Unia wprowadza zakaz. Ważne zmiany dla pacjentów w całej Europie
30 lipca weszło w życie rozporządzenie unijne dotyczące produktów z rtęcią stosowanych dotychczas m.in. w wypełnieniach dentystycznych czy lampach.
1. UE zakazuje rtęci w plombach i lampach
Nowe rozporządzenie unijne obejmie m.in. stosowanie amalgamatu dentystycznego oraz lamp rtęciowych, które mają zostać zabronione w większości państw członkowskich UE już od 1 stycznia 2025. Najpóźniej do 2027 UE nakazuje także całkowitego zaprzestania produkcji, importu i eksportu innego rodzaju lamp rtęciowych. Eksperci podkreślają, że obecnie alternatywy materiałów takich jak lampy lub środki do stosowania wypełnień są już przystępne cenowo i łatwo dostępne (w przypadku lamp mowa m.in. o diodach LED).
Nowe przepisy mają na celu ograniczenie narażenia na tę toksyczną substancję i stanowią część programu ukierunkowanego na korzyść zdrowia i ochrony środowiska, bo poza zagrożeniem dla organizmu człowieka rtęć stanowi także problem środowiskowy - łatwo i szybko się rozprzestrzenia i posiada zdolność akumulacji (np. w wodach). Warto też podkreślić, że szczególnie narażone na jej negatywne skutki są dzieci oraz kobiety w ciąży, u których pierwiastek ten może przenikać przez łożysko prosto do organizmu noworodka.
Do państw o wydłużonym okresie dostosowania się do nowych przepisów należą m.in. Czechy i Słowacja, w których plomby z amalgamatu zawierającego rtęć są w dalszym ciągu w pełni refundowane przez fundusz zdrowia. Przedłużenie fazy przejściowej dla tych państw będzie obowiązywało do 30 czerwca 2026 roku.
2. Wypełnienia amalgamatowe a zdrowie
Współczesne rozwiązania w medycynie umożliwiają dziś rezygnację z przestarzałych materiałów wypełniających. Amalgamaty składają się głównie z niebezpiecznej rtęci oraz dodatkowo ze srebra, miedzi i cyny. Już wiele lat temu przeprowadzono badania, które dowiodły, że rtęć odkładająca się w organizmie i pochodząca z różnych źródeł może akumulować się w tkankach, co z kolei może doprowadzić do rozwoju alergii, chorób o podłożu autoimmunologicznym (takich jak choroba Hashimoto, choroba Crohna, łuszczyca) czy zaburzeń neurologicznych, a nawet nowotworów.
Odnotowywano także przypadki zatrucia rtęcią w wyniki użytkowania metalowych plomb, które objawiały się m.in.:
- przewlekłymi, częstymi infekcjami,
- krwawieniem z jamy ustnej,
- utratą smaku,
- przewlekłym zmęczeniem,
- ślinotokiem,
- dolegliwościami ze strony układu pokarmowego,
- nadmierną pobudliwością.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.