Trzy charakterystyczne objawy. Alarmują, że rak rośnie w wątrobie
Rak wątroby to złośliwy nowotwór o mało optymistycznych rokowaniach. Do jego rozwoju może przyczynić się nadużywanie alkoholu i infekcja wirusem typu B lub C. Przyczyn jest znacznie więcej, warto też znać wczesne objawy choroby.
1. Podstępny nowotwór może mieć wiele przyczyn
Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko raka wątroby, należy do nich marskość spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu, palenie tytoniu, nadwaga, przebyte infekcje, a nawet narażenie na aflatoksyny.
Przebyte infekcje wirusem typu B i C również zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu. Warto pamiętać, że do marskości pozapalnej doprowadzić może niealkoholowe stłuszczenie wątroby, wywoływane przez cukrzycę, zaburzenia metabolizmu i przyjmowanie niektórych leków.
Czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka wątroby jest wiele, a we wczesnych stadiach choroba nie daje o sobie znać. Jak w przypadku każdego nowotworu, im szybciej zauważysz objawy, tym lepsze rokowania.
2. Niepozorne objawy raka wątroby
Według Cancer Research UK istnieją trzy oznaki choroby, które mogą pojawić się w jamie brzusznej i wskazywać na rozwijający się nowotwór. Wzdęty bez wyraźnej przyczyny brzuch i nieustanne bóle w jego obrębie to pierwsze sygnały alarmowe.
Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli po prawej strony jamy brzusznej wyczujesz guzek. Powiększająca się wątroba z powodu rosnącego raka może powodować obrzęk właśnie po prawej stronie brzucha.
"Rak zwiększa ciśnienie w wątrobie, powodując cofanie się krwi w naczyniach. To wypycha płyn z żył do jamy brzusznej i dochodzi do wodobrzusza. Zwiększone ciśnienie w żyłach może spowodować ich puchnięcie, przez co są widoczne pod powierzchnią brzucha. Wodobrzusze może również rozwinąć się, gdy wątroba nie wytwarza wystarczającej ilości białka krwi" – wyjaśnia Cancer Research UK na stronie.
3. Efekt domina spowodowany nowotworem
Obrzęk brzucha może powodować dyskomfort lub ból oraz utratę apetytu lub szybkie uczucie sytości. Opuchnięta wątroba może powodować ból w prawym ramieniu ze względu na stymulację nerwów, tzw. ból rzutowany.
Na rozwijający się nowotwór może więc także wskazywać nagła utrata masy ciała, uporczywe swędzenie skóry, zażółcenie skóry i białek oczu oraz ogólne złe samopoczucie. Żadnych niepokojących objawów nie należy bagatelizować.
Choć pojawienie się wyżej wymienionych symptomów może być związane z innymi chorobami, najważniejsze jest, by ocenił je lekarz. Szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia ma kluczowe znaczenie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.