Udawała, że ma raka mózgu i zarobiła majątek. Powstał o niej serial
W 2013 roku Australijka Belle Gibson zdobyła ogromną popularność, twierdząc, że pokonała złośliwego raka mózgu. Na Netfliksie zadebiutował serial o influencerce, która zbudowała imperium wellness na kłamstwie o swojej rzekomej chorobie onkologicznej. Jak wyglądają objawy tego nowotworu?
W tym artykule
Imperium zbudowane na kłamstwie
Historia autralijskiej influencerki jest przestrogą przed bezkrytycznym zaufaniem do internetowych twórców i pokazuje, jak łatwo można zbudować fałszywy wizerunek w sieci.
Belle Gibson to oszustka, która przez całą swoją karierę jako guru dobrego samopoczucia twierdziła, że zdiagnozowano u niej wiele patologii nowotworowych, w tym złośliwego raka mózgu. Twierdziła, że skutecznie sobie z nimi radziła za pomocą diety, ćwiczeń, medycyny naturalnej i medycyny alternatywnej.
Zamiast tradycyjnego leczenia,chorująca rzekomo na raka mózgu influencerka miała postawić na "naturalne uzdrowienie" poprzez dietę i determinację. Swoje zmagania dokumentowała na Instagramie, co szybko przyciągnęło uwagę internautów.
Zmniejszają ryzyko raka prostaty. Nowe odkrycie naukowców
Na fali popularności Gibson stworzyła aplikację wellness oraz książkę kucharską "The Whole Pantry". W 2014 roku magazyn "Elle" uznał ją za najbardziej inspirującą kobietę roku. Jednak już wtedy zaczęły pojawiać się pogłoski, że jej historia jest kłamstwem.
W kwietniu 2015 roku Belle Gibson przyznała w rozmowie z "Women's Weekly", że nigdy nie miała raka. Jej wyznanie wstrząsnęło światem wellness i pokazało, jak łatwo można manipulować opinią publiczną za pomocą mediów społecznościowych.
Teraz o oszustce, która udawała poważną chorobę, powstał serial. Nowy miniserial "Ocet jabłkowy" na Netfliksie przedstawia historię Gibson i jej oszustwa, a w roli głównej wystąpiła Kaitlyn Dever, znana z produkcji takich jak "Niewiarygodne" i "Lekomania". Serial pokazuje, jak Belle udało się przekonać świat o chorobie nowotworowej, wykorzystując raczkujące wówczas media społecznościowe.
Jak naprawdę objawia się rak mózgu?
Objawy raka mózgu mogą się różnić w zależności od rodzaju, lokalizacji i wielkości guza. Niektóre oznaki rozwijają się stopniowo, inne mogą pojawić się nagle. Warto pamiętać, że wiele z tych objawów może być spowodowanych innymi, mniej poważnymi schorzeniami, ale jeśli utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.
Jedną z oznak raka mózgu są bóle głowy - często nowe, intensywne, uporczywe lub inne niż zwykle. Mogą się nasilać rano lub po wysiłku (np. kaszlu, kichaniu). Niepokojące są też nudności i wymioty bez wyraźnej przyczyny. Mogą one towarzyszyć bólom głowy, szczególnie rano.
Innym symptomem choroby są problemy ze wzrokiem - podwójne widzenie, zamazane widzenie, utrata pola widzenia (np. „ciemne plamy”), nagłe osłabienie wzroku. Zaburzenia równowagi i koordynacji - problemy z chodzeniem, częste potykanie się, zawroty głowy też mogą wskazywać na ten nowotwór.
Warto zwrócić uwagę na napady padaczkowe (drgawki) u osób, które wcześniej nie miały padaczki. Mogą to być drgawki całego ciała lub tylko jednej części. Nietypową oznaką tego raka bywają także zmiany w zachowaniu lub osobowości - nagłe zmiany nastroju, apatia, problemy z koncentracją, dezorientacja, agresja, utrata zainteresowań.
Mogą pojawić się problemy z pamięcią i funkcjami poznawczymi - w tym trudności w mówieniu, zapominanie prostych rzeczy, problemy z rozumieniem mowy. Wyjaśnienia wymagają także zaburzenia mowy i trudności z porozumiewaniem się - niewyraźna mowa, trudności w znajdowaniu słów, zacinanie się. Objawem raka mózgu bywają problemy ze słuchem - utrata słuchu w jednym uchu, dzwonienie w uszach.
Niepokojące jest także na osłabienie lub drętwienie kończyn po jednej strony ciała, problemy z chwytaniem przedmiotów i trudności z utrzymaniem równowagi.
W przypadku podejrzenia raka mózgu lekarz może zlecić: - Rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografię komputerową (CT) – do obrazowania mózgu. - Badanie neurologiczne – ocena funkcji nerwowych. - Biopsję – pobranie próbki tkanki do analizy. - Badania płynu mózgowo-rdzeniowego – w celu wykrycia komórek nowotworowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.