Trwa ładowanie...

Tych leków nie wolno łączyć. Potwierdzono przypadki śmiertelne

Stosowanie leków na bazie ibuprofenu oraz kodeiny przez dłuższy czas może doprowadzić do poważnych powikłań
Stosowanie leków na bazie ibuprofenu oraz kodeiny przez dłuższy czas może doprowadzić do poważnych powikłań (Getty Images)

Rośnie liczba pacjentów, którzy mają powikłania po stosowaniu leków na bazie ibuprofenu oraz kodeiny. Są też przypadki śmiertalne. W grupie ryzyka są głównie osoby, które stosują leki przez dłuższy czas albo przekraczają zalecane dawki preparatów. Eksperci apelują: czytajmy ulotki i koniecznie konsultujmy przyjmowane preparaty z lekarzem. Jakie połączenia lekowe są najbadziej groźne?

spis treści

1. U pacjentów wystąpiły problemy z nerkami i układem pokarmowym

Agencja EFE i dziennik "La Razon", powołując się na anonimowych ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA), ostrzega pacjentów przed groźnym powikłaniami, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania wysokich dawek leków zawierających ibuprofen i kodeinę.

Hiszpańskie media poinformowały, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) dokonał już przeglądu kilku zgłoszonych przypadków powikłań po nadużywaniu kodeiny w połączeniu z ibuprofenem. U pacjentów wystąpiły m.in. problemy z nerkami, układem pokarmowym oraz zaburzenia metaboliczne. Zgłoszone też przypadki śmiertelne. Przewlekłe stosowanie kodeiny może też skutkować uzależnieniem.

2. Połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować powikłania

Zobacz film: "Co się dzieję z twoim organizmem, gdy zbyt często bierzesz Ibuprofen?"

PRAC ostrzega, że kodeina z ibuprofenem przyjmowana w większych dawkach lub przez dłuższy okres może doprowadzić do uszkodzenia nerek, kwasicy cewkowej i hipokaliemii. Ostrzeżenie o odkrytych skutkach ubocznych leków ma być umieszczone na ulotce jako nowe działania niepożądane.

"Pacjentom należy doradzić, aby skonsultowali się z lekarzem, jeśli chcą stosować kodeinę z ibuprofenem dłużej, niż to zalecane i/lub w dawkach większych niż zalecane" - rekomenduje EMA.

Połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować trwałe uszkodzenie nerek
Połączenie ibuprofenu z niektórymi lekami może spowodować trwałe uszkodzenie nerek (Getty Images)

Ibuprofen jest jedną z najpopularniejszych substancji przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wcześniejsze badania oublikowane na łamach "Mathematical Biosciences" wykazały, że ibuprofenu nie powinno się łączyć z diuretykami (lekami moczopędnymi) i inhibitorami układu renina-angiotensyna (RSA), które są przepisywane osobom z nadciśnieniem. Może on doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Z czym jeszcze nie wolno łączyć ibuprofenu?

  • Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) osłabia działanie ibuprofenu i powoduje ból żołądka. Również ibuprofen osłabia działanie kardioprotekcyjne i przeciwzakrzepowe aspiryny. Dlatego nigdy nie powinno przyjmować się ich razem.
  • Paracetamol w połączeniu z ibuprofenem może wykończyć pracę nerek, a także podnosi ciśnienie tętnicze, powoduje ból głowy, a nawet drgawki.

- Tak naprawdę ibuprofen nie powinien być stosowany w wielu schorzeniach. Do tej listy należy dodać także pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, nerek i serca. Także u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2, wzrasta wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ibuprofen nie jest zalecany też w III trymestrze ciąży, w przypadku skazy krwotocznej czy wielu innych schorzeń. Pacjent, który wie, że przyjmuje leki przewlekle, zawsze przed sięgnięciem po leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, powinien przeczytać ulotkę preparatu i sprawdzić, czy jego choroba nie znajduje się na liście przeciwwskazań – przypomina w rozmowie z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego.

3. Tych leków także nie łącz!

Nie tylko na ibuprofen trzeba uważać. W rzeczywistości niebezpiecznych połączeń leków jest całkiem sporo. Mogą wchodzić w interakcje i wzajemnie zaburzać swoje działanie lub wywoływać groźne skutki uboczne.

- Miałem pacjentkę, która źle reagowała na antybiotyk, a my zastanawialiśmy się, dlaczego tak jest, skoro badania mikrobiologiczne wykazały, że w schorzeniu ciprofloksacyna będzie najlepszym dla niej wyborem. Okazało się, że dodatkowo suplementowała wapń, który neutralizował działanie leku. Właściwie przypadkiem dowiedzieliśmy się, jaki jest powód braku skuteczności leku i mogliśmy szybko zareagować - opowiada dr Borkowski.

Do najczęstszych potencjalnie groźnych powikłań dochodzi przy połączeniu paracetamolu z lekami NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Poza ibuprofenem są to: ketoprofen i naproksen.

Uwaga również na:

  • leki przeciwzakrzepowe - mogą wchodzić w reakcje z estrogenami oraz antykoncepcją hormonalną, sterydami oraz lekami NLPZ, antybiotykami z grupy tetracyklin i lekami stosowanymi w chorobach tarczycy, a nawet z lekami przeczyszczającymi, lekami stosowanymi w refluksie czy witaminą K,
  • leki na cukrzycę - również mogą reagować z tetracyklinami i innymi antybiotykami, doustną antykoncepcją hormonalną, sterydami i lekami na tarczycę, a także z anabolikami, beta-blokerami oraz innymi lekami kardiologicznymi i lekami moczopędnymi,
  • statyny - mogą wchodzić w reakcje z antybiotykami makrolidowymi, lekami przeciwgrzybiczymi, cyklosporyną i lekami blokującymi kanał wapniowy,
  • leki przeciwalergiczne - np. rupatadinum to substancja, której nie wolno łączyć z środkami zawierającymi ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy) oraz antybiotykami z erytromycyną; feksofenadyna nie powinna z kolei być łączona z lekami zawierającymi glin i magnez,
  • antydepresanty - mogą wchodzić w interakcje z wieloma suplementami ziołowymi, np. z zielem dziurawca, prowadząc do zagrażającego życiu zespołu serotoninowego.

- Przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem, np. substancji o tym samym mechanizmie działania, ale też łączenie zaordynowanych przez specjalistę substancji z lekami dostępnymi bez recepty, a nawet suplementami diety, może doprowadzić do sytuacji, w której pacjent te leki przedawkuje lub doprowadzi do wygenerowania reakcji, które w określonej sytuacji doprowadzą do wystąpienia zaburzeń zagrażających zdrowiu, a nawet życiu - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej dr Bartosz Fiałek.

W sezonie jesienno-zimowym, gdy pojawia się dużo infekcji lekarze przestrzegają szczególnie przed lekami zawierającymi tę samą substancję czynną.

- Rekordzistą jest tu paracetamol. Jest on zawarty w wielu lekach przeciwgrypowych i przeciwbólowych, dlatego bardzo łatwo go przedawkować. Niestety pacjenci rzadko zdają sobie sprawę z tego, że różne nazwy leków, które widzą w aptece, w rzeczywistości zawierają tę samą substancję czynną - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Pietrzak, farmaceuta.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze