NewsyZabijają dobre bakterie, mogą być toksyczne. Mowa o jednym rodzaju bielizny

Zabijają dobre bakterie, mogą być toksyczne. Mowa o jednym rodzaju bielizny

Bielizna to nieodłączny element naszej garderoby, a jeden jej rodzaj bije ostatnio rekordy popularności. Majtki, które zdobywają popularność dzięki obietnicom producentów o komforcie i właściwościom antybakteryjnym, mogą jednak zwiększać ryzyko infekcji.

Jakiej bielizny lepiej unikać?
Jakiej bielizny lepiej unikać?
Źródło zdjęć: © Getty Images/Instagram

Wybór bielizny ma znaczenie

Na rynku dostępne są różne rodzaje bielizny, które różnią się nie tylko krojem, ale i materiałem. Niektóre z nich mogą przyczyniać się do zakażeń intymnych, na przykład majtki wykonane z syntetycznych materiałów czy stringi, które nie pozwalają na cyrkulację powietrza i sprzyjają przenoszeniu groźnych bakterii w okolice intymne.

Ostatnio popularność zdobywają modele bielizny z jonami srebra, które według producentów mają właściwości antybakteryjne oraz chronią przed alergiami i dyskomfortem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza bielizna menstruacyjna, będąca alternatywą dla podpasek, tamponów, a nawet kubeczków menstruacyjnych.

WIDEO

"Wasze zdrowie" - odc. 4. Zdrowie intymne oczami Polaków i Polek

Wybór odpowiedniej bielizny jest ważny dla zdrowia
Wybór odpowiedniej bielizny jest ważny dla zdrowia© Getty Images

Niebezpieczne majtki. Są zagrożeniem dla zdrowia

Niektóre majtki menstruacyjne zawierają jony srebra, które mają działać antybakteryjnie, redukując przykry zapach i zapewniając uczucie świeżości. Jednak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że bielizna z jonami srebra może zaburzać równowagę mikrobiologiczną, niszcząc zdrowe bakterie, takie jak Lactobacillus. To z kolei zwiększa ryzyko infekcji intymnych.

Katarzyna Siuzdak z Polskiej Akademii Nauk na swoim profilu na Instagramie @science-mission ostrzega przed nanosrebrem w majtkach menstruacyjnych. Zawartość srebra może wynosić od 0,2 mg/kg do 126 mg/kg. Badania wykazały, że nanocząsteczki srebra mogą gromadzić się w tkankach, powodować zmiany patologiczne, reakcje cytotoksyczne i przenikać do krwiobiegu.

"Powierzchnia błon śluzowych stanowi mniej skuteczną barierę, a miejscową srebrzycę zgłaszano po narażeniu na nanocząsteczki srebra, jony srebra czy powierzchnie metalowe" - pisze Siuzdak, powołując się na badania, w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Kiedy warto wymienić bieliznę?

Profesor Philip Tierno z NYU Grossman School of Medicine podkreśla, że bielizna nie ma określonej "daty ważności". Warto ją jednak regularnie wymieniać, ponieważ znoszona bielizna może zatrzymywać wilgoć, co sprzyja podrażnieniom i infekcjom.

Eksperci zauważają również, że wybór bielizny wykonanej z materiałów nieodpowiednich dla skóry może prowadzić do poważnych problemów dermatologicznych, a nawet alergii. Warto więc zwracać uwagę na jakość materiałów i unikać tych z dodatkami chemicznymi. Naturalne materiały natomiast zapobiegają nadmiernej wilgoci i podrażnieniom.

Względy higieniczne mają także niebagatelne znaczenie. Codzienna higiena intymna, z umiarem i odpowiednimi produktami, jest kluczowa. Jednak zbyt intensywne zabiegi mogą działać odwrotnie. Eksperci radzą, aby stosować delikatne środki myjące i unikać intensywnych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę i naruszać jej naturalną barierę ochronną.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Gazeta Kobieta

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie