Trwa ładowanie...

Tyrozyna – czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy?

Tyrozyna to organiczny związek chemiczny, jeden z podstawowych aminokwasów białkowych. W organizmie człowieka odpowiada za funkcjonowanie metabolizmu komórkowego, ale również wspiera działanie niektórych gruczołów produkujących hormony – przysadki mózgowej i tarczycy. Jeśli tyrozyny brakuje w organizmie, człowiek może czuć się przemęczony.

Zobacz film: "Suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Jak na organizm działa tyrozyna?

Tyrozyna jest stosowana jako suplement, która wspiera organizm na wielu płaszczyznach. Po pierwsze jest stosowana jako wsparcie w procesie odchudzania. Wszystko dzięki temu, że bierze udział w syntezie niektórych hormonów, przez co, pośrednio wpływa również na metabolizm. Jeśli jej poziom jest na odpowiednim poziomie, odpowiada za uczucie sytości, a także kontroluje ilość lipidów w zapasach tłuszczowych organizmu. Dzięki temu pomaga nam kontrolować apetyt- nie przejadamy się, a co za tym idzie, nie gromadzimy tkanki tłuszczowej.

Zobacz także: Chcesz pokonać otyłość? Rozpoznaj jej rodzaj

Pomaga również w zrzucaniu zbędnych kilogramów w sposób pośredni. Jest związkiem wyjściowym w syntezie dopaminy, która czasem jest przekształcana w organizmie w noradrenalinę. Ta z kolei pomaga nam zmotywować się do regularnych treningów. Odpowiada bowiem za motywację do działania i poprawia koncentrację.

Tyrozyna jest również stosowana przez niektóre osoby w celu przyspieszenia procesu opalania skóry. Ten aminokwas dostarczany do organizmu tzw. reakcję melanogenezy, czyli powstawania barwnika w skórze. Dzięki niemu skóra szybciej nabiera zdrowego koloru. Choć warto zaznaczyć, że długie przebywanie na słońcu bez odpowiednich filtrów może prowadzić do poważnych chorób skóry.

2. Tyrozyna w aptece

Preparaty dostępne w aptekach zawierają L-tyrozynę. Jest to lewoskrętny izomer tyrozyny, który jest łatwo przyswajalny przez organizm. Ten izomer jest odpowiedzialny bezpośrednio za budowanie białek mięśniowych.

Zobacz także: Chcesz schudnąć? Wyeliminuj z diety tłuszcze

Dostępna jest zarówno w tabletkach, jak i w proszku, który można zmieszać z innymi odżywkami.

3. Dawkowanie tyrozyny

Tyrozyna w proszku dawkowana jest według indywidualnych potrzeb. Zwykle nie przekracza jednej miarki (ok. 1,5g) na 200 ml płynu. Zazwyczaj miesza się ją z wodą lub z sokami owocowymi. Nie należy mieszać jej z napojami zawierającymi cukier.

Lekarze podkreślają, że maksymalna dawka tyrozyny na dobę wynosi 10 g i nie powinno się jej przekraczać. Jeśli chcemy, by suplementacja przebiegała prawidłowo, powinniśmy przyjmować ją z witaminą C, kwasem foliowym i niacyną. Te suplementy biorą udział w metabolizmie tyrozyny.

Przed zastosowaniem każdego preparatu należy się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Można również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.

4. Tyrozyna a jedzenie

Tyrozyna może być wytwarzana przez organizm samodzielnie. Potrzeba do tego jednak odpowiedniej ilości innego aminokwasu – fenyloalaniny. Tę odnaleźć można w m.in. czerwonym mięsie, drobiu, rybach, suchych nasionach strączkowych. Chociaż najlepszym źródłem jest mleko i produkty mleczne, na co wskazywać może również nazwa tyrozyny. Po grecku "tyros" oznacza właśnie ser.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.