Twoje paznokcie u stóp tak wyglądają? Biegiem do lekarza
Może doprowadzić do wielu chorób sercowo-naczyniowych. Wiele osób nie ma jednak pojęcia o tym, że poziom ich cholesterolu jest już alarmujący.
1. Wysoki cholesterol
Cholesterol jest niezbędny, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Warto pamiętać, że wyróżniamy chlesterol dobry (HDL) i zły (LDL). Oczywiście ważne jest, by stężenie tego drugiego było jak najmniejsze.
Wiele osób nie ma pojęcia, że poziom ich LDL jest zbyt wysoki, co może negatywnie odbić się na zdrowiu. Podwyższony poziom cholesterolu rzadko się objawia, o problemie zwykle dowiadujemy się, gdy mamy już poważne choroby i problemy z układem krążenia.
2. Konsekwencje podwyższonego LDL
Wysoki cholesterol może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, zawału serca, a także udaru mózgu. Przyczyną może być otyłość, stres, siedzący tryb życia, palenie papierosów, zbyt wysokie ciśnienie i cukrzyca, a najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia.
Cały kłopot w tym, że podwyższony poziom LDL rzadko daje o sobie znać. Mogą się jednak pojawić subtelne objawy, wskazujące na wysoki poziom cholesterolu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić paznokcie u stóp.
3. Objawy wysokiego cholesterolu
Jeśli paznokcie u stóp nagle zaczęły rosnąć powoli oraz stały się wyjątkowo miękkie i łamliwe, to pierwszy sygnał, że z naszym zdrowiem jest źle. Podwyższony poziom cholesterolu może objawiać się także na inne sposoby.
Bóle, drętwienie i skurcze nóg oraz zmiany skórne, zimne stopy, owrzodzenia dolnych kończyn, które się nie goją, świadczą o tym, że czas najwyższy skonsultować się z lekarzem. Mogą to być objawy podwyższonego cholesterolu.
4. Jak leczyć?
Jak sobie poradzić z wysokim cholesterolem? Oczywiście znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc profilaktyka przede wszystkim. Coroczne badania pozwolą wyłapać problem na wczesnym etapie. A co robić, jeśli badania wykażą wysoki poziom LDL?
Przede wszystkim konieczna jest zmiana stylu życia. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta i pożegnanie używek to podstawa. W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Te tłuste oraz zawierające cukry proste powinny z diety zniknąć.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.