Trwa ładowanie...

Umocowanie jądra w mosznie (orchidopeksja)

Orchidopeksja to zabieg polegający na umocowaniu jądra w mosznie. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku wnętrostwa u noworodków, a także u dzieci i dorosłych cierpiących na skręt jądra. Zabieg polega na nacięciu moszny i miejsca, gdzie znajdują się jądra i przeniesieniu ich na właściwe miejsce. Może zdarzyć się, że orchidopeksji wymaga tylko jedno jądro lub oba.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

spis treści

Wnętrostwo, inaczej niezstąpienie jąder, to wada wrodzona chłopców polegająca na tym, że jądra dziecka nie znajdują się w mosznie w momencie urodzenia. Jądra, lub jedno z nich, mogą znajdować się w jamie brzusznej albo w kanale pachwinowym. Szczególnie narażone są na tę nieprawidłowość wcześniaki (wnętrostwo pojawia się u ok. 30 proc.). Z czasem wada może się cofnąć, ale nie dzieje się tak w każdym przypadku. wtedy potrzebna jest orchidopeksja. W przypadku niezstąpienia jąder, mogą one ulec przegrzaniu co prowadzi do zatrzymania produkcji plemników i niepłodności w dorosłym życiu.

1. Wnętrostwo może mieć różne przyczyny:

  • nieodpowiedni poziom androgenu (męskiego hormonu płciowego),
  • zaburzenia budowy narządów płciowych- defekty nerwów w okolicach narządów płciowych.

W przypadku wnętrostwa umocowanie jądra w mosznie jest zabiegiem wykonywanym aby:

  • nie dopuścić do późniejszej bezpłodności,
  • obniżyć ryzyko zachorowania na raka jąder - w przypadku nieleczonego wnętrostwa ryzyko wynosi 10 proc.,
  • zmniejszyć ryzyko urazów jąder,
  • zmniejszyć ryzyko przepukliny pachwinowej,
  • obniżyć ryzyko skrętu jądra w późniejszym życiu.

Początkowo można stosować leczenie farmakologiczne poprzez podawanie gonadotropin, w przypadku jego nieskuteczności stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg polega na wydłużeniu powrózka nasiennego i umocowanie jądra w mosznie, tak by zapobiec cofaniu się jadra lub obu jąder do kanału pachwinowego. Stosuje się szew umieszczony na dnie worka mosznowego- jest on wówczas niewyczuwalny.

2. Mocowanie jąder w mosznie - leczenie skrętu jądra

Skręt jądra i skręt powrózka nasiennego to skręcenie tych narządów uniemożliwiające prawidłowy przepływ krwi. Przyczyną mogą być długotrwała aktywność fizyczna oraz urazy. Skręt jądra objawia się silnym bólem i obrzmieniem jądra. Skręt jądra wymaga leczenia szpitalnego oraz orchidopeksji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.