Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Twoje dziecko nie reaguje na głośne, gwałtowne dźwięki? To może być problem z niedosłuchem

Problem niedosłuchu i noworodków jest w Polsce bardzo poważny. Szacuje się, że rokrocznie w Polsce rodzą się 33 tysiące dzieci z wadami słuchu. Przychodzi im z pomocą najnowsza technologia, która pozwala im się normalnie rozwijać.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Skąd wiedzieć, że dziecko ma niedosłuch?

Największe zagrożenie wystąpienia u dziecka wrodzonego niedosłuchu pojawia się wtedy, gdy w rodzinie występuje głuchota lub niedosłuch. Są też pewne symptomy, które pomogą nam odkryć, że nasze dziecko ma problemy ze słuchem. Warto zwrócić uwagę, jeżeli maluch nie reaguje na głośne, gwałtowne dźwięki. Zazwyczaj dziecko staje się wtedy nerwowe i płaczliwe. Nie kieruje też wzroku na źródło dźwięku. Alarmująca jest także sytuacja, gdy pierwsze badania przesiewowe nie dały jednoznacznego wyniku, a kolejne również nie dają jednoznacznej odpowiedzi, w związku z czym trudno postawić diagnozę. Czynnikami ryzyka wystąpienia niedosłuchu są także badania wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, występujący konflikt serologiczny i sytuacja, kiedy dziecko urodziło się przedwcześnie.

2. Co robić, gdy nasze obawy się potwierdzą?

Jeżeli objawy występują, należy niezwłocznie poszukać pomocy u specjalisty, który zleci dziecku badania screeningu słuchu II i III stopnia. Badania te można wykonać w kilkudziesięciu ośrodkach w Polsce. W wypadku gdy wyniki kolejno wykonywanych badań będą się powtarzały, dziecko zostaje zakwalifikowane do wszczepienia implantu ślimakowego. Zanim jednak dojdzie do zainplantowania-otrzymuje aparaty słuchowe po to, aby jak najszybciej pobudzić komórki nerwowe do działania. Implant wszczepiany jest zazwyczaj około 1 roku życia dziecka. Jest to małe urządzenie, które zawiera w sobie zwój elektrod wszczepianych w ślimaka ucha wewnętrznego. Elektrody te generują aktywność elektryczną, która stymuluje nerw słuchowy, a ten z kolei przekazuje informację do ośrodka słuchu w mózgu.

Warto pamiętać, że im szybciej nastąpi diagnoza, tym większe są szanse na pomoc dziecku. Jako rodzic dziecka z niedosłuchem warto zasięgnąć wiedzy na temat tego schorzenia, aby świadomie i profesjonalnie zapewnić opiekę maluchowi. W tym celu została otwarta specjalna ogólnopolska infolinia „Razem dla słuchu”, która została przygotowana specjalnie dla osób niedosłyszących i ich rodzin. Aby zasięgnąć pomocy i porady ekspertów należy zadzwonić pod numer telefonu: 22 3333 000.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza