Trwa ładowanie...

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Pozwala na określenie kształtów, rozmiarów oraz położenia i struktury gruczołu tarczowego. Ponieważ jest on umiejscowiony dość powierzchownie, jest łatwo dostępny w trakcie badania. USG tarczycy nie wymaga ze strony pacjenta żadnego specjalnego przygotowania, a wskazaniem do jego wykonania są wszelkiego rodzaju zmiany w obrębie gruczołu tarczowego stwierdzane podczas badania palpacyjnego tarczycy, takie jak wole (powiększenie gruczołu) czy też guzki. Ponadto zaburzenia hormonalne (nadczynność i niedoczynność tarczycy) również sugerują konieczność obrazowania gruczołu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Za pomocą USG można wykryć takie patologie w obrębie miąższu tarczycy jak torbiele, zwapnienia, guzki, a ponadto ocenić, czy podejrzane zmiany mają z większym prawdopodobieństwem charakter łagodny czy złośliwy. Pod kontrolą USG można także wykonać precyzyjnie biopsję takiej zmiany. Ze względu na bezpieczeństwo ultrasonografii nawet przy wielokrotnym wykonywaniu badania jest ona wykorzystywana do regularnej kontroli oraz monitorowania efektów leczenia.

Następny artykuł: Biopsja tarczycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.