Trwa ładowanie...

Troponina I – charakterystyka, przebieg badania, norma, interpretacja wyników

Badanie troponiny I jest jednym z częstszych badań laboratoryjnych. Badanie jest szybkie i dosyć powszechne. Troponinę I bada się osobom, które skarżą się na bóle w klatce piersiowej mogące świadczyć o zawale serca, ale nie tylko tym osobom wykonuje się badanie. Jak wygląda przebieg badania? Kiedy się je wykonuje i czy za badanie trzeba płacić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Troponina I – charakterystyka

Troponina I jest białkiem, które występuje we wszystkich mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym człowieka. Troponiny składają się aż z trzech grup białek, które odpowiedzialne są za pracę mięśnia sercowego oraz za skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych.

Typy troponin:

 • Troponina I – jej zadaniem jest wiązać aktynę i nie dopuścić do jej kontaktu z miozyną;

 • Troponina C – przyłącza wapń, gdy wykonywane są skurcze mięśnia;

 • Troponina T – jest odpowiedzialna za wiązanie tropomiozyny.

Wyróżnia się jeszcze dwie troponiny sercowe, które w wynikach badań są oznaczane najczęściej. Lekarz zleca badanie troponiny I w przypadku bólu w klatce piersiowej, taki ból bardzo często odpowiedzialny jest za zawał serca. Badanie toponiny I powinno zostać wykonane dwukrotnie. Dzięki badaniu troponiny I lekarze mają możliwość poznania przyczyny bólu w klatce piersiowej, który nie zawsze musi oznaczać zawał albo stan przedzawałowy.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

2. Troponina I – przebieg badania

Pacjent nie musi być w żaden sposób przygotowany do badania. Niestety badanie to często wykonywane jest spontanicznie, przy nagłych bólach w klatce piersiowej. Wtedy lekarz pobiera próbkę krwi z żyły pacjenta i natychmiastowo wysyła ją do badań. Oznaczenie troponiny I powinno być wykonane jeszcze raz albo dwa, w celu sprawdzenia stanu pacjenta.

Próbki przyniesione z zewnątrz przez pacjentów nie są przyjmowane. Badanie można wykonać bez skierowania i wtedy przed wykonaniem badania (30 minut przed) zaleca się wypicie szklanki wody lub niesłodzonej herbaty. Badanie troponiny I kosztuje około 25 złotych.

3. Troponina I – norma

Prawidłowy wynik badania troponiny I powinien zawierać się w granicy 9–70 ng/l. Wartości badania uzależnione są od kilku czynników, m.in.: wieku pacjenta czy jego płci, dlatego ich interpretowanie powinniśmy zostawić specjaliście. Warto wiedzieć o tym, iż podwyższona troponina I nie zawsze musi świadczyć o zawale.

4. Troponina I – interpretacja wyników

Podwyższone stężenie troponiny I może wystąpić już po kilku godzinach od uszkodzenia mięśnia sercowego. Troponina I wraca do prawidłowej wartości po około 14 dnach. Oprócz zawału serca podwyższona troponina I może być objawem:

 • nadciśnienia płucnego;

 • zatoru płucnego;

 • znacznego osłabienia mięśnia sercowego;

 • występującym podczas nadmiernych ćwiczeniach fizycznych;

 • silnego skurczu komór serca;

 • krwawienia z przewodu pokarmowego.

Musisz to wiedzieć

Podwyższona troponina I może występować również podczas i tuż po wykonywaniu zabiegów medycznych. Należy wiedzieć o tym, że zdiagnozowanie lub wykluczenie zawału serca nie następuje jedynie na podstawie badania troponiny I, ale również wykonywane są inne badania. Do badań tych można zaliczyć np.: zapis EKG, wywiad lekarski, badanie fizykalne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza