Trwa ładowanie...

Ulubiony trunek Polaków. "Nie ma chyba narządu, którego nie uszkadza"

Avatar placeholder
15.07.2023 11:32
Alkohol wyniszcza cały organizm
Alkohol wyniszcza cały organizm (Getty Images)

Już niedługo sierpień - znany od wielu lat jako miesiąc trzeźwości. To okres, kiedy wielu ludzi decyduje się na rezygnację z alkoholu. I naprawdę warto! Istnieje bowiem wiele badań naukowych, które dowodzą, że nawet małe dawki alkoholu spożywane codziennie mogą powodować trwałe uszkodzenia różnych organów, takich jak wątroba czy żołądek.

spis treści

1. Ile spożywamy alkoholu w naszym kraju?

W Polsce, niestety, spożycie alkoholu jest bardzo wysokie. Statystyki pokazują, że prawie 5 milionów mieszkańców naszego kraju sięga po alkohol nawet cztery razy w tygodniu. Badania przeprowadzone przez ośrodek CBOS pokazują, że rok do roku konsumpcja alkoholu w Polsce rośnie. W naszym kraju aż 84 proc. dorosłych spożywa alkohol, a jedynie 1 proc. z nich uważa, że pije za dużo.

Polacy najchętniej sięgają po mocne piwo. W ciągu roku wypijamy aż 7,4 miliarda puszek, butelek czy kufli piwa o pojemności 0,5 litra. Co niepokojące, alkohol spożywany jest już przez nastolatków. Podobne obserwacje znajdziemy w raporcie opublikowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 2021 roku. Z raportu wynika, że na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- W Polsce 15 proc. mężczyzn spożywa alkohol codziennie. Mimo iż odsetek pijących spadł o 1 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, to ilość spożywanego alkoholu w Polsce wcale nie zmalała. Codziennie do południa w naszym kraju sprzedaje się co najmniej milion butelek wódki. Ma to oczywiście gigantyczne konsekwencje. Ci mężczyźni często mają dzieci, rodziny. Alkoholizm jest nie tylko jednym z głównych powodów przedwczesnej śmierci takich pacjentów, ale powoduje też chorobę całej jego rodziny. Miałem ostatnio pacjenta, który pił codziennie piwo i przyszedł wykonać badania laboratoryjne krwi. Po otrzymaniu wyników od razu trafił do szpitala i jest w nim do dziś – mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Domaszewski, lekarz POZ.

2. Konsekwencje nadmiaru procentów

Alkohol etylowy bezpośrednio niszczy komórki. Najbardziej szkodliwą substancją dla człowieka jest jednak aldehyd octowy, czyli produkt przemiany metabolicznej alkoholu, który przez dłuższy okres czasu po spożyciu alkoholu krąży w organizmie, powodując wiele negatywnych skutków. Może na przykład zaostrzyć ogólną reakcję zapalną w tkankach i bezpośrednio uszkodzić materiał genetyczny, czyli DNA, co prowadzi do zwiększenia ilości błędów podczas jego replikacji.

Zaburzenie funkcjonowania wątroby negatywnie wpływa również na układ krzepnięcia. Osoby, które regularnie piją alkohol, są narażone na udar mózgu i wystąpienie chorób żołądka. Nadużywanie alkoholu jest także czynnikiem ryzyka rozwoju raka i wywołuje zaburzenia hormonalne.

3. Wpływ alkoholu na trzustkę

Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników prowadzących do poważnych schorzeń takich jak ostre i przewlekłe zapalenie trzustki. Objawia się to silnym bólem w okolicy nadbrzusznej oraz znacznym zaburzeniem funkcjonowania tego kluczowego dla organizmu narządu. Niekiedy, mimo podjęcia intensywnych działań terapeutycznych, nie jest możliwe uratowanie pacjenta.

Szacunki mówią, że aż 15 proc. osób cierpiących na ostre zapalenie trzustki nie przeżywa tej choroby. Trzustka pełni niezwykle ważną rolę w organizmie, odpowiadając za produkcję enzymów niezbędnych do trawienia pokarmu oraz wydzielanie insuliny, hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. Nadużywanie alkoholu prowadzi również do innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia rytmu serca.

- Nie ma chyba narządu, którego nie uszkadza spożywanie alkoholu, a to bezpośrednio przekłada się na długość życia. Nie można określić jednoznacznie, ile lat krócej będziemy żyli, ponieważ każdy organizm jest inny i u każdego ta liczba może się różnić. Niemniej jednak, każdy, kto spożywa alkohol, żyje poniżej średniej wieku dla danej płci – podsumował dr Domaszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze