Trwa ładowanie...

Tyrozyna – czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy?

Tyrozyna to organiczny związek chemiczny, jeden z podstawowych aminokwasów białkowych. W organizmie człowieka odpowiada za funkcjonowanie metabolizmu komórkowego, ale również wspiera działanie niektórych gruczołów produkujących hormony – przysadki mózgowej i tarczycy. Jeśli tyrozyny brakuje w organizmie, człowiek może czuć się przemęczony.

spis treści

1. Jak na organizm działa tyrozyna?

Tyrozyna jest stosowana jako suplement, która wspiera organizm na wielu płaszczyznach. Po pierwsze jest stosowana jako wsparcie w procesie odchudzania. Wszystko dzięki temu, że bierze udział w syntezie niektórych hormonów, przez co, pośrednio wpływa również na metabolizm. Jeśli jej poziom jest na odpowiednim poziomie, odpowiada za uczucie sytości, a także kontroluje ilość lipidów w zapasach tłuszczowych organizmu. Dzięki temu pomaga nam kontrolować apetyt- nie przejadamy się, a co za tym idzie, nie gromadzimy tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: "Suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

Zobacz także: Chcesz pokonać otyłość? Rozpoznaj jej rodzaj

Pomaga również w zrzucaniu zbędnych kilogramów w sposób pośredni. Jest związkiem wyjściowym w syntezie dopaminy, która czasem jest przekształcana w organizmie w noradrenalinę. Ta z kolei pomaga nam zmotywować się do regularnych treningów. Odpowiada bowiem za motywację do działania i poprawia koncentrację.

Tyrozyna jest również stosowana przez niektóre osoby w celu przyspieszenia procesu opalania skóry. Ten aminokwas dostarczany do organizmu tzw. reakcję melanogenezy, czyli powstawania barwnika w skórze. Dzięki niemu skóra szybciej nabiera zdrowego koloru. Choć warto zaznaczyć, że długie przebywanie na słońcu bez odpowiednich filtrów może prowadzić do poważnych chorób skóry.

2. Tyrozyna w aptece

Preparaty dostępne w aptekach zawierają L-tyrozynę. Jest to lewoskrętny izomer tyrozyny, który jest łatwo przyswajalny przez organizm. Ten izomer jest odpowiedzialny bezpośrednio za budowanie białek mięśniowych.

Zobacz także: Chcesz schudnąć? Wyeliminuj z diety tłuszcze

Dostępna jest zarówno w tabletkach, jak i w proszku, który można zmieszać z innymi odżywkami.

3. Dawkowanie tyrozyny

Tyrozyna w proszku dawkowana jest według indywidualnych potrzeb. Zwykle nie przekracza jednej miarki (ok. 1,5g) na 200 ml płynu. Zazwyczaj miesza się ją z wodą lub z sokami owocowymi. Nie należy mieszać jej z napojami zawierającymi cukier.

Lekarze podkreślają, że maksymalna dawka tyrozyny na dobę wynosi 10 g i nie powinno się jej przekraczać. Jeśli chcemy, by suplementacja przebiegała prawidłowo, powinniśmy przyjmować ją z witaminą C, kwasem foliowym i niacyną. Te suplementy biorą udział w metabolizmie tyrozyny.

Przed zastosowaniem każdego preparatu należy się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Można również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.

4. Tyrozyna a jedzenie

Tyrozyna może być wytwarzana przez organizm samodzielnie. Potrzeba do tego jednak odpowiedniej ilości innego aminokwasu – fenyloalaniny. Tę odnaleźć można w m.in. czerwonym mięsie, drobiu, rybach, suchych nasionach strączkowych. Chociaż najlepszym źródłem jest mleko i produkty mleczne, na co wskazywać może również nazwa tyrozyny. Po grecku "tyros" oznacza właśnie ser.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Tyrozyna – czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy?
Tyrozyna – czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy? (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza