Ucho też może mieć zawał. Rocznie doznaje go nawet 100 tysięcy osób
Zawał ucha może się skończyć utratą słuchu, zwłaszcza jeśli będziemy zwlekać z wizytą u lekarza. Działać trzeba od razu, tak, jak w przypadku zawału serca. Jeśli pacjent otrzyma pomoc w ciągu kilku godzin, ma szanse na pełne wyleczenie.
1. Zawał ucha? Pędem do lekarza
Zawał ucha, czyli niedokrwienie ucha wewnętrznego dotyka nawet 100 tys. osób (przeważnie między 50. a 60. rokiem życia), a przyczyny mogą być bardzo różne - od infekcji wirusowej, przez silny stres - po zakrzepicę.
Podwyższone ryzyko mają także osoby z nadciśnieniem czy chorobą wieńcową.
Objawy, analogicznie do zawału serca, pojawiają się nagle. Może nas zaskoczyć utrata lub pogorszenia słuchu (zazwyczaj dotyczy to jednego ucha).
Do objawów zawału ucha należą m.in.:
szumy w uchu,
odbieranie dźwięków podwójnie,
uczucie pełności w uchu,
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy,
wymioty,
drętwienie żuchwy.
Mimo że takich symptomów trudno nie zauważyć, wielu pacjentów bagatelizuje ten stan, odbierając sobie tym samym szansę na skuteczne leczenie.
2. Im szybciej tym, lepiej
Czas jest tu na wagę złota, bo jeśli zgłosimy się do lekarza po kilku dniach czy nawet miesiącach, leczenie może być już nieskuteczne, a słuchu nie da się odzyskać.
Dlatego pacjent powinien jak najszybciej trafić do szpitala i dostać leki (w takich przypadkach podaje się glikokortykosteroidy). Jeśli leczenie rozpocznie się w ciągu kilku pierwszych godzin, szanse na pełne wyzdrowienie są na poziomie 90 proc.
Im dłużej z tym zwlekamy, tym większe prawdopodobieństwo, że skuteczne mogą się okazać jedynie implanty lub aparaty słuchowe.
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące słuchu są alarmujące. Ponad 1,5 miliarda ludzi na świecie żyje z ubytkiem słuchu, z czego prawie 430 milionów z takim, który powoduje niepełnosprawność.
Szacuje się, że do 2050 roku 2,5 miliarda ludzi (czyli jedna na cztery osoby) na świecie będzie miało jakieś ubytki słuchu. W Polsce z niedosłuchem zmaga się już 6 proc. populacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.