Trzeszczące kolana
Trzeszczące kolana to problem, który dotyka nie tylko osób starszych, ale coraz częściej także i młodych. Nie musi to oznaczać, że pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Ból i trzeszczenie kolana może być wywołane nieprawidłowym ustawieniem osi kończyny dolnej, a także urazem. Częstą przyczyną charakterystycznych "kliknięć" w kolanie jest także nieodpowiednia dieta, niedostarczająca stawom potrzebnych składników. Na ból i strzykanie w kolanach szczególnie narażeni są sportowcy, osoby starsze i otyłe.
1. Przyczyny trzeszczenia w kolanach
Trzeszczenie w kolanach i innych stawach może pojawić się na skutek uszkodzenia chrząstki stawowej. Chrząstka w budowie stawu pełni funkcję amortyzującą i chroniącą kości wchodzące w skład stawu przed ocieraniem się o siebie. Takie uszkodzenie chrząstki stawowej może być wywołane z kolei:
- niedoborami witamin i minerałów,
- nadwagą,
- urazami stawów,
- wadami anatomicznymi stawu,
- brakiem aktywności fizycznej.
Chondromalacja rzepki jest to stan chorobowy dotyczący chrząstki stawowej pokrywającej powierzchnię stawową rzepki. Prawidłowa chrząstka stawowa wygląda jak szkło – jest przezierna, twarda i gładka. Chrząstka chondromalatyczna wygląda jak gąbka – jest miękka, szorstka i porowata.
Chrząstka stawowa może ulec chondromalacji, czyli rozmiękaniu, a w efekcie zniszczeniu. Chondromalacja to choroba o nie do końca jasnej etiologii. Jej ryzyko zwiększa się przy wysokim wzroście, urazach i zaburzeniach osi kończyny. Początkowo nie pojawia się ból stawu, gdyż chrząstka nie jest unerwiona. Dopiero kiedy kości zaczynają o siebie bezpośrednio trzeć, pojawia się ból stawu. Trzeszczące kolana i inne dolegliwości stawowe z powodu chondromalacji pojawiają się głównie u osób uprawiających obciążające sporty (w wyniku urazu) i u osób starszych (wskutek "zużycia").
2. Leczenie trzeszczenia w stawach
Aby trzeszczenie w stawach nie przerodziło się w ból stawów kolanowych i ich sztywność, trzeba zająć się profilaktyką zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów. Pierwszym krokiem jest aktywność fizyczna, ale taka, która nie obciąża stawów. Ważne jest, aby wzmocnić mięśnie, wykorzystując do tego początkowo sporty łagodne dla stawów, takie jak pływanie czy odpowiednio dobrana gimnastyka. Dopiero, kiedy mięśnie będą wystarczająco wzmocnione, możemy zdecydować się na jazdę na rowerze czy bieganie. Jest to szczególnie ważne, jeśli ból lub strzykanie w kolanach już się pojawiło. Jeśli mamy zdrowe stawy, kolejność nie jest aż tak ważna. W przypadku, gdy zwyrodnienie stawów postępuje, konieczna jest fizjoterapia, a konkretnie ćwiczenia redresyjne. Regularne ćwiczenia fizyczne pomogą również w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, a to ważny czynnik w profilaktyce chorób stawów, oraz zmniejszą ograniczające przepływ krwi napięcie mięśni.
Kolejną ważną rzeczą w profilaktyce i leczeniu chorób stawów jest odpowiednia dieta. Może ona nie tylko zapobiec, ale także wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości stawowych, które już się pojawiły. Do budowania i ochrony chrząstki i mazi stawowej konieczne są wapń, białko, witamina D, witaminy B, witamina C, bioflawonoidy, glukozaminy, chondroityny oraz kolagen. Można przyjmować je w suplementach diety lub modyfikując dietę tak, by dostarczać odpowiednie ilości tych składników. Dieta dla stawów powinna zawierać:
- nabiał,
- pełnoziarniste pieczywo,
- ciemny ryż,
- kiełki,
- owoce cytrusowe,
- rośliny strączkowe,
- ryby,
- oliwę z oliwek,
- czosnek,
- cebulę.
Pilnujmy też, aby nie przejadać się i nie dostarczać organizmowi zbyt dużych ilości cukrów i tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Ból i strzykanie w kolanach, przy zastosowaniu powyższych rad, powinny zniknąć. W przeciwnym wypadku lepiej jest udać się do lekarza.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.