Trwa ładowanie...

USG doppler tętnic nerkowych – wskazania, przebieg, przygotowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:04
USG doppler tętnic nerkowych – wskazania, przebieg, przygotowanie
USG doppler tętnic nerkowych – wskazania, przebieg, przygotowanie

USG doppler tętnic nerkowych wykorzystuje zjawisko dopplera, aby ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nerek. W czasie USG doppler tętnic nerkowych lekarz ocenia stan tętnic na podstawie długości odbitej fali ultradźwiękowej. Zmiany charakteru i prędkości przepływu krwi świadczą o stopniu zwężenia tętnic. USG doppler tętnic nerkowych pozwala również zlokalizować miejsca, w których doszło do zwężenia.

spis treści

1. Wskazania do USG doppler tętnic nerkowych

USG doppler tętnic nerkowych jest wykonywane w diagnostyce nadciśnienia tętniczego w szczególności u młodych osób. Lekarz zleci wykonanie USG doppler tętnic nerkowych w celu zbadania struktury nerki. USG doppler tętnic nerkowych wykonuje się również, gdy lekarz podejrzewa zakrzepice żyły nerkowej, czy żylaki powrózka nasiennego. Ponadto USG doppler tętnic nerkowych jest wykonywane, gdy w czasie USG jamy brzusznej zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości w obrębie nerki, takie jak np. guzy nerki. Innym wskazaniem do wykonania USG doppler tętnic nerkowych są złe wyniki badań laboratoryjnych, wskazujące np. na podwyższoną kreatyninę. USG doppler tętnic nerkowych służy również monitorowaniu pracy przeszczepionej nerki.

2. Przygotowanie do badania doppler

USG doppler tętnic nerkowych nie wymaga szczególnego przygotowania, a samo badanie trwa ok. 15-20 minut. Nie należy jeść na 6 godzin przed USG doppler tętnic nerkowych, aby być na czczo. Ponadto na godzinę przed USG doppler tętnic nerkowych nie należy palić papierosów ani żuć gumy Warto również zadbać o to, aby dzień przed planowanym badaniem USG doppler tętnic nerkowych zadbać o lekkostrawną dietę. Aby USG doppler tętnic nerkowych było dokładne warto również dzień przed oraz w dniu wykonania USG połknąć 3 razy dziennie po 2 tabletki Espumisan.

Zobacz film: "Wpływ chorób nerek na choroby serca"
W taki sposób organizm sygnalizuje o chorobach nerek
W taki sposób organizm sygnalizuje o chorobach nerek [6 zdjęć]

W Polsce już prawie 4,5 miliona osób zmaga się z chorobami nerek. Coraz częściej skarżymy się także

zobacz galerię

3. Jak wygląda badanie USG doppler

USG doppler tętnic nerkowych nie różni się od innego badania tego typu. Pacjent po wejściu do gabinetu powinien podać swoje dane osobowe. Następnie USG doppler tętnic nerkowych wymaga zebrania od pacjenta dokładnego wywiadu, odnośnie do dolegliwości, które są podstawą wykonania USG.

Badanie USG doppler tętnic nerkowych wykonuje się na leżąco. Aby wykonać USG doppler tętnic nerkowych, należy odsłonić badane miejsce, a lekarz zabezpiecza ubranie pacjenta przed pobrudzeniem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W czasie USG doppler tętnic nerkowych lekarz wykonuje USG zarówno nerek, jak i tętnic nerkowych, oceniając jakość przepływu krwi. W czasie USG doppler tętnic nerkowych lekarz ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta i w razie konieczności wykonać również USG innych narządów.

Po wykonaniu USG doppler tętnic nerkowych lekarz omawia z pacjentem szczegóły wyniku oraz wskazuje rzeczy, które mogą zaniepokoić, lub wymagają dalszej konsultacji. Lekarz podpowie czy wynik USG doppler tętnic nerkowych jest wskazaniem do pilnej konsultacji i dalszej diagnostyki. Należy jednak pamiętać, że zawsze wyniki USG doppler tętnic nerkowych należy skonsultować ze swoim lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza