Trwa ładowanie...

Ucisk w gardle – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Ucisk w gardle może być bardzo nieprzyjemny. Najczęściej pojawia się wraz z przeziębieniem lub grypą, a towarzyszy mu katar, kaszel i drapanie w gardle. Jakie są objawy ucisku w gardle? Jakie mogą wystąpić powikłania przy ucisku w gardle?

spis treści

1. Jakie są objawy ucisku w gardle?

Ucisk w gardle może mieć formę ucisku, guli w gardle lub uczucia obecności ciała obcego. Często uczucie to ustępuje podczas połykania albo picia ciepłych płynów. Kiedy objawy ucisku w gardle towarzyszą przeziębieniu, pojawia się również charakterystyczne drapanie, kaszel i katar. Spływająca wydzielina z nosa do gardła, dodatkowo podrażnia śluzówkę. Dlatego picie ciepłych napojów może przynosić tymczasową ulgę.

Zobacz film: "Jakie badania wykonać przed zabiegiem laryngologicznym?"

Ucisk w gardle może być objawem przeziębienia, ale również chorobą tarczycy lub ciała obcego w przełyku
Ucisk w gardle może być objawem przeziębienia, ale również chorobą tarczycy lub ciała obcego w przełyku

2. Przyczy ucisku w gardle

Przeziębienie spowodowane jest najczęściej wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Pojawia się wówczas cały zespół objawów – zapalenie gardł, zapalenie nosa i zatok przynosowych oraz ucisk w gardle.

Przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych, to zespół objawów, które są związane z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Kiedy wirus dostanie się do górnych dróg oddechowych i wniknie do nabłonka wyściełającego komórki, rozpoczyna się choroba.

Ucisk w gardle może również być przyczyną choroby refluksowej przełyku. Choroba ta daje objaw uczucia ciała obcego w gardle, ucisku i sprawia trudności w przełykaniu. Inną przyczyną ucisku w gardle są także choroby tarczycy. Powiększona tarczyca może przybrać formę wola. Powiększone węzły chłonne pojawiają się w trakcie infekcji i także dają uczucie ucisku i drapania w gardle. Inną przyczyną ucisku w gardle mogą być problemy laryngologiczne – powiększenie migdałków, dysfunkcje krtani. Przyczynom tym towarzyszą trudności w połykaniu i chrypka.

Zobacz także:

3. Skuteczny sposób leczenia zależny od przyczyny

Ucisku w gardle, uczucia ciała obcego, drapania i podrażnienia gardła, nie należy bagatelizować. Warto wówczas zgłosić się do lekarza, aby sprawdził, co jest dokładną przyczyną niepokojących nas objawów. Jeżeli uciskowi w gardle towarzyszy spadek masy ciała, gorączka, niedokrwistość lub inne niepokojące objawy, należy przeprowadzić bardzo szczegółowe badania. Lekarz w tym celu może zalecić badania laryngologiczne lub badania gastrologiczne – gastroskopia lub manometria przełyku, a jeżeli jest podejrzenie chorób tarczycy również USG szyi.

Jeżeli ucisk w gardle jest na tle nerwowym, lekarz może zalecić wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Ucisk w gardle mający podłoże psychiczne leczy się szukając źródła lęku lub stresu. Osoby mające problem tego typu, uczą się jak radzić sobie z silnymi emocjami i niepowodzeniami. Zdarza się, że uczucie ucisku w gardle pojawia się u osób cierpiących na depresję lub zaburzenia lękowe. Leczenie polega wówczas na konsultacjach z psychiatrą i farmakoterapii.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,

zobacz galerię

4. Powikłania związane ze schorzeniem

Ucisk w gardle, który jest objawem przeziębienia lub grypy leczy się farmakologicznie, ale istotna jest także dieta bogata w warzywa i owoce. Przy bólu gardła i gorączce istotne jest również obfite nawadnianie organizmu. Nie należy również bagatelizować najmniejszego przeziębienia, ale działać od razu. Nieleczone przeziębienie i z początku łagodny ucisk w gardle mogą rozwinąć się w poważniejszą chorobę, na przykład, grypę. Grypa utrzymuje się dłużej, niż zwyczajne przeziębienie, a dolegliwości są znacznie bardziej natężone – wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, ból głowy, czasami także światłowstręt, osłabienie, senność oraz kaszel.

Nieleczona grypa może doprowadzić do jeszcze większych powikłań – zapaleniu oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok lub zapalenie mięśnia sercowego. Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Następny artykuł: Wymaz z gardła – wskazania, opis, diagnoza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza