Sposoby na uporczywe zaparcia

Uporczywe zaparcia to skutek prowadzenia niewłaściwego stylu życia, wstrzymywania wypróżnień, złej diety, picia za małej ilości płynów. Problem zaparć dotyczy co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny.

Objawy zaparć

Zaniepokoić powinno nas wydalanie kału rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Towarzyszy temu ból, stolec oddawany jest z trudem a chory odczuwa niepełne wypróżnienie. Jeśli powyższe objawy pojawiają się u nas zbyt często, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że zaparcia u dorosłych mogą być spowodowane jakąś chorobą: zaburzeniem hormonalnym (np. nadczynnością przytarczyc), chorobami nerwów i mięśni. Niekiedy światło jelita jest zwężone przez polip lub kamień kałowy, co prowadzi do zaparcia. Przyczyny uporczywych zaparć można również szukać w przyjmowanych lekach.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Leczenie uporczywych zaparć

Co jest dobre na zaparcia? Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam w uniknięciu zaparć.

  • Po pierwsze, trzeba uregulować wypróżnienia. Najlepszym czasem na oddanie stolca jest ranek – zaraz po wstaniu z łóżka jelito grube jest najbardziej aktywne, dlatego wtedy należy znaleźć trochę czasu na spokojne oddanie stolca. Wstrzymywanie stolca sprawia, że ten poranny odruch zanika. Organizm trzeba przyzwyczaić do porannego wypróżnienia. Można to zrobić pijąc rano szklankę wody z cytryną lub wody, w której przez całą noc moczyły się suszone śliwki. To jeszcze bardziej pobudzi jelito.
  • Po drugie, trzeba dbać o właściwą dietę. Codzienne posiłki powinny być bogate w błonnik, który reguluje pracę jelit. Można go znaleźć w owocach, warzywach, nektarach, sokach, jogurtach, pieczywie razowym, kaszy, zsiadłym mleku i kefirach. Należy unikać białego pieczywa, ryżu, manny, budyniu, czekolady, kakao, mocnej herbaty, czerwonego wina, gdyż te produkty spowalniają prace jelit. Ponadto musimy pamiętać, że posiłki trzeba spożywać regularnie, pokarm należy dokładnie rozgryzać.
  • Po trzecie, trzeba pić dużo płynów (dzienna norma to 2,5-3 litrów). Powinny być to soki, nektary i woda niegazowana. Jeśli naszemu organizmowi dostarczamy zbyt małe ilości wody to on, chroniąc się przed odwodnieniem, wykorzysta wodę z zawartości jelitowej – to skutkuje powstaniem suchej masy w jelicie grubym i zaparciami.
  • Po czwarte, uporczywe zaparcia pojawiają się na skutek prowadzenie siedzącego trybu życia. Korzystnie na ruch jelit wpływają: spacerowanie, jazda na rowerze i pływanie.
  • Po piąte, unikajmy stresu. Wpływa on negatywnie na mięśnie wspomagające prawidłowe ruchy jelit. Stres powoduje także inne zmiany w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili przezwyciężać utrzymujące się napięcie psychiczne. Warto odreagowywać na spacerach lub pozwolić sobie na aromatyczną kąpiel, która rozluźni mięśnie.
  • Po szóste, aby zwalczyć uporczywe zaparcia możemy sięgnąć po środki przeczyszczające. Musimy jednak być rozważni i wiedzieć, że tabletki działają krótkotrwale, a ich długie stosowanie skutkuje tym, że jelita szybko przyzwyczajają się do środka, który je wspomaga.

Gdy uporczywe zaparcia doprowadzą nas do lekarza, zostaniemy przebadani. Na początku specjalista przeprowadzi z nami wywiad i wykona podstawowe badania. Jeśli mimo tego nie uda się ustalić przyczyny problemu, zostaniemy skierowani na badania specjalistyczne, czyli: badanie kału na krew utajoną (jeśli znajduje się w kale, może sugerować nowotwór), endoskopowe, USG czy badanie kontrastowe jelita grubego. Gdy wykluczy się chorobę, można uznać, że są to tzw. nawykowe zaparcia, których przyczyną jest zła dieta i niewłaściwy styl życia.

Skutki uporczywych zaparć

Czasami zaparcia prowadzą do poważnych schorzeń odbytnicy i odbytu (np. żylaki). Zaleganie masy kałowej w jelicie grubym sprzyja stanom zapalnym jelita i tworzeniu się kamieni kałowych. Kamienie mogą prowadzić do odleżyn i owrzodzenia jelita.

Komentarze (8)
~Kinga
~Kinga ponad rok temu

Jednak mnie mnie przekonują takie doodbytnicze specyfiki. Szok, że też ludzie to namiętnie i regularnie stosują. Od miesiąca stosuję błonnik witalny - i powiem efekty są rewelacyjne :) Brak zaparć! Dobrze, że Matka Natura dba o nas tak dobrze. Polecam.

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

To prawda, że dieta błonnikowa to podstawa zdrowia. Regularnie spożywam błonnik witalny już od kilku lat. I dlatego też polecam go wszystkim, którzy mają problemy trawienne. Bo to on pomaga w zaparciach, biegunce i bólach towarzyszących hemoroidom, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich. Tak więc mysle, że kazdy powinien go spożywać codziennie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

się z powodu niedostatecznej produkcji hormonów. Przy niedoczynności tarczycy zauważyć można również wzrost masy ciała, ogólne osłabienie, zaparcia (...) pasożytniczym. Za przykład może posłużyć zakażenie świerzbowcem, który wywołuje...

Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Sposoby na zaparcia - dieta, probiotyki, zdrowy styl życia

Zaparcia do powszechna dolegliwość, za którą najczęściej odpowiadają niezdrowe nawyki żywieniowe. Nie każdy wie, że istnieją liczne sposoby (...) na zaparcia i stosowanie leków przeczyszczających nie...

Zasady pielęgnacji włosów

Sprawdzone sposoby na łupież

Sprawdzone sposoby na łupież

zrogowaciałego naskórka. Zmianom tym często towarzyszy uporczywe swędzenie głowy. Łupież suchy Charakterystyczną cechą tej odmiany łupieżu (...) z tego, że łupież jest bardzo kłopotliwym i uciążliwym schorzeniem skóry głowy. Istnieją...

Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Domowe sposoby na zaparcia - nawodnienie, dieta

Zaparcia do powszechna dolegliwość, za którą najczęściej odpowiadają niezdrowe nawyki żywieniowe. Nie każdy wie, że istnieją liczne domowe sposoby (...) na zaparcia i stosowanie leków przeczyszczających...

Zioła i przyprawy

Czy w twoim ciele żyją pasożyty? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Czy w twoim ciele żyją pasożyty? Sprawdź, jak się ich pozbyć

, które mogą nam o tym powiedzieć. Oto niekóre z nich: utrata apetytu, bóle głowy, uporczywe zmęczenie, krwawienie z dziąseł, ciągła chęć spożywania cukrów (...) ciała, zwłaszcza w okolicach nosa, ust i odbytu, problemy z trawieniem, problemy...

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Jak osiągnąć rozkosz?

Wygląd a seks (WIDEO)

Wygląd a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

rzadziej zapadają na raka prostaty, a częste orgazmy potrafią zwalczać uporczywe migreny. Szczytowanie powoduje też, że testosteron chroni serce. A (...) oraz uporczywej skórki pomarańczowej. Na koniec warto też wspomnieć...