Trichogram - wskazania, przygotowanie, przebieg, wyniki

Włosy stanowią materiał do jednego z najstarszych badań w dermatologii. Badanie to nazywane jest trichogramem. Pionierem tego testu w Polsce był nieżyjący już prof. Wojciech Kostanecki. Badanie, jakim jest trichogram, polega na oględzinach włosów pod mikroskopem w celu określenia ich struktury oraz stwierdzenia prawidłowego ich wyglądu. Budowa włosa określana podczas trichogramu daje informacje na temat aktywności choroby i szybkości oraz typu wypadania włosów, a także pozwala na wykluczenie niektórych przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Trichogram - wskazania

Wielu zmaga się z problemami dotyczącymi wlosów - niektore z tych problemów zmuszaja do wykonania trichogramu. Każdy włos rośnie na głowie przez kilka lat, po czym wypada i jest zastępowany przez nowy, który wyrasta z tego samego mieszka włosowego. U zdrowego człowieka wypada codziennie około 100 włosów. Jeżeli włosy wypadają w znacząco większych ilościach lub, jeśli nie odrastają prawidłowo, mówi się o nadmiernym wypadaniu włosów lub tzw. łysieniu (nie oznacza to, że człowiek „wyłysieje” w potocznym tego słowa znaczeniu). To właśnie te problemy są głównym wskazaniem do wykonania trichogramu.

Na ustalenie przyczyn wypadania włosów składa się zazwyczaj:

 • wywiad lekarski (udzielenie informacji na temat przebiegu wypadania włosów i o przebytych chorobach),
 • badanie laboratoryjne krwi (zlecane przez lekarza po uzyskaniu powyższych informacji),
 • analiza włosów (mikroskopowe badanie włosów), czyli trichogram,
 • trichoskopia (komputerowe badanie włosów i skóry głowy),
 • badanie histopatologiczne (polega na pobraniu w znieczuleniu miejscowym wycinka skóry i ocenie pod mikroskopem jej przekroju).
Nieznane przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów podczas mycia, czesania czy suszenia to nic dziwnego. Średnio tracimy ich 50-100 dziennie i zwykle zastępują je nowe. Jednak zwiększone...

Należy podkreślić, że żadne pojedyncze badanie włosów, np. trichogram, nie jest wystarczające do uzyskania pełnej diagnozy. Szczególnie dotyczy to trichogramu i trichoskopii, które oceniają różne części włosa i nawzajem się uzupełniają.

Trichogram - przygotowanie

Trichogram włosów może być wykonywany bez zlecenia lekarza. Przed badaniem, jakim jest trichogram, wskazana jest jednak uprzednia konsultacja z lekarzem dla oceny konieczności wykonania testu, np. w przypadku chorób tarczycy, nadnerczy, zaburzeń czynności hormonalnej przysadki, jajników i niedoboru żelaza. Przed trichogramem należy przedstawić wyniki badania krwi w celu stwierdzania niedoboru mikroelementów, np. (żelaza, cynku i magnezu). Przed trichogramem nie należy myć przez kilka dni (3-4) włosów oraz stosować kosmetyków takich jak żele, maski, pianki. W przypadku włosów farbowanych trichogramowi można poddać się, gdy widoczny jest odrost o długości 1 cm.

Trichogram - przebieg

Badania włosów, jak np. trichogram, polegają na oglądzie struktur, które wypadły oraz włosów usuniętych z brzegu ogniska łysienia poprzez pociąganie. Włosy mają nieprawidłowy wygląd w niektórych zespołach chorobowych uwarunkowanych genetycznie. Trichogram obejmuje oglądanie zakończenia włosów, także stwierdzenia czy są one ułamane, czy zakończone cebulką. Oznacza się stosunek włosów będących w fazie wzrostu do włosów w fazie spoczynku. W rzadkich przypadkach oprócz trichogramu wykonuje się biopsję skóry. W tym celu pobiera się wycinakiem kilka małych (średnicy 4 mm) wycinków skóry głowy.

Trichogram - wyniki

Wyniki badania włosów, np. trichogramu, potwierdzają lub wykluczają rozpoznanie łysienia wskutek bliznowacenia, mogą wskazywać na infekcję jako przyczynę utraty włosów, łysienie plackowate czy inne przyczyny. Wynik trichogramu wydawany jest w postaci elektronicznej lub wydrukowany na papierze. Trichogram wykonuje się nie tylko w celach diagnostycznych, ale również można to badanie wykorzystać do oceny, czy nastąpiła poprawa od poprzedniego badania, np. po zastosowaniu leczenia. Sugeruje się, aby odstęp między kolejnymi badaniami nie był krótszy niż kilka miesięcy, gdyż częste oceny włosów nie wnoszą istotnych informacji przydatnych do podejmowania decyzji o leczeniu. Test diagnostyczny może być powtarzany wielokrotnie. Trichogram wykonywany jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Weronika Buczkowska, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Kowalska-Olędzka E., Słowińska M. Trichoscopy: a new method for diagnosing hair loss, J Drugs Dermatol 2008, 7, 651-654
 • Czarnecki M, Kaszuba A, Kozłowska M i wsp. Współczesne metody diagnostyki chorób włosów, Nowa Klin, 1999, 6, 1173-7
 • Kozłowska U., Kozłowska A. Patofizjologia wzrostu i utraty włosów, Przegl Dermatol, 2001, 1, 19-25
 • Kostanecki W. Choroby włosów, PZWL, Warszawa 1979, ISBN 83-200-0088-2

Badanie włosa

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie włosa - wskazania, przebieg
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 7 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 16 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie włosa - wskazania, przebieg
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO)

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

zaburzeń rytmu serca. Bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak ablacja, wymagają wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Przygotowanie do ablacji (...) . O przygotowaniu do zabiegu ablacji decyduje...

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Wskazania do ablacji (WIDEO)

Wskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

Wskazania do ablacji Zabieg ablacji polega na kontrolowanym zniszczeniu arytmogennego ogniska w mięśniu serca, które przyczynia się do zaburzeń rytmu