Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Umocowanie jądra w mosznie (orchidopeksja)

Avatar placeholder
01.04.2021 13:09
Umocowanie jądra w mosznie (orchidopeksja)
Umocowanie jądra w mosznie (orchidopeksja)

Orchidopeksja to zabieg polegający na umocowaniu jądra w mosznie. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku wnętrostwa u noworodków, a także u dzieci i dorosłych cierpiących na skręt jądra. Zabieg polega na nacięciu moszny i miejsca, gdzie znajdują się jądra i przeniesieniu ich na właściwe miejsce. Może zdarzyć się, że orchidopeksji wymaga tylko jedno jądro lub oba.

spis treści

Wnętrostwo, inaczej niezstąpienie jąder, to wada wrodzona chłopców polegająca na tym, że jądra dziecka nie znajdują się w mosznie w momencie urodzenia. Jądra, lub jedno z nich, mogą znajdować się w jamie brzusznej albo w kanale pachwinowym. Szczególnie narażone są na tę nieprawidłowość wcześniaki (wnętrostwo pojawia się u ok. 30 proc.). Z czasem wada może się cofnąć, ale nie dzieje się tak w każdym przypadku. wtedy potrzebna jest orchidopeksja. W przypadku niezstąpienia jąder, mogą one ulec przegrzaniu co prowadzi do zatrzymania produkcji plemników i niepłodności w dorosłym życiu.

1. Wnętrostwo może mieć różne przyczyny:

  • nieodpowiedni poziom androgenu (męskiego hormonu płciowego),
  • zaburzenia budowy narządów płciowych- defekty nerwów w okolicach narządów płciowych.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W przypadku wnętrostwa umocowanie jądra w mosznie jest zabiegiem wykonywanym aby:

  • nie dopuścić do późniejszej bezpłodności,
  • obniżyć ryzyko zachorowania na raka jąder - w przypadku nieleczonego wnętrostwa ryzyko wynosi 10 proc.,
  • zmniejszyć ryzyko urazów jąder,
  • zmniejszyć ryzyko przepukliny pachwinowej,
  • obniżyć ryzyko skrętu jądra w późniejszym życiu.

Początkowo można stosować leczenie farmakologiczne poprzez podawanie gonadotropin, w przypadku jego nieskuteczności stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg polega na wydłużeniu powrózka nasiennego i umocowanie jądra w mosznie, tak by zapobiec cofaniu się jadra lub obu jąder do kanału pachwinowego. Stosuje się szew umieszczony na dnie worka mosznowego- jest on wówczas niewyczuwalny.

2. Mocowanie jąder w mosznie - leczenie skrętu jądra

Skręt jądra i skręt powrózka nasiennego to skręcenie tych narządów uniemożliwiające prawidłowy przepływ krwi. Przyczyną mogą być długotrwała aktywność fizyczna oraz urazy. Skręt jądra objawia się silnym bólem i obrzmieniem jądra. Skręt jądra wymaga leczenia szpitalnego oraz orchidopeksji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze