Udar zaatakował nocą. Eksperci mówią o kluczowych objawach
Nikt z najbliższych Zoe nie podejrzewał, że może doznać udaru. Była przecież zdrowa oraz czuła się dobrze. Udar zaatakował nocą i choć szybko trafiła do szpitala, lekarze nie zdołali jej uratować. Kobieta osierociła trójkę dzieci.
1. Udar zaatakował nocą
Zoe Wilson trafiła do szpitala 18 września. 42-latka w nocy wstała z łóżka, a po powrocie do niego stoczyła się i straciła przytomność. W szpitalu okazało się, że kobieta miała udar.
W ciągu kolejnych dni przeszła dwie operacje. Podczas pierwszego zabiegu lekarze usunęli skrzep krwi. W drugim zatamowali krwawienie do mózgu.
Niestety, Zoe kilka dni później doznała kolejnego udaru. Lekarze nie byli w stanie jej uratować i po konsultacji z rodziną zdecydowali o odłączeniu pacjentki od aparatury podtrzymującej życie.
Bliscy Wilson podkreślają, że kobieta była zdrowa i czuła się dobrze, a jej śmierć była szokiem, tym większym, że dopiero niedawno przekroczyła 40-tkę.
Zoe osierociła trzech synów. Jej mąż nadal nie może się pozbierać, ale stara się być silny dla dzieci. Jeden z chłopców ma porażenie mózgowe i jest głuchy.
2. Ważne objawy pomoże rozpoznać test FAST
By łatwiej pacjentom było rozpoznać objawy udaru, eksperci zalecają stosowanie prostego testu FAST. Skrót pochodzi od pierwszych liter słów w języku angielskim, na które należy zwrócić uwagę, gdy podejrzewa się udar.
Test FAST wskazuje na pierwsze sygnały ostrzegawcze. Są to:
- twarz (face) - chory może nie być w stanie się uśmiechać, a kącik jego ust albo oka może opadać;
- ramię (arm) - osoba może mieć poważne problemy z uniesieniem obu ramion i utrzymaniu ich w tej pozycji;
- mowa (speach) - człowiek może mówić niewyraźnie, jego mowa może być zniekształcona; chory może nie być w stanie mówić, ani rozumieć tego, co próbuje zakomunikować ktoś inny;
- czas (time) - gdy atakuje udar, liczy się czas; osoba z podejrzeniem udaru powinna jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie otrzyma specjalistyczną pomoc.
3. Ryzyko udaru można zmniejszyć
National Health Service wskazuje, że prawdopodobieństwo wystąpienia udaru można zmniejszyć. Jeśli pacjent cierpi na choroby przewlekłe, które mogą zwiększać ryzyko udaru, takie jak nadciśnienie tętnicze lub hipercholesterolemia, powinien skutecznie nimi zarządzać, np. przez stosowanie zaleconych leków i regularne wizyty u specjalisty.
Jeśli pacjent miał w przeszłości udar mózgu lub przemijający atak niedokrwienny (TIA), musi pamiętać, że ryzyko wystąpienia kolejnych problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego, jest zwiększone.
W profilaktyce udaru, ale także wielu innych schorzeń, znaczenie ma także styl życia. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, nienadużywanie alkoholu oraz rzucenie palenia, mogą chronić przed udarem.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.