Trwa ładowanie...

USG tętnic szyjnych i kręgowych

Ocena ultrasonograficzna żył i tętnic odbywa się z wykorzystaniem efektu Dopplera. Stanowi ona połączenie obrazu czarno-białego z możliwością uwidocznienia kierunku i szybkości przepływu krwi za pomocą koloru (tzw. color doppler), uzupełnione o wykresy prędkości tych przepływów (tzw. doppler spektralny). Pozwala ona między innymi na: określenie i analizę przeszkód przepływu krwi, a także ich wielkości i lokalizacji, prognozowanie niebezpieczeństwa/ryzyka udaru ze względu na możliwość oceny rodzaju blaszki miażdżycowej, diagnostykę parametrów naczyniowych, ocenę szerokości tętnic i ciągłości ich ścian, określenie kierunku przepływu krwi oraz zdiagnozowanie ewentualnych jego nieprawidłowości. Badanie tego typu jest wskazane w profilaktyce udarów oraz w przypadku pacjentów cierpiących na bóle i zawroty głowy. Badanie trwa około 20 minut. Tętnice szyjne leżą dość płytko pod skórą, dlatego stosunkowo łatwo je zbadać. Celem tego badania jest zapobieganie udarom mózgu przez analizę drożności naczyń (zakrzepica i zwężenie), by odpowiednio wcześnie zmniejszyć to zwężenie na drodze np. chirurgicznej lub spowolnić narastanie zmian z zastosowaniem odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza