USG tarczycy - wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników
USG tarczycy jest często podstawą do diagnozy coraz częściej pojawiających się chorób czy zmian patologicznych tego gruczołu. Jest badaniem bezpiecznym, całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Pozwala na określenie kształtów, rozmiarów oraz położenia i struktury gruczołu tarczowego. Ponieważ jest on umiejscowiony dość powierzchownie, jest łatwo dostępny w trakcie badania. Jak przebiega USG tarczycy, kiedy warto je wykonać i jak się do niego przygotować?
1. Czym jest USG tarczycy?
USG tarczycy, czyli badanie ultrasonograficzne jest to najprostsze badanie tarczycy. USG tarczycy umożliwia określenie nie tylko kształtu, wielkości i wymiarów tarczycy. Badający w czasie USG tarczycy może również sprawdzić strukturę gruczołu, co pozwoli na stwierdzenie czy w obrębie tarczycy znajdują się torbiele, guzki. USG tarczycy pozwala też na znalezienie zmian, które są trudne do wykrycia dotykiem.
Wskazaniem do jego przeprowadzenia zwykle są zmiany, które lekarz wyczuł podczas badania palpitacyjnego.
Za pomocą USG można wykryć takie patologie w obrębie miąższu tarczycy jak:
- torbiele,
- zwapnienia,
- guzki.
2. Wskazania do wykonania USG tarczycy
W większości przypadków USG tarczycy przeprowadzane jest wtedy, kiedy u pacjenta wcześniej stwierdzone zostaną nieprawidłowości dotyczące ilości hormonów tarczycowych we krwi. Najczęściej lekarz zleca na początku wykonanie badania poziomu hormonów tarczycy, przede wszystkim TSH.
Jeżeli pacjent w przeszłości miał już wykonywane pomiary hormonów tarczycowych czy USG tarczycy, korzystnie byłoby, gdyby posiadał on ze sobą wyniki tych badań - pozwoli to na postawienie jak najdokładniejszej i prawidłowej diagnozy.
USG tarczycy zaleca się także wtedy, kiedy pacjent cierpi na którąś z chorób tarcycy - wówczas badanie ma charakter kontrolny i profilaktyczny.
3. Jak wygląda USG tarczycy
USG tarczycy niewiele różni się od innych badań wykorzystujących aparat ultrasonograficzny. Pacjent kładzie się na leżance, a osoba prowadząca badanie smaruje szyję oraz głowicę USG specjalnym żelem. Następnie przesuwa głowicę po skórze, a na monitorze aparatu USG widzi obraz tarczycy. W ten sposób ocenia rozmiar gruczołu i sprawdza, czy nie ma na jego powierzchni lub w okolicy niepokojących zmian. W trakcie badania lekarz zmienia kilka obrazów z monitora na zdjęcia, które później przekazuje pacjentowi.
Całe badanie trwa około 10 minut i jest bezbolesne.
W przypadku, kiedy USG tarczycy potwierdzi zmiany wykonywana bywa biopsja polegająca na pobraniu fragmentu przy pomocy specjalistycznej igły. W następnej kolejności wycinek znalezionego guzka jest wysyłany do patologa. Badanie histopatologiczne pozwoli na odróżnienie zmian łagodnych od dla przykładu raka tarczycy.
4. Zmiany widoczne na USG tarczycy
USG tarczycy pozwala określić przede wszystkim objętość gruczołu. Prawidłowa objętość tarczycy musi wynosić maksymalnie u mężczyzn 25 ml, a u kobiet maksymalnie 20 ml. Każde przekroczenie tej normy może sugerować, że doszło do rozwoju wola tarczycy.
Badanie USG tarczycy może wskazać na powiększenie gruczołu tarczycy w stopniu jednolitym, wtedy lekarz stawia diagnozę. Jeżeli USG tarczycy wykryje guzek czy wiele guzków, wtedy możemy mieć do czynienia z wolem guzkowatym.
Badanie USG tarczycy jest zlecane, jeżeli zwiększa się obwód szyi, albo, gdy lekarz podczas badania dotykiem wykrywa obecność jakichś zmian w gruczole. USG tarczycy jest także zlecane przez lekarza w momencie, kiedy stężenie hormonów tarczycy jest niewłaściwe. Nieprawidłowy poziom hormonów może sugerować dla przykładu nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Wyniki badania USG tarczycy powinny być interpretowane razem z morfologią krwi.
To też warto wiedzieć
Warto podkreślić, że jeśli USG tarczycy wykaże zmiany w strukturze gruczołu, nie można na jego podstawie jednoznacznie stwierdzić, że jest to zmiana złośliwa. Jednak USG tarczycy pozwala na wskazanie pewnych cech, które mogą wskazywać na złośliwy charakter guzków.
W USG tarczycy mogą być np. widoczne mikrozwapnienia o średnicy poniżej 2 mm, które w 75 proc. przypadków pojawiają się w nowotworach brodawkowatych i rdzeniastych.
Ważnym wskaźnikiem, który można zauważyć w czasie USG tarczycy, jest też wygląd granic zmiany. Jeśli USG tarczycy pokaże nieregularne krawędzie guzka, może to świadczyć o tym, że jest to zmiana złośliwa. Najważniejszą jednak cechą złośliwości zmian są przerzuty oraz nacieki na sąsiadujące tkanki, które również mogą być widoczne w czasie USG tarczycy.
W przypadku niepewności do charakteru istniejącej u pacjenta zmiany, warto wykonać biopsję celowaną, którą wykonuje się w czasie USG tarczycy. Tak więc, USG tarczycy jest ważnym elementem diagnostycznym, jednak konieczne może być zweryfikowanie wyniku USG tarczycy na drodze badania histopatologicznego materiału pobranego podczas biopsji tarczycy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.