Tylko tą szczepionką Polacy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19. Czy działa na nowy wariant koronawirusa?
Do końca 2021 roku w Polsce dostępne były cztery szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Wiosną 2022 r. na rynku pojawiła się wakcyna o nazwie Nuvaxovid firmy Novavax. Obecnie to jedyny preparat, którym można się zaszczepić przed nadejściem sezonu infekcyjnego.
1. Kiedy nowe szczepionki? MZ zwleka
Rządowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła zaktualizowane szczepionki firm Pfizer i Moderna przeciwko nowym wariantom. Do aptek i klinik oraz szpitali w USA mają dotrzeć już "w najbliższych dniach". W Polsce nie jest znany dokładny termin dostawy preparatów, sceptycy jednak zauważają, że odpowiedź MZ na nadciągający sezon infekcyjny może być spóźniona.
"Dostępność szczepionek przeciw COVID-19 w dużej mierze zależy od postępów w procesie dopuszczania do obrotu adaptowanych wersji (decyzja Europejskiej Agencji Leków) oraz przebiegu trwającego przetargu. Prawdopodobnie szczepionka będzie dostępna w październiku" - informuje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania serwisu money.pl.
W Polsce obecnie do wariantów dominujących zalicza się JN.1 oraz wariant BA.2.86, zwany Pirolą, a nowe szczepionki mają wykazywać skuteczność właśnie w odniesieniu do najnowszych subwariantów Omikronu.
2. Nuvaxovid. Co to za szczepionka?
Obecnie możemy szczepić się w Polsce jedną szczepionką. Już w poprzednim sezonie infekcyjnym, na przełomie 2023 i 2024 r., Ministerstwo Zdrowia rekomendowało, by szczepić się przeciw COVID-19 preparatem Nuvaxovid. Ta szczepionka bowiem została zaktualizowana dla wariantu XBB.1.5, potocznie zwanego Krakenem.
Nuvaxovid podaje się jako szczepienie przypominające dla:
- osób powyżej 60. roku życia,
- pacjentów z chorobami współistniejącymi lub niedoborami odporności, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby,
- pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą mieć bezpośredni kontakt z osobami chorymi lub materiałem zakaźnym.
Preparat od Novavax może być podawany także w schemacie szczepienia podstawowego - podaje się dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni. Może być stosowana u dzieci powyżej 12. roku życia i osób dorosłych.
Nuvaxovid w odróżnieniu od szczepionki Pfizera czy Moderny należy do szczepionek białkowych. Zawiera antygen, to jest wyhodowane sztucznie białko kolca S wirusa SARS-CoV-2. Po dostaniu się do ludzkiego organizmu ten rozpoznaje białko jako intruza i zaczyna je atakować.
W taki sposób wytwarza pamięć immunologiczną w postaci przeciwciał i komórek T. Dzięki temu w przyszłości organizm jest w stanie obronić się przed infekcją COVID-19. Odpowiedź układu immunologicznego wzmacnia również zastosowany w szczepionce adiuwant Matrix-M, uzyskany z mydłodrzewu właściwego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.