Ucisk w gardle – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Uciska w gardle może być bardzo nieprzyjemny. Najczęściej pojawia się wraz z przeziębieniem lub grypą, a towarzyszy mu katar, kaszel i drapanie w gardle. Jakie są objawy ucisku w gardle? Jakie mogą wystąpić powikłania przy ucisku w gardle?

Ucisk w gardle – objawy

Ucisk w gardle może mieć formę ucisku, guli w gardle lub uczucia obecności ciała obcego. Często uczucie to ustępuje podczas połykania albo picia ciepłych płynów. Kiedy objawy ucisku w gardle towarzyszą przeziębieniu, pojawia się również charakterystyczne drapanie, kaszel i katar. Spływająca wydzielina z nosa do gardła, dodatkowo podrażnia śluzówkę. Dlatego picie ciepłych napojów może przynosić tymczasową ulgę.

Zobacz film: "Jakie badania wykonać przed zabiegiem laryngologicznym?"

Ucisk w gardle – przyczyny

Przeziębienie spowodowane jest najczęściej wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Pojawia się wówczas cały zespół objawów – zapalenie gardła, zapalenie nosa i zatok przynosowych oraz ucisk w gardle.

Przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych, to zespół objawów, które są związane z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Kiedy wirus dostanie się do górnych dróg oddechowych i wniknie do nabłonka wyściełającego komórki, rozpoczyna się choroba.

Ucisk w gardle może również być przyczyną choroby refluksowej przełyku. Choroba ta daje objaw uczucia ciała obcego w gardle, ucisku i sprawia trudności w przełykaniu. Inną przyczyną ucisku w gardle są także choroby tarczycy. Powiększona tarczyca może przybrać formę wola. Powiększone węzły chłonne pojawiają się w trakcie infekcji i także dają uczucie ucisku i drapania w gardle. Inną przyczyną ucisku w gardle mogą być problemy laryngologiczne – powiększenie migdałków, dysfunkcje krtani. Przyczynom tym towarzyszą trudności w połykaniu i chrypka.

Ucisk w gardle - leczenie

Ucisku w gardle, uczucia ciała obcego, drapania i podrażnienia gardła, nie należy bagatelizować. Warto wówczas zgłosić się do lekarza, aby sprawdził, co jest dokładną przyczyną niepokojących nas objawów. Jeżeli uciskowi w gardle towarzyszy spadek masy ciała, gorączka, niedokrwistość lub inne niepokojące objawy, należy przeprowadzić bardzo szczegółowe badania. Lekarz w tym celu może zalecić badania laryngologiczne lub badania gastrologiczne – gastroskopia lub manometria przełyku, a jeżeli jest podejrzenie chorób tarczycy również USG szyi.

Jeżeli ucisk w gardle jest na tle nerwowym, lekarz może zalecić wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Ucisk w gardle mający podłoże psychiczne leczy się szukając źródła lęku lub stresu. Osoby mające problem tego typu, uczą się jak radzić sobie z silnymi emocjami i niepowodzeniami. Zdarza się, że uczucie ucisku w gardle pojawia się u osób cierpiących na depresję lub zaburzenia lękowe. Leczenie polega wówczas na konsultacjach z psychiatrą i farmakoterapii.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie, nie obędzie się bez antybiotyku. Jeśli jednak ból...

Ucisk w gardle - powikłania

Ucisk w gardle, który jest objawem przeziębienia lub grypy leczy się farmakologicznie, ale istotna jest także dieta bogata w warzywa i owoce. Przy bólu gardła i gorączce istotne jest również obfite nawadnianie organizmu. Nie należy również bagatelizować najmniejszego przeziębienia, ale działać od razu. Nieleczone przeziębienie i z początku łagodny ucisk w gardle mogą rozwinąć się w poważniejszą chorobę, na przykład, grypę. Grypa utrzymuje się dłużej, niż zwyczajne przeziębienie, a dolegliwości są znacznie bardziej natężone – wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, ból głowy, czasami także światłowstręt, osłabienie, senność oraz kaszel.

Nieleczona grypa może doprowadzić do jeszcze większych powikłań – zapaleniu oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok lub zapalenie mięśnia sercowego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie
Bruksizm - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie

Bruksizm - zdjęcia

Bruksizm - zdjęcia

Nieprzyjemne schorzenie utrudnia ruchy w żuchwie.

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

. Powszechne objawy Najpowszechniejsze objawy to: drapanie w gardle, zatkany nos, katar i kaszel. Mogą pojawić się też kichanie, podwyższona temperatura (...) Przeziębienie - czy na pewno wszystko o nim...

Zapalenie wsierdzia - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Bartonella henselae spowodowała ziarniste zmiany (ciemniejszy kolor).

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Pozasercowe powikłania nadciśnienia (WIDEO)

Pozasercowe powikłania nadciśnienia (WIDEO) Odtwórz wideo

powikłania występują bardzo szybko, zaś u innych nie występują wcale. Z przyczyn naczyniowych jednak ryzyko zgonu zwiększa się w przypadku ludzi młodych (...) Pierwotne nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się najczęściej...

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

wielu groźnych powikłań. Zwykle operację traktuje się jako ostateczność, gdy inne środki zawiodą lub gdy objawy przepukliny są wyjątkowo ostre (...) i niebezpieczne dla zdrowia chorego. Przyczyny przepukliny...

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia

Pałeczki salmonelli

Pałeczki salmonelli

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).

Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO)

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

, uczucie ucisku w gardle, obawa przed omdleniem. Mimo tak wielu podobieństw, leczenie depresji i nerwicy są od siebie różne. Leczenie nerwicy (...) depresji. W zaburzeniach nerwicowych...