Trwa ładowanie...

Normy trójglicerydów – poziom, funkcje, powyżej norm, poniżej norm

Norma trójglicerydów, czyli tłuszczy, które odpowiadają za funkcjonowanie organizmu, świadczy o odpowiednim ich stężeniu w organizmie. Podwyższony poziom trójglicerydów ani ich za mała ilość nie są jednak wskazane. Jakie są normy trójglicerydów? Czym grozi podwyższony poziom trójglicerydów? Na jakie choroby może wskazywać niski poziom trójglicerydów?

spis treści

1. Normy trójglicerydów

Normy w badaniu trójglicerydów to wynik poniżej 150 mg/dl. Wynik 150 – 199 mg/dl to pogranicze normy. Jeżeli wynik badania trójglicerydów wynosi 200 – 499 mg/dl oznacza to wynik wysoki. Powyżej 500 mg/dl mówimy o wyniku bardzo wysokim.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Prawidłowy poziom norm trójglicerydów zawdzięczamy nie tylko odpowiedniej diecie, ale także codziennej aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia i niewłaściwa w znacznym stopniu przyczyniają się do podwyższonych norm trójglicerydów. Odkładający się w organizmie tłuszcz nie jest przekładany na energię w chwilach wzmożonego głodu. Chcąc się go pozbyć musimy wykorzystać tę energię ćwicząc.

2. Funkcja trójglicerydów

Trójglicerydy to tłuszcze proste, które wchodzą w skład tkanki tłuszczowej. Organizm wykorzystuje trójglicerydy jako źródło energii. Oznacza to, że trójglicerydy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest jednak, aby norma trójglicerydów była odpowiednia. Przekroczenie norm trójglicerydów w którąkolwiek stronę, nie jest wskazane, a wręcz może być groźne dla zdrowia człowieka.

Stężenie trójglicerydów powyżej norm może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu lub zawału.
Stężenie trójglicerydów powyżej norm może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu lub zawału.

Trójglicerydy to również jedne z naturalnych składników zewnętrznych skóry. Dzięki nim organizm jest chroniony przed negatywnym działaniem środowiska zewnętrznego, a także przed utratą wody z naskórka.

3. Trójglicerydy poniżej normy

Wysokość trójglicerydów poniżej normy może być przyczyną długiego pobytu w szpitalu, choroby psychicznej, nadczynności tarczycy, niedożywienia, ale również zespołu złego wchłaniania.

4. Co się dzieje, gdy poziom trójglicerydów jest powyżej norm

Wysoki poziom normy trójglicerydów, który przekracza dopuszczalne normy, może być powodem nadużywania alkoholu, otyłości, cukrzycy, niedoczynności tarczycy i schorzeń nerek. Przekroczenie norm trójglicerydów to także jeden z objawów przyjmowania leków antykoncepcyjnych, ciąży i dny moczanowej. Podwyższona norma trójglicerydów może być przyczyną udaru mózgu lub zawału serca. Dzieje się tak dlatego, że wysoka norma trójglicerydów przyczynia się do znacznego zagęszczenia krwi, a to może prowadzić do niedrożności układu krwionośnego. Główną przyczyną podwyższonej normy trójglicerydów jest tłusta dieta.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale

zobacz galerię

Wszystko dlatego, iż normy trójglicerydów czerpiemy przede wszystkim z pożywienia. Wysoki poziom norm trójglicerydów może być skutkiem niewłaściwej diety, w której dominują wysokotłuszczowe i kaloryczne potrawy i słodycze. Dodatkowo do choroby może się przyczynić niewielka ilość wysiłku fizycznego. Co więcej, stężenie trójglicerydów powyżej norm może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu lub zawału serca. Wynik znacznie przekraczający normę 500 mg/dl może skutkować stanami zapalnymi i poważnymi uszkodzeniami trzustki, a także stłuczeniem wątroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza