Trwa ładowanie...

Trzy dni w roku, kiedy ryzyko zgonu jest najwyższe. Ekspert wskazuje winowajców

 Karolina Rozmus
26.12.2023 10:37
Najbardziej niebezpieczny okres w roku. Zawały zbierają żniwo
Najbardziej niebezpieczny okres w roku. Zawały zbierają żniwo (Getty Images)

Według organizacji American Heart Association (AHA) najwięcej zgonów z powodów sercowych notuje się w okresie Bożego Narodzenia, a konkretnie w trzy dni z końcówki roku i początku kolejnego. Komu może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo?

spis treści

1. Najwięcej zawałów w święta

Badania organizacji AHA wskazują, że w Stanach Zjednoczonych 25 grudnia ma miejsce najwięcej zgonów sercowych w porównaniu z jakimkolwiek innym dniem. Śmiertelnie niebezpieczne pod tym względem są także: 26 grudnia oraz 1 stycznia. Takie wnioski przyniosła analiza baz danych medycznych Amerykanów z lat 1978-2001.

To nie koniec złych wiadomości z zakresu statystyki. Okazuje się, że w tym roku okres świąteczny może nieść za sobą jeszcze więcej zgonów wywołanych przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Opublikowane na łamach "BMJ" badania Brytyjskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują na zjawisko o nazwie "blue monday".

Zobacz film: "7 najczęściej ignorowanych objawów zawału"

Okazuje się, że tzw. zawały serca STEMI statystycznie najczęściej występują w poniedziałki, a to właśnie w poniedziałek w tym roku obchodziliśmy Boże Narodzenie. Analiza danych ponad 10 tys. osób hospitalizowanych w Irlandii wskazuje, że ryzyko takiego zdarzenia było o 13 procent wyższe w poniedziałki w porównaniu z innymi dniami tygodnia.

2. Stres, nadmiar jedzenia i alkohol. Oto główni winowajcy

Dlaczego święta, które w założeniu są czasem relaksu, spokoju i spotkań z najbliższymi osobami, mogą być tak niebezpieczne dla układu sercowo-naczyniowego?

Święta sprzyjają zawałom mięśnia sercowego
Święta sprzyjają zawałom mięśnia sercowego (Pixabay)

Naukowcy mają pewną hipotezę. Ich zdaniem na zwiększoną liczbę zawałów w tym czasie składa się kilka czynników. To stres, jaki towarzyszy nam zarówno przed, jak i niekiedy w trakcie świąt, ale też nadmierna ilość alkoholu czy jedzenia.

- Wszystkie te czynniki ryzyka nasilają się w okresie świąt. Ludzie piją więcej alkoholu, nie przestrzegają diety i są pod znacznie większą presją z powodu planowania, spotkań towarzyskich, podróży i napiętych harmonogramów – mówi prof. Fatima Rodriguez ze Stanford Health Care w Kalifornii.

- Wszystko to przyczynia się do zjawiska, które nazywamy "świątecznym sercem" - dodaje.

Inne czynniki, które mogą w tym czasie zwiększać ryzyko problemów z sercem, to pogoda, która ma wpływ na wahania ciśnienia czy stan naczyń lub towarzyszące sezonowi zimowemu infekcji, tj. grypa bądź COVID.

Eksperci zwracają uwagę, by w czasie świąt zachować szczególną czujność na charakterystyczne objawy. Według AHA objawy zawału serca mogą kryć się za takimi dolegliwościami jak:

  • dyskomfort w klatce piersiowej lub innych obszarach górnej części ciała, takich jak ramiona, brzuch, ramiona, szyja lub szczęka,
  • uczucie duszności,
  • zimne poty,
  • zawroty głowy,
  • nudności.

Objawem zawału, który zwłaszcza w okresie świąt można pomylić z błahą dolegliwością gastryczną, jest także zgaga. Na baczności muszą się mieć szczególnie osoby ze zdiagnozowanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

- Pamiętaj, aby przyjmować leki codziennie tak jak zwykle i nadal traktuj priorytetowo zdrowe nawyki, tak jak to robisz w ciągu roku - radzi prof. Rodriguez.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze