Trwa ładowanie...

Twoje paznokcie mają taki kształt? Lekarz poleca pilne badania

Zmiany na paznokciach mogą być oznaką wielu chorób
Zmiany na paznokciach mogą być oznaką wielu chorób (Getty Images)

Zmiany na paznokciach mogą świadczyć o wielu poważnych chorobach. Szczególną czujność powinny wzbudzić zmiana koloru paznokcia na żółty oraz pojawiające się na płytce poprzeczne bruzdy. Lekarze ostrzegają: u podłoża mogą leżeć zarówno schorzenia skóry, jak i zmiany nowotworowe czy cukrzyca.

spis treści

1. Dermatolog ostrzega: nie lekceważ zmian na paznokciach

"W powszechnej opinii uważa się, że zmiany na paznokciach są przede wszystkim wynikiem grzybicy lub niedoborów pokarmowych. Tymczasem mogą one być też wynikiem urazów mechanicznych czy różnych chorób skóry, takich jak łuszczyca, liszaj płaski czy kontaktowe zapalenie skóry" – alarmuje w mediach społecznościowych dermatolog Katarzyna Pyrkosz.

Dermatolog dodaje, że zmiany przypominające odwróconą jodełkę, która jest wyrzeźbiona w paznokciu, mogą oznaczać pośrodkową kanalikową dystrofię paznokci Hellera, która najczęściej dotyczy kciuków. Nie ma jednej przyczyny tego typu zmian. Uważa się, że mogą być nimi liczne urazy kciuka, przyjmowanie określonych medykamentów np. izotretinoiny czy choroby tętnic obwodowych. Ale powodów może być znacznie więcej.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"W mojej praktyce pacjenci, którzy zgłaszają się do dermatologa z taką dolegliwością, najczęściej obawiają się, że jest ona wynikiem poważnych niedoborów pokarmowych. Tymczasem jej przyczyną mogą być powtarzane, drobne urazy macierzy paznokci, wywołane na przykład ich skubaniem" – dodaje dermatolog.

Dr Pyrkosz podkreśla, że leczenie zależy od przyczyny choroby, przy czym część zaburzeń ma tendencję do samoistnego ustępowania.

Zmiany na paznokciach mogą świadczyć także o bardzo poważnych chorobach np. nowotworowych. Co wtedy powinno wzbudzić naszą czujność?

- Jeżeli dochodzi do zmiany zabarwienia płytki, czyli jeśli płytka ulega zażółceniu albo robi się brązowa, może to świadczyć nawet o zmianach nowotworowych. Niepokojące jest również pogrubienie płytki czy kruszenie płytki bez doznania urazu. Wówczas zalecałbym niezwłoczną konsultację z lekarzem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr n.med. Adam Reich, dermatolog i dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Lekarz dodaje, że zmiany paznokciowe dzieli się na kilka grup.

- Oprócz zmian nowotworowych, infekcyjnych czy zmian związanych z chorobami skóry, mówimy jeszcze o zmianach paznokciowych, które widzimy w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Pacjent przychodzi ze zmianą na paznokciu i wówczas podejrzewamy, że z organizmem dzieje się coś nie tak – dodaje ekspert.

Kondycję paznokci osłabia także przyjmowanie leków cytostatycznych używanych w chemioterapii nowotworów.

- Przyjmowanie cytostatyków może spowodować zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej. Potem, kiedy paznokcie zaczynają znowu odrastać, to pojawiają się w nich poprzeczne bruzdy, zagłębienia czy zmiany zabarwienia. To jest już z kolei wynik przebytej choroby lub leczenia. Paznokieć po kilku chemioterapiach potrafi być "jak zebra" – tłumaczy prof. Reich. .

2. O jakich chorobach świadczą inne barwy paznokcia?

Zmieniona barwa na paznokciach nie zawsze jest jednak żółta czy brązowa. Może być także niebieska, co najczęściej świadczy o zakażeniu pałeczką ropy błękitnej. Warto znać też inne zmiany w obrębie płytki, które mogą świadczyć o chorobach.

  • Powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej – może je spowodować przyjmowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów. Niejednokrotnie współwystępuje przebarwienie czy bielactwo płytki paznokciowej.
  • Przerost paznokci – charakterystyczne jest tu również żółte przebarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego. Następuje w przebiegu cukrzycy.
  • Rogowacenie podpaznokciowe – jest jednym z objawów łuszczycy. Towarzyszy mu żółte zabarwienie paznokci.
  • Bruzdy poprzeczne – wskazują na zaburzenia w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Z bruzdami poprzecznymi możemy spotkać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany manicure, a także po urazach mechanicznych paznokci.
  • Okrągłe ubytki kropkowate (naparstkowanie paznokcia) – dołki na powierzchni paznokci związane są z łuszczycą, wypryskiem kontaktowym i zakażeniami grzybiczymi. Mogą być również efektem złego odżywiania się.
  • Zgrubienia pojedynczych paznokci – następują na skutek uczulenia na lakiery lub w wyniku zakażenia grzybiczego.

Powodem do zmartwień nie powinny być jednak często pojawiające się na płytkach paznokci białe plamki.

- Jest to rzecz, która najbardziej niepokoi pacjentów, a jest najbardziej błahą sprawą. Białe plamki są wynikiem dostania się do płytki powietrza, które nie jest niczym złym. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem czy poważniejszą chorobą – tłumaczy prof. Reich.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze