Troponina I – charakterystyka, przebieg badania, norma, interpretacja wyników
Badanie troponiny I jest jednym z częstszych badań laboratoryjnych. Badanie jest szybkie i dosyć powszechne. Troponinę I bada się osobom, które skarżą się na bóle w klatce piersiowej mogące świadczyć o zawale serca, ale nie tylko tym osobom wykonuje się badanie. Jak wygląda przebieg badania? Kiedy się je wykonuje i czy za badanie trzeba płacić?
1. Troponina I – charakterystyka
Troponina I jest białkiem, które występuje we wszystkich mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym człowieka. Troponiny składają się aż z trzech grup białek, które odpowiedzialne są za pracę mięśnia sercowego oraz za skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych.
Typy troponin:
Troponina I – jej zadaniem jest wiązać aktynę i nie dopuścić do jej kontaktu z miozyną;
Troponina C – przyłącza wapń, gdy wykonywane są skurcze mięśnia;
Troponina T – jest odpowiedzialna za wiązanie tropomiozyny.
Wyróżnia się jeszcze dwie troponiny sercowe, które w wynikach badań są oznaczane najczęściej. Lekarz zleca badanie troponiny I w przypadku bólu w klatce piersiowej, taki ból bardzo często odpowiedzialny jest za zawał serca. Badanie toponiny I powinno zostać wykonane dwukrotnie. Dzięki badaniu troponiny I lekarze mają możliwość poznania przyczyny bólu w klatce piersiowej, który nie zawsze musi oznaczać zawał albo stan przedzawałowy.
2. Troponina I – przebieg badania
Pacjent nie musi być w żaden sposób przygotowany do badania. Niestety badanie to często wykonywane jest spontanicznie, przy nagłych bólach w klatce piersiowej. Wtedy lekarz pobiera próbkę krwi z żyły pacjenta i natychmiastowo wysyła ją do badań. Oznaczenie troponiny I powinno być wykonane jeszcze raz albo dwa, w celu sprawdzenia stanu pacjenta.
Próbki przyniesione z zewnątrz przez pacjentów nie są przyjmowane. Badanie można wykonać bez skierowania i wtedy przed wykonaniem badania (30 minut przed) zaleca się wypicie szklanki wody lub niesłodzonej herbaty. Badanie troponiny I kosztuje około 25 złotych.
3. Troponina I – norma
Prawidłowy wynik badania troponiny I powinien zawierać się w granicy 9–70 ng/l. Wartości badania uzależnione są od kilku czynników, m.in.: wieku pacjenta czy jego płci, dlatego ich interpretowanie powinniśmy zostawić specjaliście. Warto wiedzieć o tym, iż podwyższona troponina I nie zawsze musi świadczyć o zawale.
4. Troponina I – interpretacja wyników
Podwyższone stężenie troponiny I może wystąpić już po kilku godzinach od uszkodzenia mięśnia sercowego. Troponina I wraca do prawidłowej wartości po około 14 dnach. Oprócz zawału serca podwyższona troponina I może być objawem:
nadciśnienia płucnego;
zatoru płucnego;
znacznego osłabienia mięśnia sercowego;
występującym podczas nadmiernych ćwiczeniach fizycznych;
silnego skurczu komór serca;
krwawienia z przewodu pokarmowego.
Musisz to wiedzieć
Podwyższona troponina I może występować również podczas i tuż po wykonywaniu zabiegów medycznych. Należy wiedzieć o tym, że zdiagnozowanie lub wykluczenie zawału serca nie następuje jedynie na podstawie badania troponiny I, ale również wykonywane są inne badania. Do badań tych można zaliczyć np.: zapis EKG, wywiad lekarski, badanie fizykalne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.