Ucisk w klatce piersiowej – przeziębienie, przetrenowanie, nerwoból, stres

Ucisk w klatce piersiowej nie musi od razu sygnalizować zawału serca. Może jednak oznaczać przetrenowanie, silny stres lub być objawem przeziębienia, lub przyczyną urazu. Ucisk w klatce piersiowej może wiązać się płucami, opłucną, przełykiem, tchawicą, żebrami, a także z kręgosłupem. Ból, ucisk, czy kłucie w klatce piersiowej to pierwszy sygnał, że z nasz organizm jest przeciążony i potrzebuje wsparcia

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

1. Ucisk w klatce piersiowej – przeziębienie

Przeziębienie może być jedną z przyczyny ucisku w klatce piersiowej. Nieprzyjemne odczucie ucisku i kłucia nasilają się podczas kaszlu. Pojawia się także podwyższona temperatura. Co więcej, męczący i suchy kaszel może uszkodzić drobne włókna nerwowe, a także chrząstki żebrowe, w których zacznie rozwijać się stan zapalny. W efekcie pojawia się nieprzyjemne kłucie i ucisk w klatce piersiowej.

W leczeniu przeziębienia pomocny jest odpoczynek i leki przeciwgrypowe, a także syrop przeciwkaszlowy. Wśród domowych sposobów na przeziębienie pomoże herbata z sokiem malinowym, miód, czosnek i cytryna.

2. Ucisk w klatce piersiowej – przetrenowanie

Mięśniobóle, czyli kłucie i ucisk w klatce piersiowej po nadmiernym wysiłku fizycznym, to objaw przetrenowania. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych objawów przeciążenia mięśni, warto podchodzić do treningu stopniowo i biorąc pod uwagę własne możliwości.

Ucisk w klatce piersiowej może wiązać się płucami, opłucną, przełykiem, tchawicą, żebrami, a także z kręgosłupem.
Ucisk w klatce piersiowej może wiązać się płucami, opłucną, przełykiem, tchawicą, żebrami, a także z kręgosłupem.

Ćwiczenia powinny być regularne, a ich czas zwiększany w miarę poprawy kondycji. Ucisk w klatce piersiowej i bóle mięśni mogą skutecznie zniechęcić do dalszego treningu.

3. Ucisk w klatce piersiowej – nerwoból

Ucisk w klatce piersiowej może być również spowodowany nerwobólem, czyli drobnym uszkodzeniem nerwów, które znajdują się w przestrzeni między żebrami. Przyczyna nerwobólu powodującego ucisk w klatce piersiowej dochodzi wskutek urazu, ale także podczas przeciążenia mięśni, a także jest to następstwo rozwijania się stanu zapalnego.

4. Ucisk w klatce piersiowej – kręgosłup

Ucisk w klatce piersiowej może być również objawem problemów z kręgosłupem. Wzdłuż kręgosłupa znajduje się bowiem wiele nerwów, które promieniują i odczuwamy je w innych częściach ciała, na przykład w okolicach serca.

5. Ucisk w klatce piersiowej – stres

Stres również może powodować kłucie i ucisk w klatce piersiowej. Codzienne obowiązki sprawiają, że jesteśmy przemęczeni i zestresowani.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych....

zobacz galerię

Nieprzyjemny ucisk i kłucie w klatce piersiowej mogą mieć swoją przyczynę w niedoborach magnezu. Warto zatem pamiętać o odpowiedniej diecie i przyjmowaniu magnezu wraz z witaminą B6, gdyż taki zestaw jest lepiej przyswajalny dla organizmu.

6. Ucisk w klatce piersiowej – zagrożenie

Niekiedy ucisk w klatce piersiowej może być efektem przeciążenia, stresem, nerwobólem, ale również bólem promieniującym od kręgosłupa. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozował prawdziwą przyczynę niepokojących nas objawów.

6 najlepszych produktów dla twojego serca
6 najlepszych produktów dla twojego serca [7 zdjęć]

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż 46 proc. zgonów Polaków spowodowanych jest przez...

zobacz galerię

Kiedy ucisk w klatce piersiowej pojawia się regularnie i towarzyszy mu gorączka, duszności, podwyższone ciśnienie oraz podwyższony cholesterol, należy zgłosić się do lekarza.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy