Ulgix Wzdęcia - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Ulgix Wzdęcia to produkt leczniczy w postaci kapsułek przeznaczony do stosowania w celu łagodzenia objawów spowodowanych nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach. Ulgix usuwa dolegliwości, takie jak odbijanie, wzdęcia czy uczucie pełności. Jak działa główny składnik aktywny Ulgix Wzdęcia?
1. Co to jest Ulgix Wzdęcia i jak działa?
Ulgix Wzdęcia to wyrób medyczny stosowany w celu łagodzenia objawów wynikających z nagromadzenia gazów w żołądku i jelitach na skutek fermentacji w trakcie trawienia.
Produkt zawiera symetykon, czyli mieszaninę polimeru silikonu i dwutlenku krzemu o właściwościach absorbujących gazy. Jest to substancja neutralna chemicznie, która nie wpływa na procesy trawienia, mechanizmy absorpcji jelitowej ani pH treści pokarmowej.
Symetykon nie jest przyswajalny w układzie pokarmowym, zostaje wydalony w postaci niezmienionej. Ma zdolność obniżania napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach, dzięki czemu ułatwia ich pękanie i usuwanie z układu pokarmowego. Cena Ulgix Wzdęcia wynosi 16-19 złotych za 100 kapsułek.
2. Skład Ulgix Wzdęcia
1 kapusułka miękka wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia zawiera 80 mg substancji czynnej, czyli symetykonu. Składniki pomocnicze preparatu to żelatyna, glicerol oraz żółcień chinolinowa E104.
W aptekach dostępny jest również Ulgix Max Wzdęcia, który charakteryzuje się znacznie wyższą zawartością symetykonu (240 mg), pozostałe składniki nie różnią się od podstawowej wersji produktu.
3. Jakie są główne wskazania do stosowania preparatu Ulgix?
Ulgix Wzdęcia jest przeznaczony do stosowania w celu łagodzenia dolegliwości spowodowanych nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym, które powstały w wyniku fermentacji jelitowej podczas procesu trawienia.
Objawy te obejmują uczucie pełności, wzdęcia oraz odbijanie, wymienione symptomy stosunkowo często wynikają z błędów żywieniowych. Dodatkowo preparat Ulgix Wzdęcia bywa stosowany przed badaniami diagnostycznymi w obrębie jamy brzusznej, takimi jak radiografia, ultrasonografia i endoskopia.
Ulgix eliminuje nadmiar gazów i powietrza w przewodzie pokarmowym, co skutkuje poprawą jakości uzyskiwanych obrazów w trakcie badania i wpływa korzystnie na proces diagnostyki problemów w obrębie jamy brzusznej.
4. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Ulgix Wzdęcia?
Preparat Ulgix Wzdęcia jest uznawany za bezpieczny, ale nie powinien być podawany dzieciom, a także osobom uczulonym na którykolwiek ze składników. Wyrób medyczny powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej z dala od światła i wilgoci, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
5. Dawkowanie i sposób stosowania Ulgix Wzdęcia
Podczas zażywania preparatu należy stosować się do zalecanego dawkowania i nie przekraczać dziennej dawki. Ulgix Wzdęcia w postaci kapsułek żelatynowych przyjmuje się doustnie w celu redukcji wzdęć, odbijania czy uczucia pełności w jamie brzusznej.
Osoby powyżej 18. roku życia powinny stosować 1 kapsułkę 3-4 razy na dobę, pamiętając by w czasie zażywania preparatu nie pić napojów gazowanych. Ulgix Wzdęcia bywa stosowany również przed badaniami diagnostycznymi, w dzień poprzedzający wizytę w placówce medycznej zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki 3 razy dziennie, a w dzień badania 2 kapsułek na czczo.
Ulgix Wzdęcia można zażywać przed, w trakcie lub po posiłkach o dowolnej porze dnia, również przed snem. Należy jedynie pamiętać, by po połknięciu kapsułki wypić szklankę wody niegazowanej.
Produkt leczniczy nadaje się do długotrwałej terapii, choć zazwyczaj stosuje się go jedynie do czasu ustąpienia uporczywych dolegliwości w obrębie jamy brzusznej.
6. Skutki uboczne po zastosowaniu Ulgix Wzdęcia
Dotychczas nie odnotowano istotnych efektów niepożądanych związanych z zażywaniem symetykonu. Okazjonalnie u niektórych pacjentów mogą pojawiać się dolegliwości, takie jak bóle brzucha, biegunka lub zaparcia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych po zastosowaniu preparatu Ulgix zaleca się poinformowanie o tym producenta.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.