Trwa ładowanie...

Ucisk w klatce piersiowej – przeziębienie, przetrenowanie, nerwoból, stres

Avatar placeholder
29.09.2021 15:42
Ucisk w klatce piersiowej nie musi od razu sygnalizować zawału serca. Może jednak oznaczać przetrenowanie, silny stres lub być objawem przeziębienia, lub przyczyną urazu.
Ucisk w klatce piersiowej nie musi od razu sygnalizować zawału serca. Może jednak oznaczać przetrenowanie, silny stres lub być objawem przeziębienia, lub przyczyną urazu. (AdobeStock)

Ucisk w klatce piersiowej nie musi od razu sygnalizować zawału serca. Może jednak oznaczać przetrenowanie, silny stres lub być objawem przeziębienia, lub przyczyną urazu. Ucisk w klatce piersiowej może wiązać się płucami, opłucną, przełykiem, tchawicą, żebrami, a także z kręgosłupem. Ból, ucisk, czy kłucie w klatce piersiowej to pierwszy sygnał, że z nasz organizm jest przeciążony i potrzebuje wsparcia

spis treści

1. Ucisk w klatce piersiowej przy przeziębieniu

Przeziębienie może być jedną z przyczyny ucisku w klatce piersiowej. Nieprzyjemne odczucie ucisku i kłucia nasilają się podczas kaszlu. Pojawia się także podwyższona temperatura. Co więcej, męczący i suchy kaszel może uszkodzić drobne włókna nerwowe, a także chrząstki żebrowe, w których zacznie rozwijać się stan zapalny. W efekcie pojawia się nieprzyjemne kłucie i ucisk w klatce piersiowej.

W leczeniu przeziębienia pomocny jest odpoczynek i leki przeciwgrypowe, a także syrop przeciwkaszlowy. Wśród domowych sposobów na przeziębienie pomoże herbata z sokiem malinowym, miód, czosnek i cytryna.

2. Mięśnioból z powodu przetrenowania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

Mięśniobóle, czyli kłucie i ucisk w klatce piersiowej po nadmiernym wysiłku fizycznym, to objaw przetrenowania. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych objawów przeciążenia mięśni, warto podchodzić do treningu stopniowo i biorąc pod uwagę własne możliwości.

Ucisk w klatce piersiowej może wiązać się płucami, opłucną, przełykiem, tchawicą, żebrami, a także z kręgosłupem.
Ucisk w klatce piersiowej może wiązać się płucami, opłucną, przełykiem, tchawicą, żebrami, a także z kręgosłupem.

Ćwiczenia powinny być regularne, a ich czas zwiększany w miarę poprawy kondycji. Ucisk w klatce piersiowej i bóle mięśni mogą skutecznie zniechęcić do dalszego treningu.

3. Nerwoból przyczyną kłucia w klatce

Ucisk w klatce piersiowej może być również spowodowany nerwobólem, czyli drobnym uszkodzeniem nerwów, które znajdują się w przestrzeni między żebrami. Przyczyna nerwobólu powodującego ucisk w klatce piersiowej dochodzi wskutek urazu, ale także podczas przeciążenia mięśni, a także jest to następstwo rozwijania się stanu zapalnego

4. Problemy z kręgosłupem

Ucisk w klatce piersiowej może być również objawem problemów z kręgosłupem. Wzdłuż kręgosłupa znajduje się bowiem wiele nerwów, które promieniują i odczuwamy je w innych częściach ciała, na przykład w okolicach serca.

5. Ucisk w klatce piersiowej z powodu stresu

Stres również może powodować kłucie i ucisk w klatce piersiowej. Codzienne obowiązki sprawiają, że jesteśmy przemęczeni i zestresowani.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Nieprzyjemny ucisk i kłucie w klatce piersiowej mogą mieć swoją przyczynę w niedoborach magnezu. Warto zatem pamiętać o odpowiedniej diecie i przyjmowaniu magnezu wraz z witaminą B6, gdyż taki zestaw jest lepiej przyswajalny dla organizmu.

6. Zagrożenia związane z kłuciem w klatce piersiowej

Niekiedy ucisk w klatce piersiowej może być efektem przeciążenia, stresem, nerwobólem, ale również bólem promieniującym od kręgosłupa. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozował prawdziwą przyczynę niepokojących nas objawów.

Kiedy ucisk w klatce piersiowej pojawia się regularnie i towarzyszy mu gorączka, duszności, podwyższone ciśnienie oraz podwyższony cholesterol, należy zgłosić się do lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze