Ukąszenie powoduje "wędkarskiego kaca". To największy pająk w Polsce
Bagnik nadwodny to największy pająk występujący w Polsce. Z rozpiętością nóg wynoszącą 7 cm i dość sporym odwłokiem może przerażać. Co więcej, jest to gatunek jadowity, a jego ukąszenie wywołuje objawy podobne do tych, które towarzyszą kacowi.
1. Tu występuje najczęściej
Bagnik nadwodny może się pochwalić mianem największego pająka zamieszkującego Polskę. Chociaż różne źródła podają różne wymiary, powszechnie uważa się, że długość jego odwłoka wynosi od 1,5 do 2,2 cm. Dodatkowo rozpiętość nóg tego pająka może osiągnąć nawet 7 cm.
Łatwo go zidentyfikować dzięki brązowemu kolorowi. Końcówki nóg są zwykle ciemniejsze, nawet czarne, a niektóre osobniki mają ledwo zauważalne jasne paski po bokach ciała.
Samice tego gatunku są zdecydowanie większe i bardziej masywne niż samce, a ich olbrzymi, pulchny odwłok jest szczególnie charakterystyczny. Mimo że są rzadko spotykane, samice mogą być bardzo agresywne podczas obrony swojego potomstwa.
Bagnik zajmuje obszary w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Doskonale pływa. Poluje głównie na bezkręgowce: larwy, ważki, chrząszcze, pluskwiaki. Oprócz tego żywi się owadami latającymi i drobnymi kręgowcami oraz płazami: małymi rybami, żabami, traszkami.
2. Objawy po ukąszeniu przypominają kaca
Bagnik nadwodny odróżnia się od innych pająków tym, że nie konstruuje sieci. W zamian za to, zaszywa się przy brzegu, trzymając przednie nogi ponad powierzchnią wody. Gdy tylko coś wypływa z wody, natychmiast to łapie.
Wędkarze często są dobrze zorientowani w temacie bagnika nadwodnego. Nawet jeśli nie spotkali na swojej drodze tego imponującego pająka, z pewnością słyszeli opowieści o nieprzyjemnych objawach podobnych do kaca, które pojawiają się po jego ukąszeniu.
- Jego ukąszenia ciężko się goją, a jad powoduje silne, trwające kilka dni zatrucie organizmu, objawiające się bólem głowy, biegunką i wymiotami. Wędkarze nazywają to "wędkarskim kacem" – wyjaśnia na swoim blogu entomolog prof. Stanisław Czachorowski.
Ekspert podkreśla, że bagnik nadwodny to pająk o skrajnie ostrożnym charakterze, który na widok człowieka zwykle zanurza się pod wodę. Pająk ten zaatakowałby człowieka tylko w skrajnie stresujących okolicznościach.
Chociaż ukąszenie bagnika jest bardzo bolesne i skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami, zazwyczaj nie wymaga konsultacji lekarskiej. Objawy podobne do kaca zanikają samoistnie w ciągu kilku dni. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po ukąszeniu, zaleca się jednak wizytę u lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.