohol oraz preparaty działająco hamująco na ośrodkowy układ nerwowy mogą nasilać się niepożądane efekty przyjmowania tramadolu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Działania niepożądane Tramadolu

Podobnie jak w przypadku innych leków, przyjmowanie leku Tramadol może wywołać pojawienie się objawów niepożądanych.

Wśród najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należy wymienić: wymioty, nudności, zawroty głowy, zaparcia, uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej, obniżenie sprawności psychofizycznej, Nadmierna potliwość. Mogą pojawić się także reakcje skórne takie jak pokrzywka czy świąd.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Tramadol – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane
Tramadol – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza