Tyrozyna – czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy?
Tyrozyna to organiczny związek chemiczny, jeden z podstawowych aminokwasów białkowych. W organizmie człowieka odpowiada za funkcjonowanie metabolizmu komórkowego, ale również wspiera działanie niektórych gruczołów produkujących hormony – przysadki mózgowej i tarczycy. Jeśli tyrozyny brakuje w organizmie, człowiek może czuć się przemęczony.
1. Jak na organizm działa tyrozyna?
Tyrozyna jest stosowana jako suplement, która wspiera organizm na wielu płaszczyznach. Po pierwsze jest stosowana jako wsparcie w procesie odchudzania. Wszystko dzięki temu, że bierze udział w syntezie niektórych hormonów, przez co, pośrednio wpływa również na metabolizm. Jeśli jej poziom jest na odpowiednim poziomie, odpowiada za uczucie sytości, a także kontroluje ilość lipidów w zapasach tłuszczowych organizmu. Dzięki temu pomaga nam kontrolować apetyt- nie przejadamy się, a co za tym idzie, nie gromadzimy tkanki tłuszczowej.
Zobacz także: Chcesz pokonać otyłość? Rozpoznaj jej rodzaj
Pomaga również w zrzucaniu zbędnych kilogramów w sposób pośredni. Jest związkiem wyjściowym w syntezie dopaminy, która czasem jest przekształcana w organizmie w noradrenalinę. Ta z kolei pomaga nam zmotywować się do regularnych treningów. Odpowiada bowiem za motywację do działania i poprawia koncentrację.
Tyrozyna jest również stosowana przez niektóre osoby w celu przyspieszenia procesu opalania skóry. Ten aminokwas dostarczany do organizmu tzw. reakcję melanogenezy, czyli powstawania barwnika w skórze. Dzięki niemu skóra szybciej nabiera zdrowego koloru. Choć warto zaznaczyć, że długie przebywanie na słońcu bez odpowiednich filtrów może prowadzić do poważnych chorób skóry.
2. Tyrozyna w aptece
Preparaty dostępne w aptekach zawierają L-tyrozynę. Jest to lewoskrętny izomer tyrozyny, który jest łatwo przyswajalny przez organizm. Ten izomer jest odpowiedzialny bezpośrednio za budowanie białek mięśniowych.
Zobacz także: Chcesz schudnąć? Wyeliminuj z diety tłuszcze
Dostępna jest zarówno w tabletkach, jak i w proszku, który można zmieszać z innymi odżywkami.
3. Dawkowanie tyrozyny
Tyrozyna w proszku dawkowana jest według indywidualnych potrzeb. Zwykle nie przekracza jednej miarki (ok. 1,5g) na 200 ml płynu. Zazwyczaj miesza się ją z wodą lub z sokami owocowymi. Nie należy mieszać jej z napojami zawierającymi cukier.
Lekarze podkreślają, że maksymalna dawka tyrozyny na dobę wynosi 10 g i nie powinno się jej przekraczać. Jeśli chcemy, by suplementacja przebiegała prawidłowo, powinniśmy przyjmować ją z witaminą C, kwasem foliowym i niacyną. Te suplementy biorą udział w metabolizmie tyrozyny.
Przed zastosowaniem każdego preparatu należy się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Można również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.
4. Tyrozyna a jedzenie
Tyrozyna może być wytwarzana przez organizm samodzielnie. Potrzeba do tego jednak odpowiedniej ilości innego aminokwasu – fenyloalaniny. Tę odnaleźć można w m.in. czerwonym mięsie, drobiu, rybach, suchych nasionach strączkowych. Chociaż najlepszym źródłem jest mleko i produkty mleczne, na co wskazywać może również nazwa tyrozyny. Po grecku "tyros" oznacza właśnie ser.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.