Trwa ładowanie...

Trwa dłużej niż godzinę? To może być zakrzepica

Avatar placeholder
21.07.2023 10:36
Zgaga trwa dłużej niż godzinę? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, to może być zakrzepica
Zgaga trwa dłużej niż godzinę? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, to może być zakrzepica (Getty Images)

Czasami odczuwamy pieczenie w przełyku, któremu często towarzyszy dyskomfort w okolicy mostka. Może się wydawać, że jest to typowy objaw zgagi, jednak nie zawsze tak jest. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na czas trwania takiego objawu. Utrzymuje się on przez kilka minut, czy może trwa dłużej niż godzinę? Równie istotne jest zwrócenie uwagi na częstotliwość jego występowania.

spis treści

1. Zgaga czy coś więcej?

Zgaga jest dość powszechnym zjawiskiem i zazwyczaj oznacza, że soki trawienne w żołądku są zbyt kwaśne, co powoduje podrażnienie przełyku. Objawy zgagi to ból w klatce piersiowej oraz uczucie pieczenia. Jeżeli jednak nasza dieta jest lekkostrawna, uboga w tłuszcze i cukry, a także unikamy jedzenia tuż przed snem, to zgaga nie powinna być naszym stałym problemem.

Warto pamiętać, że przyczyna charakterystycznego pieczenia w okolicy żołądka nie zawsze musi być związana z samym żołądkiem. Czasami powodem takiego objawu mogą być skrzepy krwi.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Jeżeli skrzep krwi dotrze do naczyń krwionośnych zasilających mózg i zablokuje je, może dojść do udaru niedokrwiennego. Jeżeli natomiast skrzep utrudnia pracę naczyniom w obrębie klatki piersiowej, możemy odczuwać charakterystyczny piekący ból, który możemy mylnie zinterpretować jako zgagę.

2. Jak rozpoznać skrzep krwi w naczyniach?

Jeżeli pieczenie w klatce piersiowej utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet ponad godzinę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest skrzep krwi blokujący naczynia w tej okolicy. Charakterystycznym objawem takiego stanu jest również krótkotrwałe, ale często nawracające pieczenie.

Specjaliści z amerykańskiego portalu Very Well Health zwracają uwagę, że skrzep krwi w naczyniach klatki piersiowej może być łatwo pomylony z problemami żołądkowymi. Objawy takie jak ból, ucisk, uczucie pełności, niestrawność czy zgaga mogą sugerować zarówno problemy z żołądkiem, jak i skrzep krwi.

Objawy skrzepu zależą od miejsca, w którym się on zatrzymał. Często spotykane symptomy to świąd skóry, opuchlizna kończyny, tkliwość skóry, krótki oddech i zawroty głowy. Główną chorobą, która powoduje powstawanie skrzepów blokujących naczynia, jest zakrzepica żył głębokich. Jej objawy dotyczą głównie kończyn dolnych, jednak jeśli skrzep dotrze krwiobiegiem do innych narządów, sytuacja staje się bardzo niebezpieczna.

Nasz organizm posiada naturalne mechanizmy tworzenia skrzepów (co jest niezbędne przy zranieniach i pęknięciach naczyń) oraz ich rozkładania. Proces rozkładania skrzepów może jednak trwać tygodniami lub nawet miesiącami. Dlatego tak ważne jest utrzymanie zdrowej diety, aktywności fizycznej i regularne badania, które mogą uchronić nas przed ryzykiem nagłego udaru mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze