Trwa ładowanie...

Trawa cytrynowa – właściwości, zastosowanie, uprawa

Trawa cytrynowa zawdzięcza swoją popularność walorom smakowym oraz właściwościom leczniczym
Trawa cytrynowa zawdzięcza swoją popularność walorom smakowym oraz właściwościom leczniczym (123rf.com)

Trawa cytrynowa zawdzięcza swoją popularność walorom smakowym oraz właściwościom leczniczym. Może także służyć jako dekoracja ogrodu. Sprawdźmy, jakie są właściwości i zastosowanie trawy cytrynowej.

spis treści

1. Trawa cytrynowa – charakterystyka

Trawa cytrynowa nazywana również palczatką cytrynową to bylina, która może osiągać nawet 1.5 m wysokości. Uprawiana jest głównie w krajach śródziemnomorskich, Indiach, Malezji, Gruzji oraz Afryce. Jej liście po potarciu wydzielają charakterystyczny, cytrynowy zapach. W sztuce kulinarnej wykorzystuje się łodygi trawy cytrynowej. Ze względu na swoje właściwości lecznicze trawa cytrynowa ma zastosowanie także w medycynie ludowej. Najwięcej wartościowych składników znajdziemy w olejku z trawy cytrynowej.

2. Trawa cytrynowa – właściwości

Trawa cytrynowa ma wiele właściwości leczniczych, które są wykorzystywane w medycynie ludowej Azji oraz Ameryki Południowej. W Chinach służy ona do łagodzenia bólów brzucha i głowy. W Ameryce Południowej stosowana jest jako środek poprawiający koncentrację oraz myślenie. Palczatka cytrynowa pozytywnie wpływa na poziom glukozy i cholesterolu.

3. Trawa cytrynowa – zastosowanie

Zobacz film: "Dieta cytrynowa robi się coraz bardziej popularna"

Trawa cytrynowa wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej. Zastosowanie mają zarówno pędy palczatki, jak i bulwy. Trawa cytrynowa ma cytrynowy smak z lekką domieszką imbiru. Może być wykorzystywana jako dodatek do wielu potraw. Najlepiej komponuje się z owocami morza, mleczkiem kokosowym i kurczakiem.

Olejek z trawy cytrynowej nazywany lemongrassowym, wykorzystywany jest w celach leczniczych. Można go stosować do:

  • Walki z trądzikiem – dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i grzybiczym pomaga przy różnego rodzaju podrażnieniach;
  • Łagodzenia bólów głowy i mięśni;
  • Poprawy nastroju i uspokojenia.

Olejek lemongrasowy stosowany w nadmiarze może podrażniać skórę. Nie powinien być zakraplany bez żadnych dodatków. Najlepiej rozcieńczyć go np. z olejem z pestek winogron.

4. Trawa cytrynowa – uprawa

Trawa cytrynowa preferuje miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Jest wrażliwa na niską temperaturę, dlatego przed mrozami powinna zostać przeniesiona do cieplejszego pomieszczenia. W okresie letnim trawę cytrynową należy regularnie podlewać. Palczatkę najlepiej nawozić wieloskładnikowym nawozem. Wiosną powinna być przycięta na wysokości około 4-5 cm. Roślina może być uprawiana przez kilka lat.

Palczatka cytrynowa może być używana do dekoracji ogrodów. Najlepiej prezentuje się w jednokolorowych pojemnikach. Trawa cytrynowa sprawdzi się w ogrodach o minimalistycznym lub orientalnym stylu.

5. Trawa cytrynowa – cena

Pocięta trawa cytrynowa może z powodzeniem zastąpić cytrynę. Sprawdzi się ona jako dodatek do herbaty, deserów, zup lub dań mięsnych. Za jedno opakowanie pociętej trawy cytrynowej zapłacimy około 5 zł. Koszt sadzonki trawy cytrynowej wynosi około 10 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze